Jak stosować kolagen na twarz?

kolagen w kosmetykach

Czy wiecie, że udział kolagenu w budowie ludzkiej skóry wynosi aż 75%? Składnik ten odpowiada głównie za jej napięcie i elastyczność, dzięki czemu bywa czasem nazywany białkiem młodości. Czy suplementacja zewnętrzna przy użyciu kolagenu w kosmetykach ma sens i jak ją stosować dla osiągnięcia optymalnych efektów? Poznajcie wskazówki od 4skin.pl.

Zastosowanie kolagenu w kosmetykach do twarzy

Kolagen to jeden z głównych budulców tkanki łącznej, który bierze udział w wielu zachodzących w niej procesach. W kontekście skóry jest on pewnego rodzaju rusztowaniem, które utrzymuje tkanki łączne na swoim miejscu. Gdy dochodzi do ich mocnego rozciągnięcia, ale znajduje się w nich wystarczająco dużo włókien kolagenowych, skóra szybko wraca do pierwotnego stanu bez żadnego trwałego śladu.

Sytuacja komplikuje się, gdy organizm nie produkuje wystarczająco dużo kolagenu albo jest on niskiej jakości, przez co skóra jest mniej elastyczna. Wtedy każdy mocniejszy nacisk na tkanki (nawet podczas uśmiechania się) kończy się zerwaniem włókien kolagenowych, czego skutkiem może być powstawanie zmarszczek.

Teoretycznie kolagen jest wytwarzany przez organizm (a dokładnie przez komórki zwane fibroblastami), więc jego suplementacja nie powinna być potrzebna. Czy w takim razie stosowanie dobrego kolagenu na zmarszczki ma sens? Jak najbardziej.

Warto mieć świadomość tego, że z wiekiem zdolność do syntezy kolagenu spada. W efekcie powstaje go coraz mniej, co znajduje odzwierciedlenie w zmianie wyglądu skóry. Zaczyna ona tracić na jędrności, pojawiają się pierwsze zmarszczki, drobne rany goją się dłużej niż dotychczas, a owal twarzy staje się mniej napięty. Można więc śmiało uznać, że to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Więcej informacji na ten temat przedstawiamy w tym artykule: Przyczyny starzenia się skóry.

Chcąc zatrzymać wskazówki zegara i opóźnić proces starzenia się skóry, warto suplementować kolagen z zewnątrz, np. poprzez aplikację odpowiednich kosmetyków do twarzy. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry dojrzałej od ok. 50 roku, o czym wspominamy również tutaj: Jak ujędrnić skórę twarzy po 50?

Oczywiście im szybciej rozpoczniesz kurację z kolagenem, tym lepiej. Spadek ilości kolagenu w skórze można zauważyć już w okolicach 25. roku życia. Już w tym czasie fibroblasty zaczynają produkować mniej kolagenu niż ubywa go na skutek procesów zachodzących w skórze. Dobrym momentem na rozpoczęcie stosowania kolagenu w kosmetykach to okolice 30. roku życia. Wskazówki dotyczące pielęgnacji takiej skóry zebraliśmy także tutaj: Jak dbać o skórę twarzy po 30?

Na czym polega działanie kolagenu?

W kosmetologii stosuje się różne rodzaje kolagenu, ale najczęściej jest on pochodzenia odzwierzęcego lub rybiego. Jak stosować kolagen na twarz? Na wstępie warto wspomnieć o tym, że kolagen cechuje się stosunkowo dużą masą cząsteczkową, co utrudnia jego przenikanie przez warstwę rogową skóry. Chociaż nie wnika w jej głąb, to jednak działa w inny sposób, m.in. poprzez:

  • stworzenie hydrofilowej warstwy, która przeciwdziała transepidermalnej utracie wody, czyli jej uciekaniu na zewnątrz przez naskórek,
  • wyżej wspomniana warstwa okluzyjna może też potęgować działanie pozostałych elementów rutyny pielęgnacyjnej, czyli kosmetyków stosowanych już po wchłonięciu się kolagenu.

Podsumowując, zewnętrzna suplementacja kolagenem w kosmetykach przysłuży się nawilżeniu i odżywieniu skóry. Nie ma jednak szansy na to, że przeniknie on do głębszych warstw skóry i uzupełni braki w poziomie naturalnego kolagenu.

Dobry kolagen na zmarszczki – propozycje od 4skin.pl

Znalezienie kolagenu w kosmetykach nie stanowi dziś dużego wyzwania. Ma on zastosowanie w wielu produktach, głównie tych ukierunkowanych na działanie anti-aging, czyli opóźnienie wystąpienia oznak starzenia się skóry. Chociaż możesz spotkać się z czystym kolagenem przeznaczonym do aplikacji solo na oczyszczoną, delikatnie wilgotną skórę twarzy, dobrym rozwiązaniem będą też gotowe kosmetyki, w których składzie znajduje się ten cenny składnik. Waszej uwadze polecamy w szczególności następujące produkty.

  • COSMEDIX Elite Pepoxide peptydowy koncentrat antyoksydacyjny 30 ml – serum o bogatej formule, które zawiera nie tylko hydrolizowany kolagen, lecz również m.in. wodę kokosową, kofeinę, astaksantynę i resveratrol. Może wspomóc produkcję kolagenu i elastyny, jak również ochronę komórek przed fotostarzeniem i poprawę mikrokrążenia.

Kolagen w kosmetykach będzie działać skuteczniej, jeśli wspomożecie działanie zewnętrzne suplementacją od zewnątrz. W tym celu warto sięgnąć chociażby po HUSH TimeCapsule antyoksydacyjny i przeciwstarzeniowy suplement diety 60 kapsułek – suplement diety z hydrolizowanym kolagenem rybim. W jego składzie znajduje się też kompleks witamin i mikroskładników o działaniu antyoksydacyjnym i regenerującym, m.in. witaminy A, D, E i K, biotyna i wapń.

Dodaj komentarz