Kwasy PHA – jak działają? W jakich kosmetykach można je znaleźć?

kwasy pha

Kwasy PHA to coraz popularniejsza alternatywa dla alfahydroksykwasów. Doceniane są przede wszystkim z uwagi na wszechstronne działanie, wysoką skuteczność, a jednocześnie niski potencjał drażniący. Znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry każdego typu – włącznie z wrażliwą i naczyniową. Czym są kwasy PHA? Jak działają i jakie dają efekty? W jakich kosmetykach można je znaleźć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule.

Co to jest kwas PHA?

Kwasy PHA, czyli polihydroksykwasy, to organiczne kwasy karboksylowe stanowiące nową generację dobrze znanych kwasów alfahydroksylowych. Kwasy PHA wykazują wysokie powinowactwo do kwasów AHA i mogą być ich doskonałą alternatywą. Choć są bardzo mocno zbliżone do nich pod względem budowy i działania, niewielkie różnice strukturalne sprawiają, że mają one bardzo niski potencjał drażniący i są znacznie delikatniejsze, a dodatkowo niosą także inne korzyści dla skóry.

Łagodne działanie kwasów PHA to przede wszystkim zasługa ich znacznie większego rozmiaru cząsteczki. Ich stosowanie przynosi porównywalne efekty do kwasów AHA, a jednocześnie odbywa się przy praktycznie znikomym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. To pozwala na wykorzystywanie ich w pielęgnacji nawet wysoko wrażliwych i reaktywnych cer czy skór zmienionych chorobowo. Co ważne, kwasy PHA można bez obaw stosować również latem.

Jakie to kwasy PHA?

Dwie najczęściej wykorzystywane w kosmetyce kwasy PHA to:

  • Kwas laktobionowy – polecany cerom mocno odwodnionym, przesuszonym. Bardzo intensywnie nawilża skórę i działa wzmacniająco na integralność naskórka oraz funkcje barierowe. Ma właściwości antyoksydacyjne. Spowalnia procesy starzenia (sprawdź tutaj, jakie są przyczyny starzenia się skóry).
  • Glukonolakton – świetnie sprawdzi się zwłaszcza dla cer trądzikowych i bardzo wrażliwych – jest delikatniejszy niż kwas laktobionowy. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ponadto bardzo dobrze nawilża, wzmacnia funkcje barierowe skóry.

Kwasy PHA – jak działają?

Kwasy PHA wykazują wszechstronne działanie w zakresie pielęgnacji skóry. Mają zdolność do silnego wiązania wody w naskórku oraz neutralizacji wolnych rodników. Wpływają także na syntezę kolagenu i elastyny, a ponadto działają wzmacniająco na barierę naskórkową i układ naczyniowy. Podobnie jak inne kwasy, działają złuszczająco na naskórek i mogą być stosowane do eksfoliacji. Jednocześnie, z uwagi na większe rozmiary cząsteczek, wykazują bardzo niski potencjał drażniący.

Główne efekty kwasów PHA w pielęgnacji to:

  • głębokie nawilżenie skóry,
  • silna antyoksydacja,
  • regulacja rogowacenia naskórka,
  • poprawa napięcia skóry i jej wygładzenie,
  • wzmocnienie bariery naskórkowej,
  • redukcja teleangiektazji,
  • redukcja stanu zapalnego skóry.

Komu polecane są kwasy PHA?

Z uwagi na niski potencjał drażniący kwasy PHA polecane są zwłaszcza osobom z cerą wrażliwą, naczyniową, uwrażliwiona, suchą i odwodnioną.

Sprawdź tutaj, jak dbać o cerę suchą.

Doskonale sprawdzą się także w pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo – przede wszystkim borykającej się z trądzikiem różowatym, ale także trądzikiem pospolitym i wieku dorosłego, łojotokiem, łuszczycą, egzemą lub innymi schorzeniami. Warto włączyć je do programu pielęgnacyjnego również w przypadku cery z objawami fotostarzenia, przebarwieniami, nierównym kolorytem i zaburzeniami w zakresie rogowacenia.

Polecane kosmetyki z kwasami PHA 

Kwasy PHA można znaleźć w wielu różnych kosmetykach – kremach, balsamach, lotionach, tonikach, serach, peelingach czy oczyszczających płatkach. Pozwala to na wygodne wkomponowane ich do codziennej pielęgnacji w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom skóry oraz indywidualnym preferencjom. Wybór kosmetyków z kwasami PHA jest obecnie bardzo szeroki – poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji w różnej postaci.

Lotion do twarzy opierający się w swojej formule na synergicznym działaniu glukonolaktonu i kwasu laktobionowego. Polecamy go w szczególności skórom dojrzałym i z pierwszymi oznakami starzenia, borykającymi się jednocześnie z innymi problemami skórnym – trądzikiem wieku dorosłego, odwodnieniem czy przebarwieniami. Produkt ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Wygładza teksturę skóry, dogłębnie ją nawadnia i wyrównuje koloryt.

Wysoko skoncentrowane serum przeciwdziałające starzeniu się skóry oraz redukujące już istniejące oznaki. W składzie znajdziemy nie tylko kwasy PHA, ale też związki z grupy alfahydroksykwasów, takie jak kwas migdałowy i cytrynowy, a ponadto szereg innych substancji ukierunkowanych na działanie anti-age – w tym argininę, ekstrakt z alg czy kompleks witaminy A, C i E. Serum nie tylko świetnie rewitalizuje skórę i widocznie ją odmładza, lecz także wspiera jej funkcje barierowe i chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Wyjątkowy tonik, który będzie idealnym uzupełnieniem pielęgnacji cer trądzikowych, a jednocześnie wrażliwych i odwodnionych. Głównym składnikiem aktywnym jest glukonolakton – kwas PHA złuszczający niezwykle delikatnie. Tonik wspaniale reguluje skórę, poprawia jej nawilżenie, a ponadto działa przeciwzapalnie. Dodatkowa zawartość wyciągu z opuncji figowej, ekstraktu z jagód acai oraz aloesu wygładza skórę, odżywia ją i wzmacnia, a także odpowiednio chroni przed wolnymi rodnikami.

Płatki peelingujące, polecane każdej skórze. Łatwe i wygodne w użyciu, doskonale sprawdzą się w męskiej pielęgnacji. Regularnie stosowane pomogą przy problemach z nadmiarem sebum, rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Świetnie sprawdzą się do skóry mieszanej i tłustej, skłonnej do zanieczyszczania, cerze trądzikowej i łojotokowej, a jednocześnie wrażliwej lub naczynkowej. Główną substancją aktywną jest tu glukonolakton. Oprócz kwasu PHA w składzie znajdziemy także rozmaite roślinne ekstrakty o właściwościach normalizujących pracę gruczołów łojowych, obkurczających pory.

Kwasy PHA mogą z powodzeniem stać się stałym punktem programu pielęgnacyjnego każdej skóry, niezależnie od wieku. Regularnie stosowane mogą przynieść wiele korzyści bez ryzyka wystąpienia podrażnień – klucz to umiar i ich właściwe stosowanie.

Dodaj komentarz