Serum z witaminą C na twarz – jak stosować? Jakie daje efekty?

witamina c serum do twarzy

Witamina C to jedna z najbardziej cenionych substancji w kosmetyce. Zawdzięcza to zarówno swojej skuteczności, jak i wielokierunkowemu działaniu. Zastanawiacie się, czy wprowadzić ją do swojej pielęgnacji? Koniecznie przeczytajcie ten wpis. Wyjaśniamy, jakie efekty może przynieść włączenie serum do twarzy z witaminą C do pielęgnacji i jak właściwie je stosować.

Na co pomaga witamina C w serum do twarzy?

Serum do twarzy z witaminą C może przynieść korzyści praktycznie każdej skórze. Szerokie spektrum jej właściwości oraz dostępność różnych form sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, suchej, przy cerze naczyniowej, objętej trądzikiem, przebarwieniami, borykającej się z oznakami upływającego czasu czy fotostarzeniem.

Właściwości, za które w szczególności ceniona jest witamina C, to przede wszystkim:

  • bardzo silna antyoksydacja,
  • rozjaśnianie i wyrównywanie kolorytu skóry,
  • redukcja przebarwień (i zapobieganie powstawaniu nowych),
  • stymulacja komórek skóry do produkcji kolagenu (i hamowanie jego degradacji),
  • niwelowanie stanów zapalnych,
  • uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych,
  • wzmacnianie ochrony przeciwsłonecznej.

Witamina C serum do twarzy – co wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych ser do twarzy z witaminą C. Przy wyborze kosmetyku należy pamiętać, aby zarówno stężenie, jak i formę aktywnej substancji, dopasować do potrzeb i kondycji skóry.

Serum do twarzy z witaminą C w formie kwasu askorbinowego działa bardzo efektywnie. Minusem jest jednak słabsza stabilność – decydując się na taki kosmetyk, należy więc dbać o jego odpowiednie przechowywanie. Trzeba również pamiętać, że kwas askorbinowy działa w niskim pH, co niesie ryzyko podrażnień – w związku z tym zwykle nie poleca się go osobom z cerą wrażliwą i naczyniową.

Alternatywą może być palmitynian askorbylu lub tetraizopalmitynian askorbylu. Sera do twarzy z witaminą C w takiej formie posiadają z reguły zdecydowanie bardziej oleistą konsystencję, przez co świetnie sprawdzić się mogą dla skór borykających się z suchością, w tym cer dojrzałych. Przykładem serum do twarzy z witaminą C w tej formie jest MEDIK8 C-Tetra Luxe Serum z witaminą C i antyoksydantami.

W przypadku gdy takie formuły nie są dobrze tolerowane przez skórę, polecamy zwrócić uwagę na witaminę C w postaci soli magnezowej lub sodowej fosforanu askorbylu. Zawiera ją między innymi preparat marki PHFORMULA VITA C Serum intensywnie rewitalizujące serum z witaminą C 30 ml.

Warto również przeczytać: 6 kosmetyków, które wyrównują koloryt Twojej twarzy

Witamina C serum – jak stosować?

Wiele z Was zastanawia się, jak stosować serum z witaminą C – kiedy je nakładać, jak często, z czym łączyć, a z czym niekoniecznie. W związku z tym, że pytania te bardzo często się powtarzają, postanowiliśmy je uporządkować i zebrać dla Was w jednym miejscu. Poniżej prezentujemy te najczęściej zadawane wraz z odpowiedziami.

Polecamy Wam również lekturę innego naszego wpisu, w którym omawiamy szerzej najczęściej wykorzystywane witaminy w kosmetykach i podpowiadamy, jak dobrać te najlepsze dla swojej skóry: Jak wybrać odpowiednie do cery witaminy? 

Kiedy nakładać serum do twarzy z witaminą C?

Serum do twarzy z witaminą C możemy używać zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie. Z uwagi na silne właściwości antyoksydacyjne tej substancji, zachęcamy jednak do jej stosowania właśnie o poranku w duecie z preparatem przeciwsłonecznym. Dzięki temu skóra zyska podwójnie – witamina C wzmacnia i wydłuża działanie filtrów, a jej intensywnie działanie antyoksydacyjne wspomaga naturalne mechanizmy obronne skóry w walce z wolnymi rodnikami, które generowane są przez promieniowanie UV. 

Czy na serum z witaminą C nakładać krem?

To, czy na serum z witaminą C nakładać krem, zależy zarówno od jego formuły, jak i indywidualnych potrzeb skóry. Jeśli wybrany preparat ma wodną, żelową lub wodno-żelową konsystencję, należy domknąć go produktem, który powlecze skórę ochronną warstwą i zapobiegnie ucieczce wody. Przykładem lekkiego preparatu, który świetnie sprawdzić się może dla skór łojotokowych i skłonnych do zanieczyszczania, jest IMAGE SKINCARE Hydrating Antioxidant A C E Serum antyoksydacyjne serum rozświetlające 30 ml.

Stopień okluzji należy dopasować do skóry – w przypadku tłustych i mieszanych dobrze sprawdzić się mogą lekkie, niekomedogenne kremy lub emulsje (również te przeciwsłoneczne), z kolei w przypadku suchych bardziej bogate i otulające preparaty. Jeśli wybrane do twarzy serum z witaminą C jest emulsyjne lub odznacza się treściwą, olejową konsystencją, aplikacja dodatkowe produktu nie jest konieczna.  

Czego nie łączyć z witaminą C na twarz?

Sięgając po witaminę C w serum do twarzy, czy też jakimkolwiek innym kosmetyku, warto wiedzieć, jakie połączenia przynoszą naszej skórze korzyści, a jakich zdecydowanie warto unikać, aby nie doprowadzić do podrażnienia czy wzajemnej neutralizacji aktywnych składników.

Witaminy C nie zaleca się łączyć samodzielnie w jednej rutynie z kosmetykami z retinoidami, hydroksykwasami oraz niacynamidem (jeśli występuje w formie kwasu askorbinowego). Substancja ta wykazuje natomiast synergistyczne działanie zwłaszcza z filtrami przeciwsłonecznymi, witaminą E czy glutationem. Świetnie współpracuje również z kwasem felurowym. W jednej formule właśnie w takim połączeniu znajdziemy ją między innymi w IMAGE SKINCARE Restoring Power-C Serum odmładzające serum z 20% witaminą C i 0,5% kwasem ferulowym. Z kolei w niższym stężeniu oraz w lipofilowej formie w kosmetyku DERMAQUEST Advanced C Infusion Serum remodelujące serum z witaminą C I retinolem 30 ml. 

Czy serum z witaminą C można stosować latem?

Serum do twarzy z witaminą C, wbrew wszelkim obawom, można z powodzeniem stosować również w okresie letnim. Co więcej, jest to wręcz wskazane! Substancja ta nie należy do grupy związków fotouczulających, a wręcz przeciwnie – jak już wspomnieliśmy stanowi silną broń w walce z promieniowaniem UV, którym latem bombardowana jest skóra: wspomaga walkę z wolnymi rodnikami i wspomaga działanie ochronne preparatów przeciwsłonecznych. 

Szerzej temat stosowania witaminy C latem omówiliśmy we wpisie: Jak używać kosmetyków z witaminą C latem? Zachęcamy do jego lektury.

Dodaj komentarz