Jak dbać o tłustą cerę?

cera tłusta pielęgnacja

Błyszczenie w strefie T, uporczywie powracające zaskórniki czy stosunkowo niska trwałość podkładu – posiadaczki tłustej cery nierzadko mierzą się z wieloma trudnościami. W rzeczywistości jej okiełznanie jest prostsze niż myślicie. Oto nasze sposoby na to, jak dbać o tłustą cerę i uniknąć popularnych błędów w rutynie pielęgnacyjnej.

Tłusta cera – pielęgnacja dopasowana do potrzeb

Najważniejszym wyróżnikiem skóry tłustej jest wzmożona produkcja sebum – wydzieliny powstającej w gruczołach łojowych. W jej składzie znajdują się substancje lipidowe, jak chociażby kwasy tłuszczowe, tłuszcze skwalenowe i cholesterolowe oraz woski.

Łój jest substancją potrzebną skórze, ale jednocześnie pewnym utrudnieniem. Cera błyszcząca się od sebum nie tylko nie wygląda zdrowo, ale też może obniżać trwałość kolorowych kosmetyków do makijażu, które po pewnym czasie spływają po twarzy. Jeśli ten problem Was dotyczy, pomocne mogą okazać się nasze wskazówki z ostatniego artykułu: Jaki krem pod makijaż.

Nadmierne przetłuszczanie to jednak problem nie tylko natury estetycznej. Jeśli nie wiecie, jak pielęgnować tłustą cerę we właściwy sposób, najpewniej zmagacie się też na co dzień z innymi niedogodnościami. Mogą do nich należeć m.in.:

  • szaro-żółty, ziemisty odcień skóry, który trzeba maskować podkładem i korektorem;
  • skłonność do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych, które są często efektem utlenienia nadmiaru sebum w porach. Zobaczcie też wpis o tym, jak się pozbyć zaskórników zamkniętych;
  • skłonność do pojawiania się wyprysków na tle grzybiczym lub bakteryjnym;
  • rozszerzone pory, które są bardzo widoczne nawet pod makijażem.

O nadprodukcji sebum mogą przesądzić różne czynniki, m.in. geny, problemy natury hormonalnej, ale też niewłaściwa higiena twarzy czy nawet niezdrowa dieta. Najczęściej to nie od Was zależy, czy macie cerę tłustą. Pielęgnacja zorientowana wokół oczyszczania i nawilżania może jednak złagodzić niekorzystne objawy, jak świecenie czy powstawanie zaskórników i wyprysków.

Warto też pamiętać, że chociaż tłusta cera jest często utożsamiana z wiekiem dojrzewania, spotyka się ją nie tylko u nastolatków. Można ją mieć w każdym wieku i niezależnie od płci.

Czy skórę tłustą trzeba nawilżać?

Działania zapobiegające świeceniu skóry powinny opierać się na konsekwentnym stosowaniu silnie matujących kosmetyków – to zdecydowanie jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących cery tłustej. Pielęgnacja zgodna z tym stwierdzeniem może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Wszystko sprowadza się do zasady działania gruczołów łojowych. Ich rolą jest produkcja sebum, które składa się na płaszcz hydrolipidowy skóry. Stanowi on pewnego rodzaju barierę, która jest niezwykle istotna m.in. z następujących powodów:

  • chroni przed działaniem czynników środowiskowych, np. przed bakteriami, wiatrem, słońcem lub niską temperaturą (przeczytajcie też: Jak dbać o skórę zimą);
  • utrzymuje właściwe pH skóry;
  • zmniejsza przeznaskórkową utratę wody z głębszych warstw skóry.

Intensywne ścieranie sebum może prowadzić do przerwania ciągłości bariery hydrolipidowej, a w konsekwencji do odwodnienia skóry. To z kolei zostanie odebrane przez gruczoły łojowe jako wezwanie do działania. Zaczną więc produkować jeszcze więcej łoju – oto błędne koło, które jest jednym z największych błędów dotyczących tego, jak dbać o tłustą cerę.

Wniosek? Jeśli skóra będzie właściwie nawilżona, gruczoły łojowe nie będą produkować nadmiernej ilości sebum, by zapobiec odwodnieniu. To pomoże uregulować ich pracę i pokonać większość problemów związanych z tłustą cerą.

