Czy można stosować retinol latem?

Czy można stosować retinol latem?

Stosowanie retinolu, choć zapewnia skórze wiele korzyści, wiąże się także z okresowym jej uwrażliwieniem – w tym na słoneczne promieniowanie. Wraz z nadejściem zdecydowanie cieplejszych i bardziej słonecznych dni, coraz częściej zadajecie nam pytanie: czy retinol można stosować latem? W odpowiedzi na Wasze wątpliwości przygotowaliśmy praktyczny artykuł – znajdziecie w nim najważniejsze informacje na temat stosowania retinolu latem. Zapraszamy do lektury!

Czy można stosować retinol latem?

Witamina A to jedna z najlepiej przebadanych substancji w kosmetyce, wyróżniająca się udowodnioną skutecznością wielokierunkowego działania w pielęgnacji skóry. Retinoidy stosowane zarówno w lekach na receptę, jak i ogólnodostępnych dermokosmetykach czy kosmeceutykach to pochodne właśnie tej witaminy – substancje o analogicznej budowie, wykazujące zbliżoną aktywność biologiczną. Jedną z nich obok palmitynianu retinylu i octanu retinylu (estry retinolu), beta-karotenu (in.pro-witamina A) retinalu (in. retinaldehyd), tretynoiny (in. kwas retinowy) jest retinol – związek uznawany za główną formę witaminy A w czystej postaci. Jak działa? Jakie przynosi efekty? I przede wszystkim – czy retinol można stosować latem?

Retinol na lato

Retinol to jedna z silniej działających substancji aktywnych, z jaką możecie spotkać się w ogólnodostępnych kosmetykach. Stosowana we właściwym stężeniu i formule przenika w głąb skóry i działa na wielu płaszczyznach, przede wszystkim wykazując wysoką zdolność dynamizacji i regulacji cyklu odnowy komórek. Pierwszym efektem stosowania retinolu jest wygładzenie struktury i kolorytu skóry, a dalej, przy dłuższej, regularnej kuracji m.in. stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, poprawa gęstości, jędrności i elastyczności skóry, spłycenie zmarszczek czy wzmocnienie warstwy rogowej, a tym samym redukcja TEWL – przeznaskórkowej utraty wody. Oczywiście, aby tak intensywne działanie na skórę od zewnątrz było możliwe, konieczna jest stosunkowo mocna penetracja skóry. Czy zatem stosowanie retinolu latem to dobry pomysł?

W istocie retinoidy można z powodzeniem stosować przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że kuracja z ich udziałem to nie sprint, a maraton. Aby uzyskać spektakularne efekty w postaci widocznego pogrubienia, ujędrnienia i uelastycznienia skóry czy spłycenia zmarszczek bez wyrządzenia sobie szkody, potrzeba czasu – po pierwsze na samą adaptację skóry do retinolu, po drugie na jej przebudowę. Najczęściej, pierwsze realne zmiany zaczynają być widoczne po minimum półrocznej kuracji. Ponadto stosowanie retinolu wymaga nie tylko cierpliwości i systematyczności, lecz także dodatkowego wsparcia dla skóry w codziennej pielęgnacji. Nieodłącznym elementem trwania kuracji jest bowiem zintensyfikowana eksfoliacja (złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka), która doprowadza do czasowego ścieńczenia naskórka oraz fotouwrażliwienia skóry.

Jak stosować retinol latem?

Jak stosować retinol latem? Aby nie rezygnować z retinoidowych dobrodziejstw i nie przerywać prowadzonej już kuracji – w końcu każdorazowo, niezależnie od stopnia wybudowanej tolerancji na składnik, należy przejść okres adaptacji – należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które przedstawiamy poniżej.

