Jak wybrać najlepsze produkty do pielęgnacji skóry ?

pielęgnacja skóry

Nie ma cienia wątpliwości, że retinol jest jednym z najlepszych składników anti-aging na rynku. Jednak pomimo swoich ogromnych walorów wydaje się być jednym z trudniejszych składników aktywnych do stosowania. Obecnie szybko zyskuje na popularności i dlatego coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące wprowadzania tego super składnika w codzienną pielęgnację w taki sposób, aby dawał maksymalne rezultaty przy minimalnym ryzyku podrażnienia i dyskomfortu.

Co to jest retinol?

Jest to skuteczny komunikator komórkowy, który pomaga w normalizacji funkcji skóry, dzięki czemu stanowi idealny składnik aktywny do poprawy drobnych linii, zmarszczek, nierównego kolorytu skóry, rozszerzonych porów i skóry zniszczonej słońcem.

Kiedy należy stosować retinol i jak powinno się go używać?

Retinol najlepiej stosować jako część wieczornego reżimu pielęgnacyjnego. Istnieją pogłoski, że może zwiększyć wrażliwość skóry na uszkodzenia UV, dlatego lepiej chuchać na zimne i oczywiście ochrona przed słońcem z szerokim spektrum działania powinna być zawsze stosowana następnego dnia rano. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu należy mieć na sobie swój SPF codziennie – w każdym razie, jeśli chcesz zapobiec oznakom starzenia się swojej skóry i chronić się przed czerniakiem ☼ ☼ ☼

Twój wieczorny rytuał pielęgnacyjny nie będzie zbyt skomplikowany i właściwie im prostszy tym lepiej. Po prostu należy oczyścić skórę łagodnym środkiem czyszczącym, zastosować retinol i to wszystko. Musimy pozwolić retinolowi penetrować, więc unikaj dodawania innych produktów, aby nie przeszkadzać mu w działaniu i nie rozcieńczać jego stężenia. Warto zwrócić uwagę, że ten super składnik „lubi” tłuste podłoże, dlatego, aby zwiększyć jego penetrację świetnie spiszą się olejki do zmywania i oczyszczania twarzy. Serum z witaminą C również pozytywnie wpłynie na jego działanie.

Kiedy zaczynasz swoją przygodę z retinolem lub myślisz o zwiększeniu jego potencji, ważne jest, aby robić to powoli. Powoli wprowadzaj go w swoją rutynę, dzięki temu Twoja skóra stopniowo rozwinie tolerancję, a podrażnienie i zaczerwienienie będzie w ten sposób zminimalizowane. W zależności od stężenia zacznij używać raz lub dwa razy w tygodniu i stopniowo zwiększaj, aby używać co drugą noc, a z czasem co wieczór.

Jakie stężenie retinolu?

Jeśli chodzi o zakup produktów z retinolem, szybko zauważysz, że są one dostępne w zróżnicowanych mocach, zazwyczaj 0,3%, 0,5% i 1%. Sposób, w jaki większość z nas myśli:

„Mam widoczne oznaki starzenia, więc najwyższa formuła da najszybsze rezultaty” Chociaż wydaje się to logiczne, to na pewno nie jest to bezpieczna droga dla użytkowników retinolu. Retinol jest to forma witaminy A. Chociaż witamina A jest jednym z najlepszych aktywnych składników anti-aging, nasza skóra go naturalnie nie toleruje. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw jakie może nam dać ta witamina, należy stosować podejście – „stopniowo, powoli do celu”.

Zawsze należy zacząć od najniższego dostępnego poziomu, pozostając na tym poziomie przez kilka opakowań i jeśli skóra reaguje dobrze, będzie można zintensyfikować i przestrzegać tych samych zasad ponownie. Jest to maraton, a nie sprint, więc dla tych którzy rozłożą siły w czasie, zobaczą lepsze wyniki.

Wyższe stężenie – czas start!

Kiedy już uznasz, że Twoja skóra jest gotowa na następny poziom stężenia retinolu całkowicie normalne będzie doświadczyć trochę wysuszania skóry. Dlatego pamiętaj o zasadzie by początkowo aplikować tylko raz lub dwa razy w tygodniu – tak aby nie przesuszyć i uwrażliwić skóry – dopóki nasza skóra przyzwyczai się do większego stężenia składnika możemy stosować produkt regularnie. Niektóre skóry są bardziej tolerancyjne niż inne, więc może się okazać, że przejście będzie bez żadnych problemów, jednak dla niektórych osób istnieje coś takiego jak Zbyt Wiele Dobrego.

Istnieją skóry, które nie tolerują wysokiego stężenia retinolu. Wszelka suchość powinna być minimalna i powoli ustępować w pierwszych kilku tygodniach, ale jeśli jest to skrajny lub uporczywy dyskomfort musisz wiedzieć, że Twoja skóra mówi Ci stop!
Jeśli już próbowałaś najwyższego stężenia, a Twoja skóra nie jest zadowolona, nie czuj się zniechęcona. Należy cofnąć się do niższego poziomu i nie rezygnuj zbyt szybko. Wiele osób postrzega ten moment jako stracony czas i że osiągnięcie lepszych wyników jest poza jego zasięgiem. Pamiętaj, że chcemy, aby retinol pracował w komórkach i dawał pozytywne zmiany, a nie tworzył negatywny wpływ na skórę. To jak ćwiczenia na siłowni: wypracowujesz swój sposób ćwiczeń. Można powiedzieć, że pracujesz na poziomie, który zwiększa poziom sprawności i pozwala znacznie częściej wykonywać ćwiczenia, a nie się forsować.
Z pewnością nie będzie to rozwiązanie zbyt szybkie, ale jeśli myślisz poważnie nad poprawą wyglądu i kondycji Twojej skóry z widocznymi i długoterminowymi wynikami – Z RETINOLEM JEST TO MOŻLIWE!

Nasze rekomendacje

Dodaj komentarz