Kwas azelainowy – jak stosować, z czym łączyć?

kwas azelainowy z czym nie łączyć

Kwas azelainowy to składnik kosmetyczny o szerokim spektrum zastosowań. Najczęściej można spotkać się z nim w kontekście zwalczania zmian trądzikowych i przebarwień. Jak używać kosmetyków z kwasem azelainowym? Działanie, sposób aplikacji, efekty uboczne, a także polecane produkty – poniżej znajdziecie wszystko, co warto o tym wiedzieć.

Co to jest kwas azelainowy?

Pod pojęciem kwasu azelainowego należy rozumieć substancję chemiczną z grupy nasyconych kwasów dikarboksylowych, która wyróżnia się prostą budową. Składa się bowiem tylko z atomów węgla, wodoru i tlenu. W naturze funkcjonuje m.in. jako element układu odpornościowego jęczmienia, żyta i pszenicy, a także jako wytwór grzybów Malassezia furfur, które bytują na ludzkiej skórze.

Już na wstępie warto wspomnieć o wszechstronności kwasu azelainowego. Działanie produktów kosmetycznych zawierających ten składnik może być:

  • przeciwzapalne – łagodzi stany zapalne i zmniejsza odczuwalność ich nieprzyjemnych objawów, m.in. swędzenia czy pieczenia. Z tego powodu może sprawdzić się w przypadku skóry z oznakami trądziku hormonalnego lub różowatego, o którym więcej przeczytacie tutaj: Profesjonalne kosmetyki na trądzik różowaty – przegląd 4skin.pl;
  • przeciwbakteryjne – hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się bakterii beztlenowych, które odpowiadają za trądzik pospolity, głównie Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes;
  • złuszczające – delikatnie eksfoliuje martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę oczyszczoną i świeżą, a jednocześnie wpływa na proces odnowy komórkowej;
  • rozjaśniające – dzięki zmniejszeniu aktywności melanocytów i blokowaniu enzymu tyrozynazy chroni przed powstawaniem przebarwień, a także zmniejsza widoczność tych już występujących. Sprawdźcie również nasze wskazówki dotyczące tego problemu skórnego: Pielęgnacja twarzy z przebarwieniami po trądziku latem;
  • antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki, hamując tym samym przedwcześnie rozpoczęty proces starzenia się skóry;
  • seboregulujące – reguluje produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Wykazuje jednocześnie aktywność keratolityczną, czyli zapobiega powstawaniu czopów z łoju i martwych komórek naskórka zatykających pory, co mogłoby skutkować powstaniem zaskórników. Zobaczcie też, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych.*

Jak stosować kwas azelainowy?

Wielokierunkowe działanie kwasu azelainowego sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z tego powodu poleca się go różnym typom cery – od tłustej i trądzikowej, przez taką z pierwszymi oznakami starzenia, aż po problematyczną w zakresie skłonności do powstawania przebarwień i zaskórników. W niskim stężeniu nie powinien podrażnić nawet skóry wrażliwej czy naczynkowej.

Kwas azelainowy nie wykazuje właściwości fotouczulających, więc można z powodzeniem stosować go i na noc, i na dzień – choć i tak należy stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Niezbędne jest także dopasowanie właściwego stężenia kwasu azelainowego, które odpowiada potrzebom skóry. Na rynku znajdują się preparaty zawierające tę substancję chemiczną w stężeniu od 0,5 do 20%. Warto zaczynać od niskich wartości, a kiedy skóra przyzwyczai się do nich, stopniowo je zwiększać. Szeroki wybór kosmetyków zawierających ten składnik aktywny znajdziecie m.in. w ofercie Dermomedica i Hydropeptide.

69,00 137,00 
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
84,00 247,00 
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
84,00 247,00 
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Jak stosować kwas azelainowy w ciąży i okresie laktacji? O ile lekarz nie zaleci inaczej, kosmetyki z kwasem azelainowym mogą stosować także przyszłe matki oraz kobiety karmiące piersią. Należy jednak wstrzymać się z kuracją tym składnikiem, jeśli na danym obszarze ciała doszło do przerwania ciągłości tkanek (np. skaleczenia) lub infekcji.

To, jak szybko zauważycie pierwsze efekty kuracji z kwasem azelainowym, zależy w dużej mierze od indywidualnych właściwości skóry. Najpewniej pojawią się jednak dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania kosmetyków z tym składnikiem aktywnym.

Kwas azelainowy – z czym łączyć dla najlepszych efektów?

Chociaż może wiele zaoferować w pojedynkę, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by stosować kosmetyki zawierające inne składniki aktywne z kwasem azelainowym. Z czym łączyć ten związek chemiczny? Chociażby z kwasem kojowym i mlekowym, jak w przypadku PCA SKIN Pigment Gel HQ Free serum rozjaśniające przebarwienia 29.5 ml. Kompleks tych kwasów nie tylko działa złuszczająco na warstwę rogową skóry, ale też stymulująco na proces odnowy komórkowej. W rezultacie skóra zostanie oczyszczona, a jednocześnie zyska jednolity koloryt oraz optymalne nawilżenie.

Kompleks tych kwasów nie tylko działa złuszczająco na warstwę rogową skóry, ale też stymulująco na proces odnowy komórkowej. W rezultacie skóra zostanie oczyszczona, a jednocześnie zyska jednolity koloryt oraz optymalne nawilżenie.

Dobrym pomysłem może być również połączenie działania kwasu azelainowego i niacynamidu, który wykazuje działanie w podobnym kierunku. Również wspomaga rozjaśnianie przebarwień i walkę z wolnymi rodnikami przyspieszającymi starzenie się skóry.

W terapii ukierunkowanej na poskromienie trądziku korzystne może też okazać stosowanie kwasu azelainowego z nadtlenkiem benzoilu. On też działa antybakteryjnie na bakterie Propionibacterium acnes, które odpowiadają za powstawanie wykwitów trądzikowych. Pomoże także w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych, które produkują za dużo łoju, powodując m.in. świecenie się twarzy i powstawanie zaskórników.

Jak stosować kwas azelainowy, jeśli w połączeniu z wyżej wspomnianymi składnikami chemicznymi wykazuje działania niepożądane, np. pieczenie, swędzenie lub rumień? Każda skóra jest inna i może różnie reagować na takie zabiegi – to normalne. Jeśli nie chcesz od razu rezygnować z takiej rutyny pielęgnacyjnej, możesz przedzielić ją przerwą czasową między aplikacją poszczególnych składników aktywnych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. używanie kwasu azelainowego rano, a pozostałych związków chemicznych wieczorem.

Niezalecane połączenia z kwasem azelainowym

Jak widać, w większości nie ma powodu do obaw przy stosowaniu innych składników aktywnych wraz z kwasem azelainowym. Działania niepożądane mogą jednak wystąpić w połączeniu z pochodnymi witaminy A, czyli np. z retinolem i retinalem, o których więcej wspominamy tutaj: Retinol a retinal – różnice.

Nie zaleca się również stosowania izotretynoiny i klaksoteronu z kwasem azelainowym. Z czym nie łączyć tych składników chemicznych? Podrażnienia mogą wystąpić zarówno przy terapii zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Warto zatem mieć na względzie i stosowane kosmetyki, i przyjmowane leki.

Źródła:

*Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy: https://www.termedia.pl/Kwas-azelainowy-w-lecznictwie-dermatologicznym-w-swietle-aktualnego-stanu-wiedzy,56,28159,1,0.html

Dodaj komentarz