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Jak stworzyć właściwą rutynę pielęgnacyjną, dzięki której negatywne aspekty posiadania tłustej cery okażą się mniej uciążliwe? Jak już wspomnieliśmy, jej głównymi etapami powinny być oczyszczanie i nawilżanie. Co poza tym? Poniżej przedstawiamy przykładowy plan, który dostarczy Wam informacji na temat tego, jak dbać o tłustą cerę krok po kroku.

1.Złuszczanie

W przypadku cery tłustej trzeba poświęcić temu szczególną uwagę. Jej wyróżnikiem jest to, że jest nieco grubsza niż standardowo. Dodatkowo, ze względu na niedobór kwasu linolowego procesy złuszczania naskórka są zaburzone. To z kolei może prowadzić do powstawania wyprysków, a także zakażeń na tle grzybiczym lub bakteryjnym.

Jak pielęgnować tłustą cerę na tym etapie? Przede wszystkim delikatnie. Do złuszczania martwego naskórka wybierz łagodnie działające produkty, jak np. CELL FUSION C Pore Tox Pad oczyszczające płatki 60 szt.

Warto też docenić wygodną formę aplikacji produktu. Są to płatki nasączone płynem o działaniu złuszczającym, którymi wystarczy przetrzeć osuszoną skórę twarzy – bez mechanicznego ścierania i długiej ekspozycji na działanie składników eksfoliujących. Podobnie działa też ENVIRON Clarity+ Botanical Infused Sebu-Tone Clarifier tonik regulujący wydzielanie sebum 100 ml.

2.Oczyszczanie

To kluczowy etap dbania o cerę tłustą. Pielęgnacja i pozostające po niej kosmetyki, a także nadmiar sebum i martwych komórek naskórka muszą być regularnie usuwane, żeby uniknąć namnażania się bakterii, a w konsekwencji – powstawania zaskórników i wyprysków. Aby zachować płaszcz hydrolipidowy, warto sięgać po delikatnie myjące produkty bez substancji o silnie wysuszającym działaniu.

3.Tonizacja

Przed kolejnym krokiem pielęgnacyjnym warto przywrócić skórze optymalne pH i tym samym zabezpieczyć barierę hydrolipidową, która mogła zostać naruszona podczas oczyszczania. Waszej uwadze polecamy m.in. COSMETICS 27 Mist 27 balansująca mgiełka do twarzy 100 ml – zawiera sole mineralne, probiotyki i ekstrakty roślinne, które wzmacniają mikrobiom skóry i przywracają jej równowagę.

4.Nawilżanie

Jak dbać o tłustą cerę, by była dobrze nawilżona? Wybierając serum lub krem o takim działaniu, możecie zwrócić uwagę na następujące produkty:

Do nawilżającej rutyny pielęgnacyjnej można też wprowadzić kwasy, jak chociażby w DOTTORE Hydratore 5 % nawilżający krem z kwasem migdałowym 50 ml czy MEDIK8 Balance Moisturiser with Glycolic Acid Activator probiotyczny krem matujący z kwasami AHA 50ml + 10 ml.

W ich przypadku działanie nie jest złuszczające, lecz ułatwiające wchłanianie pozostałych składników aktywnych i wzmacniające efekt nawilżenia.

5.Ochrona przeciwsłoneczna

Opalanie, a nawet chodzenie na co dzień bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, może wzmagać produkcję sebum. Rutyna pielęgnacyjna powinna zatem zostać zakończona aplikacją kremu z filtrem, np. IMAGE SKINCARE Daily Matte Moisturizer SPF 30 matujący krem ochronny 91 g. W jego składzie znajdują się filtry chemiczne i fizyczne, co oznacza szerokie spektrum ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB.

Dobrym wyborem może być również IMAGE SKINCARE Clear Solar Gel SPF 30 PA+++ żel ochronny z matowym wykończeniem 42.5 g. Jego atutem jest to, że nadaje skórze subtelnie matowe wykończenie, które pomoże pokonać uporczywe świecenie cery.

Uważajcie też na złe nawyki, które mogą pogorszyć stan cery tłustej. Pielęgnacja nie pomoże, jeśli będziecie nadużywać kąpieli słonecznych, wyciskać krostki i zaskórniki, a także często dotykać skóry twarzy.

Dodaj komentarz