  • Ochrona przeciwsłoneczna – choć krem z filtrem SPF powinniście stosować przez cały rok, w okresie kuracji retinoidami to must have – zwłaszcza gdy stosujecie retinol latem. Mitem jest teoria o jego fototoksycznościskładnik ten „jedynie” fotouwrażliwia skórę. Dzieje się tak w wyniku ścieńczenia naskórka, który jest po prostu zdecydowanie bardziej wrażliwy na działanie promieniowania UV. Pamiętajcie, aby wybierać kremy z wysokim filtrem (dobrym rozwiązaniem może być np. MEDIK8 Advanced Day Ultimate Protect SPF 50+ /PA++++ krem z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną 50 ml), stosować ilość „na dwa palce”, reaplikować produkt i dokładnie go usunąć w wieczornej pielęgnacji – np. z pomocą dwuetapowego oczyszczania.
  • Mniej znaczy więcej – pielęgnacja powinna być dopasowana do pory roku. W okresie większego nasłonecznienia, by zapobiec niechcianym podrażnieniom, zmniejszcie częstotliwość aplikacji retinolu lub sięgnijcie po produkt z niższym jego stężeniem – nawet, jeśli jesteście zaprawieni w boju w kuracjach z retinoidami.
  • Nocna kuracja górąlatem retinol lepiej aplikować wyłącznie w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Dlaczego? Związek ten jest po prostu wysoce niestabilny w kontakcie ze światłem. Nakładanie go rano po prostu mija się z celem – zostanie on zdegradowany. Wyjątkiem są tu produkty, w których retinol został zamknięty w „otoczce” zabezpieczającej, chroniącej go przed działaniem UV – np. liposomach. Przykładem produktu, w którym witamina A znajduje się w specjalnej strukturze, jest np. MEDIK8 Crystal Retinal Serum z 0,03% stabilizowanym retinolem 30 ml. Oczywiście nocna kuracja ma jednak i inne zalety – skóra w tym czasie zdecydowanie intensywniej się regeneruje.
  • Troskliwa pielęgnacja – w parze ze stosowaniem retinolu latem musi iść nie tylko ochrona przeciwsłoneczna, lecz także odpowiednio dopasowana pielęgnacja, która intensywnie nawilży i ukoi skórę oraz wesprze jej regenerację.

 Kosmetyki z retinolem na lato

Aplikacji retinolu latem nie trzeba się bać – wystarczy, że będziecie pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad i sumienne wspierać swoją skórę odżywczo-ochronnymi preparatami. Jeśli jednak to Wasze pierwsze spotkanie z retinoidami, rekomendujemy pójście nieco inną ścieżką:

  • odłożenie kuracji w czasie i rozpoczęcie jej w okresie jesienno-zimowym,
  • sięgnięcie po preparaty z możliwie jak najniższym stężeniem,
  • wybór produktów opartych na działaniu innych składników aktywnych – roślinnej alternatywie witaminy A, tj. bakuchiolu lub retinalu – efektywnej formie witaminy A, wyróżniającej się niskim potencjałem drażniącym,
  • wybór produktów, których INCI zostało uzupełnione o substancje działające łagodząco. Takim rozwiązaniem może pochwalić się np. DERMAQUEST Retinaldehyde Renewal Cream przeciwstarzeniowy krem z retinolem 30 ml, przeznaczony do skóry wrażliwej, naczyniowej i z trądzikiem różowatym/pospolitym z objawami starzenia, zaskórnikami czy rozszerzonymi porami. Formuła kremu oparta jest na niedrażniącym, a jednocześnie bardzo efektywnym połączeniu retinalu z bakuchiolem. Wsparcie w ukojeniu skóry zapewniają dodatkowo ekstrakt z lukrecji oraz 3% Sepicalm – specjalny kompleks substancji łagodzących, niwelujących stany zapalne i podrażnienia skóry.

Poprawa gęstości i elastyczności skóry, wygładzenie zmarszczek, likwidacja przebarwień czy normalizacja pracy gruczołów łojowych – to tylko niektóre efekty, na jakie można liczyć, wprowadzając retinoidy do pielęgnacji. Okres wiosenno-letni nie musi wiązać się z przerwaniem kuracji. Sięgając po retinol latem, należy jednak pamiętać o ważnych zasadach – przede wszystkim wysokiej ochronie przed promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz