Jakie są rodzaje kwasów na twarz? Co wybrać? Który kwas będzie najlepszy do skóry tłustej, mieszanej i suchej, a który sprawdzi się do cery trądzikowej, wrażliwej lub dojrzałej? Pytań pojawia się wiele. Jeśli przymierzacie się do wprowadzenia kwasów do swojej pielęgnacji – koniecznie przeczytajcie ten wpis. Omawiamy kwasy AHA, BHA, PHA oraz podpowiadamy, co wybrać.
Jakie są rodzaje kwasów na twarz?
Zabiegi eksfoliacji z wykorzystaniem różnych rodzajów kwasów na twarz oferowane są w wielu gabinetach – kosmetologii, dermatologii czy medycyny estetycznej. Powszechnie zastosowanie znajdują także w branży kosmetycznej – zarówno w produktach do pielęgnacji skóry twarzy, jak i całego ciała. Kwasy sprawdzają się w końcu nie tylko do złuszczania martwego naskórka – mogą także silnie stymulować skórę do odnowy, regeneracji i przebudowy, głęboko ją nawilżać, regulować aktywność gruczołów łojowych, wyciszać stany zapalne czy wzmacniać kruche naczynka krwionośne. A to tylko niewielka część z szerokiego spektrum ich możliwości.
Należy jednak pamiętać, że nie każdy kwas sprawdzi się przy każdej skórze. Jakie rodzaje kwasów na twarz są dostępne i co wybrać?
Kwasy AHA i BHA, kwasy PHA
Stosowane w kosmetyce kwasy dzieli się na trzy główne grupy: alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy oraz poli-hydroksykwasy. W skrócie określa się je jako kwasy AHA, BHA, PHA. Między sobą różnią się i budową chemiczną, i właściwościami, a tym samym działaniem na skórę.
Kwasy AHA i BHA – czym są?
Kwasy AHA i BHA to związki wykazujące względem siebie wiele komplementarnych właściwości, przez co często łączy się je w formułach jednego preparatu.
- Kwasy AHA to kwasy rozpuszczalne w wodzie, a tym samym niezdolne do przeniknięcia przez warstwę łojową. Zależnie od wybranego rodzaju i stężenia, mogą działać różnie i sprawdzić się praktycznie do każdej skóry. Zalicza się do nich m.in. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy.
- Kwasy BHA to związki posiadające zdolność do rozpuszczania w tłuszczach. Są one w stanie przenikać przez sebum, a tym samym działać oczyszczająco w obrębie porów skórnych. Główny reprezentant beta-hydroksykwasów w kosmetyce to kwas salicylowy.
Polecamy także: Jak dbać o skórę twarzy po 30?
Kwasy PHA
Czym różnią się poli-hydroksykwasy od kwasów AHA i BHA? Głównym wyróżnikiem tej grupy kwasów jest większy rozmiar tworzących je cząsteczek. To sprawia z kolei, że penetrują one w głąb skóry mniej intensywnie, przez co wykazują mniejszy potencjał drażniący. Pod względem właściwości porównać je można do kwasów AHA – z uwagi na specyficzną strukturę chemiczną, działają one jednak zdecydowanie łagodniej na skórę.
Oprócz tego, kwasy PHA są w stanie skórę nawilżać i stymulować jej komórki do syntezy kolagenu i elastyny. Działają też na nią ochronnie – wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i przeciwdziałają powstawaniu przebarwień poprzez hamowanie tyrozynazy. Dwaj główni reprezentanci tej grupy to kwas laktobionowy i glukonolakton.
Temat poli-hydroksykwasów omówiliśmy szerszej we wpisie: Kwasy PHA – jak działają? W jakich kosmetykach można je znaleźć?
Kwasy AHA, BHA, PHA – co wybrać?
Bardzo często pytacie się nas, jakie rodzaje kwasów na twarz warto stosować przy określonym rodzaju skóry, cery czy występujących z nią problemach. Co lepiej wprowadzić do swojej pielęgnacji – kwasy AHA i BHA, a może polihydroksykwasy?
Kwas glikolowy – złuszcza, wygładza strukturę skóry i wyrównuje jej koloryt, stymuluje skórę do odnowy oraz wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Posiada małą cząsteczkę i łatwo przenika w głąb skóry, przez co może wykazywać potencjał drażniący. Polecany skórom tłustym i mieszanym oraz dojrzałym.
MEDIK8 Sleep Glycolic peeling z opóźnionym uwalnianiem kwasów AHA 30 ml to świetne rozwiązanie, gdy problemem jest łojotok i zanieczyszczanie się skóry. Przy widocznych oznakach starzenia polecamy z kolei produkt marki DOTTORE Novo 8 % krem odmładzający na noc 50 ml lub preparat łączący w swojej formule działania kwasów i retinoidów: IMAGE SKINCARE Total Retinol A Creme rewitalizujący krem z retinolem, kwasem glikolowym i mlekowym 28,4 g.
Kwas migdałowy – działa wielokierunkowo: złuszcza martwy naskórek, wyrównuje koloryt i strukturę skóry, stymuluje jej odnowę. Ma silne właściwości bakteriobójcze, obkurczające pory i ograniczające wydzielanie łoju. Ma też większą cząsteczkę – wolniej penetruje i jest dobrze tolerowany przez większość skór. Bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej.
Kwas mlekowy – wykazuje działanie złuszczające i nawilżające. Reguluje proces rogowacenia skóry, wygładza i uelastycznia jej strukturę, a dodatkowo nawilża. Warto pomyśleć o jego włączeniu przy pierwszych oznakach starzenia się skóry, na przykład pod postacią preparatu COSMEDIX Defy Triple Hydroxy Acid przeciwzmarszczkowy krem z kwasami AHA 50g
Kwas salicylowy – wykazuje skuteczne działanie już w niskich stężeniach. Oczyszcza pory skórne, ogranicza wydzielanie łoju, działa antybakteryjne i przeciwzapalne. Bardzo dobrze sprawdzi się dla cer tłustych, mieszanych, trądzikowych, skłonnych do zanieczyszczania. W efektywnym, 2% stężeniu dostępny m.in. w preparacie MEDIK8 Press & Clear Exfoliating 2% BHA Tonic oczyszczający tonik dla skóry skłonnej do niedoskonałości.
Kwas laktobionowy – delikatnie złuszcza, a jednocześnie znakomicie wzmacnia skórę: wspiera barierę naskórkową i wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Ponadto, wzmacnia naczynia krwionośne, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, koi i łagodzi skórę.
Glukonolakton – reguluje proces rogowacenia, zwęża pory, wygładza i rozjaśnia strukturę skóry. Jednocześnie bardzo dobrze nawilża i poprawia jakość naskórka. Wykazuje działanie antybakteryjne i łagodzące zaczerwienienia. Bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skór problematycznych – skłonnych do zanieczyszczania, trądzikowych, mieszanych, a jednocześnie wrażliwych, na przykład w postaci produktu CELL FUSION C Pore Tox Pad oczyszczające płatki 60 szt.
Kwas azelainowy – wykazuje działanie keratolityczne i przeciwzapalne, z racji czego szerokie zastosowanie znajduje przede wszystkim dla cer objętych trądzikiem różnego rodzaju: pospolitym, różowatym czy grudkowo-krostkowym. Poprzez blokowanie syntezy melaniny w skórze, zapobiega przebarwieniom i rozjaśnia już te występujące. Dostępny m.in. w preparacie DERMOMEDICA Azelaic Pads płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 sztuk
Umiejętnie wprowadzone i stosowane kwasy AHA i BHA oraz PHA mogą przynieść świetne rezultaty w poprawie kondycji i wyglądu skóry. Należy jednak pamiętać, że silne działanie tego typu składników musi być równoważone odpowiednio dobraną pielęgnacją.
Jeśli nie wiecie, jakie rodzaje kwasów na twarz włączyć do pielęgnacji i po które kosmetyki sięgnąć – napiszcie do nas. Z przyjemnością pomożemy Wam w doborze odpowiednich produktów, dopasowanych indywidualnie do potrzeb Waszej skóry.