Jak dbać o skórę po 30 roku życia? Na pozór wydawać się może, że przekroczenie magicznej granicy wieku nie wymaga większych zmian w pielęgnacji – w końcu skóra wciąż wygląda młodo. Proces starzenia jednak już postępuje, czego sygnałem może być chociażby słabsza regeneracja czy tolerancja skóry na czynniki zewnętrzne. Jak dbać o skórę po 30 roku życia? Na co szczególnie zwrócić uwagę w dotychczasowej pielęgnacji i co w niej zmienić? Zapraszamy do lektury.
Jak zmienia się skóra po 30?
Jak dbać o skórę twarzy po 30? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, powiemy kilka słów o samym procesie starzenia się skóry. Zrozumienie zmian, jakie zachodzą w niej wraz z upływem czasu, pomoże Wam zadziałać jeszcze skuteczniej w zakresie pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
Fizjologiczny proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w granicach 25–30 roku życia. To właśnie mniej więcej od tego momentu skóra stopniowo traci swoją naturalną zdolność do sprawnej i prawidłowej regeneracji. Spadek aktywności biologicznej tworzących ją komórek sprawia, że wydłużeniu ulega ich cykl odnowy, przez co spowalnia cały metabolizm komórkowy. Skóra wolniej się regeneruje, co widoczne może być np. w postaci dłużej gojących się zmian zapalnych.
Po trzydziestce zmniejszeniu ulega także liczba oraz rezerwy komórkowe tkanki. Obniżeniu ulega poziom kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Widoczne zaczynają być drobne zmarszczki, linie, skóra powoli zatraca jednolity koloryt oraz naturalny, zdrowy blask. Coraz częściej może pojawiać się także nieznane dotąd uczucie ściągnięcia i odwodnienia. Osłabieniu ulegają także same zdolności barierowe, co sprawia, że skóra staje się zdecydowanie bardziej wrażliwa na zewnętrze czynniki.
Jak dbać o skórę twarzy po 30 roku życia?
Zachodzące w skórze zmiany nie mogą pozostać nieuwzględnione w codziennej pielęgnacji. Oczywiście procesu starzenia nie da się niestety zupełnie zatrzymać – można go jednak skutecznie wyhamować, co pozwoli cieszyć się zdrową i młodą skórą znacznie dłużej.
Jak dbać skórę twarzy po 30 roku życia? Podczas układania pielęgnacji warto zadbać o wielokierunkowe wsparcie skóry. Nacisk należy położyć na:
- nawilżanie,
- wzmocnienie osłabionych funkcji barierowych,
- intensywną antyoksydację,
- stymulację procesów odnowy komórkowej.
Aby osiągnąć dobre rezultaty, warto sięgnąć po skuteczne w tym zakresie substancje aktywne. Co wdrożyć do pielęgnacji skóry po 30 roku życia? Na liście przeciwstarzeniowego „must have” znajdują się:
- retinoidy,
- witamina C,
- witamina E,
- kwas hialuronowy,
- ceramidy,
- peptydy biomimetyczne,
- kwasy AHA i PHA,
- koenzym Q10,
- floretyna.
Pielęgnacja skóry twarzy po 30
OCZYSZCZANIE
Jak dbać o skórę twarzy po 30? Jednym z kluczowych punktów codziennej pielęgnacji powinno być jej oczyszczanie. Jeśli zdarza się Wam pomijać ten krok – to ostatni dzwonek na wypracowanie właściwych nawyków. Skóra po 30 zdecydowanie gorzej znosi zarówno ekspozycję na szkodliwe czynniki, jak i błędy pielęgnacyjne. Ponadto dobrze oczyszczona skóra zdecydowanie lepiej przyjmie przeciwstarzeniowe składniki aktywne, jakie później na nią nałożycie.
NAWILŻANIE
Dbałość o utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest bardzo istotna – zwłaszcza że wraz z wiekiem znacząco pogłębia się tendencja do utraty wody przez skórę. Aby zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia skóry, do pielęgnacji włączyć należy hydrofilowe substancje wiążące wodę. Oprócz kwasu hialuronowego uwagę warto zwrócić na mocznik, glicerynę, argininę, aloes i algi.
WZMACNIANIE
Wzmacnianie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry sprawia, że ta nie tylko lepiej broni się przed szkodliwymi czynnikami, ale też zdecydowanie lepiej utrzymuje wodę. Jak dbać o skórę twarzy po 30? W pielęgnacji należy skupić się na uszczelnianiu bariery naskórkowej, płaszcza hydrolipidowego oraz utrzymaniu zdrowego mikrobiomu skóry. W tym celu warto sięgnąć przede wszystkim po kosmetyki z ceramidami, kwasami tłuszczowymi, cholesterolem, skwalanem, NMF czy prebiotykami.
ANTYOKSYDACJA I OCHRONA
Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, czynniki atmosferyczne i stres. Skóra każdego dnia narażona jest na ekspozycję na szkodliwe czynniki, które doprowadzają do mikrouszkodzeń, osłabiają ją i przyspieszają proces starzenia.
Z tego też powodu nieodłącznym filarem pielęgnacji skóry po 30 powinno być intensywne działanie antyoksydacyjne. Aby wspomóc skórę w walce z wolnymi rodnikami, warto sięgnąć w szczególności po witaminę E, kwas felurowy czy witaminę C, np. w postaci serum, jak w produkcie IMAGE SKINCARE Hydrating Anti-Aging Serum przeciwzmarszczkowe serum z 15% witaminą C 50 ml. Niezbędnym krokiem w codziennej pielęgnacji jest również aplikacja preparatu z ochroną przeciwsłoneczną. Jeśli stosujecie makijaż i obawiacie się nadmiaru produktów na skórze, warto rozważyć wybór kremu koloryzującego, np. HYDROPEPTIDE Solar Defense Tinted Moisturizer SPF 30 krem koloryzujący z ochroną przeciwsłoneczną.
STYMULACJA
Wraz z wiekiem stopniowemu osłabieniu ulega naturalna zdolność do sprawnej i prawidłowej regeneracji. Istnieje jednak szereg efektywnie działających składników, które niczym witaminowy zastrzyk zaktywizują skórę do pracy i przyspieszą cykl odnowy komórkowej. Szczególnie skuteczne w działaniu będą retinoidy. Działają one nie tylko przeciwstarzeniowo, ale też doskonale na przebarwienia czy trądzik. Z produktów z retinoidami polecamy np. DERMOMEDICA 0,1 % Retinal Cream krem przeciwstarzeniowy z retinalem. Alternatywą dla nich mogą być kwasy. Podobnie jak retinoidy będą one działały na skórę wielokierunkowo, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w szczególności w przypadku cer problematycznych. Kosmetyki z kwasami, które polecamy szczególnie to MEDIK8 Sleep Glycolic peeling z opóźnionym uwalnianiem kwasów AHA 30 ml oraz HYDROPEPTIDE Polish & Plump Face Peel dwu – etapowy peeling ujędrniająco regenerujący 2 x 30 ml.
Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się dla Was pomocny i już wiecie, jak odpowiednio dbać o skórę twarzy po 30. To doskonały czas na rozpoczęcie pielęgnacji anti-age, która zaprocentuje w przyszłości i pozwoli cieszyć się zdrowo, młodo wyglądającą skórą jeszcze dłużej. Pamiętajcie, by składniki aktywne stopniowo wprowadzać do pielęgnacji i obserwować reakcję skóry. Jeśli natomiast wciąż macie trudności z ułożeniem swojej rutyny pielęgnacyjnej – zapraszamy do kontaktu!