Jaki kwas jest odpowiedni na blizny?

kwas na blizny

Blizny są następstwem naturalnych procesów naprawczych skóry. Ich obecność, zwłaszcza w  widocznych miejscach, bardzo często staje się jednak przyczyną dyskomfortu, utraty poczucia wartości i pewności siebie. Jak poprawić ich wygląd i zmniejszyć widoczność? Podpowiadamy, jaki kwas na blizny warto wybrać.

Kwas na blizny

Blizny to zmiany powstające w wyniku mechanicznego, chemicznego lub termicznego uszkodzenia skóry. Mogą być pozostałością po urazie, zabiegu chirurgicznym, ale też dermatozie – na przykład mocno nasilonym trądziku ropowiczym i krostkowym. Stosowanie właściwie dobranych preparatów z kwasami na blizny może przynieść bardzo dobre efekty w ogólnej poprawie ich wyglądu – spłyceniu, wygładzeniu i rozjaśnieniu, a tym samym zmniejszeniu widoczności zmian.

Bardzo często pytacie się nas, jaki kwas na blizny będzie najlepszy. W celu poprawy struktury skóry sięgnąć można po różne rodzaje substancji aktywnych. Kwasy to bardzo bogata i różnorodna grupa związków wykazująca wielokierunkowe działanie na skórę, a przez to znajdująca szerokie zastosowanie – zarówno w kosmetologii, dermatologii, jak i medycynie estetycznej – wykorzystywana m.in. do stymulacji skóry do odnowy, niwelowania przebarwień czy wyrównywania struktury skóry, w tym spłycania zmarszczek czy właśnie niwelowania blizn.

Jaki kwas na blizny wybrać?

Podobnie jak przy doborze innych substancji aktywnych, poszczególnych kosmetyków czy całościowej pielęgnacji, przy wyborze kwasu na blizny należy wziąć pod uwagę indywidualne parametry i potrzeby skóry oraz specyfikę występujących zmian. Stosowany kwas na blizny powinien być odpowiednio dopasowany do typu zmian, ich wielkości i ilości, miejsca występowania oraz czasu powstania.

Jaki kwas na blizny wybrać? Poniżej wyszczególniliśmy listę jednych z najczęściej wykorzystywanych składników aktywnych, stosowanych zarówno w kosmetykach, jak i zabiegach gabinetowych.

Kwas glikolowy

Jeden z najpopularniejszych przedstawicieli alfahydroksykwasów, wyróżniający się najmniejszych rozmiarem cząsteczki. Łatwo penetruje głąb skóry, przez co świetnie sprawdzić może się w przypadku skór tłustych. W wyższych stężeniach polecany zwłaszcza jako kwas na blizny po ostrym przebiegu trądziku, w tym blizny zanikowe oraz starsze zmiany.

Kwas migdałowy

Wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, przeciwstarzeniowe, rozjaśniające. W niższych stężeniach sprzyja poprawie nawilżenia skóry, w wyższych znajduje zastosowanie w roli kwasu na blizny i zmarszczki, gdyż złuszcza i pomaga w restrukturyzacji oraz wygładzeniu skóry. Kwas migdałowy znajdziecie między innymi w produkcie EXUVIANCE Night Renewal HydraGel nawilżająco – odbudowujący żel do skóry tłustej i trądzikowej 50g.

Kwas azelainowy

Jeśli zastanawiacie się, jaki wybrać kwas na blizny dla cery wrażliwej lub naczyniowej, kwas azelainowy może być świetnym rozwiązaniem. Ceniony za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, nie tylko pomoże w spłycaniu blizn, ale też wpłynie korzystnie na ogólną poprawę stanu cery trądzikowej, co zminimalizuje ryzyko powstania nowych zmian.  W wygodnej formie aplikacji znajdziecie go w produkcie DERMOMEDICA Azelaic Pads płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 sztuk.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy działa keratolitycznie oraz lipofilnie – złuszcza martwy naskórek i wyrównuje strukturę skóry, a jednocześnie rozpuszcza sebum, likwidując zaskórniki. Ponadto wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Wszystko to sprawia, że bardzo często wykorzystuje się go do terapii blizn potrądzikowych – zwłaszcza w połączeniu z innymi kwasami.

Przykładem domowej kuracji łączonej z wykorzystaniem kwasów na blizny na bazie kwasu salicylowego i azelainowego jest preparat DERMOMEDICA Duo Anti-Acne Treatment specjalistyczna kuracja przeciwtrądzikowa 2 x 30 ml. Z kolei w produkcie PCA SKN Intensive Clarity Treatment 0.5% Pure Retinol Night 29 g zastosowano jego połączenie w formule z retinolem, kwasem fitowym i glukonolaktonem.

Kwas pirogronowy

Pozyskiwany ze sfermentowanych owoców, jabłek czy octu. Wykazuje silne działanie sebostatyczne i antybakteryjne, a ponadto stymulujące syntezę kolagenu. W wyższych stężeniach bardzo dobrze wygładza strukturę skóry, a z uwagi na swoje właściwości, znajduje zastosowanie jako kwas na blizny dla skóry dojrzałej i trądzikowej.

Co oprócz kwasów na blizny po trądziku?

Jakie jeszcze inne substancje aktywne można stosować oprócz kwasów na blizny? Bardzo dobre efekty długoterminowej kuracji mogą dawać retinol oraz retinal, które w skórze ulegają przekształceniu do kwasu retinowego. Stosowane zewnętrznie we właściwych stężeniach działają wielokierunkowo, a więc podobnie jak kwasy – na blizny, ale także szereg innych problemów skórnych. Świetnie sprawdzą się do pielęgnacji cery z oznakami starzenia, trądzikowej czy z przebarwieniami.

Więcej informacji na temat witaminy A znajdziecie w naszych poprzednich wpisach:

Pomimo wysokiej skuteczności tego typu substancji aktywnych warto jednak mieć świadomość, że czasem stosowane w kosmetykach stężenia kwasów na blizny mogą okazać się niewystarczające dla uzyskania satysfakcjonujących efektów. Wówczas często konieczne staje się wdrożenie intensywniej działających zabiegów gabinetowych lub terapii łączonej – sięgającej przykładowo po kwasy na blizny w wysokich stężeniach, laseroterapię czy radiofrekwencję mikroigłową oraz odpowiednią pielęgnację domową.

W czasie kuracji ukierunkowanej na zniwelowanie blizn potrądzikowych warto opierać się nie tylko na silnie działających substancjach. Do codziennej pielęgnacji zmienionej skóry świetnie sprawdzić mogą się kosmetyki z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej, śluzem ślimaka czy heparyną. Warto zadbać też o obecność kwasu hialuronowego w pielęgnacji, na przykład z pomocą produktu PROCEANIS Hyaluron Drink suplement diety z czystym kwasem hialuronowym. Tego typu składniki zadbają o utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i elastyczności blizny, a ponadto zmniejszą jej podatność na napinanie i wspomogą regenerację.

Wiecie już, jaki kwas na blizny będzie dla Was najlepszy? A może wciąż nie wiecie, na co się zdecydować? Jeśli macie problem z wyborem – czy to odpowiedniej substancji aktywnej, czy też preparatu z kwasami na blizny – zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji kosmetologicznej z naszymi specjalistami. Z przyjemnością pomożemy Wam w doborze właściwego produktu – dopasowanego do Waszych oczekiwań i potrzeb skóry.

Dodaj komentarz