Jak dbać o twarz po zabiegu kwasami?

twarz po zabiegu kwasami

Kwasy złuszczające to substancje aktywne znajdujące szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Przeprowadzane na ich bazie kuracje, choć mogą przynieść wiele korzyści, niosą jednak ryzyko jej czasowego uwrażliwienia i podrażnienia. Jak dbać o twarz po zabiegu kwasami, aby złagodzić dokuczliwe objawy i przyspieszyć regenerację skóry? Wątpliwości rozwiewamy w tym artykule. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy po kwasach.

Jak dbać o twarz po zabiegu kwasami?

Bardzo często pytacie się nas, jak odpowiednio dbać o twarz po zabiegu kwasami – na co zwrócić uwagę w pielęgnacji, po jakie kosmetyki sięgać oraz czego unikać bezpośrednio po zabiegu.

Kwasy złuszczające to substancje aktywne o wysokim potencjale działania. Szerokie spektrum właściwości pozwala na ich wykorzystanie w przypadku wielu różnych defektów i problemów skóry – między innymi przy oznakach starzenia, trądziku, łojotoku, rozszerzonych porach, przebarwieniach czy bliznach. Stosowanie kwasów na skórę zawsze niesie jednak ze sobą mniejsze lub większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.  Aby osiągnąć upragnione efekty i faktycznie poprawić wygląd skóry, ważny jest więc nie tylko sam zabieg, ale również odpowiednia pielęgnacja twarzy po kwasach. I to nie tylko wtedy, gdy decydujemy się na profesjonalną chemoeksfoliację w gabinecie, ale również w sytuacji, gdy używamy kosmetyków z kwasami w domu.

Twarz po kwasach

Twarz po zabiegu kwasami złuszczającymi może zachowywać się różnie – reakcja skóry zależy bowiem od wielu czynników: począwszy od osobniczych parametrów i cech, przez formułę zastosowanego preparatu (w tym przede wszystkim rodzaj kwasu, jego stężenie i pH), aż po sam sposób wykonania zabiegu. Kwasy złuszczające mogą penetrować skórę na różną głębokość – działać wyłącznie w obrębie naskórka lub też sięgać do tkanek żywych. Im mniejsza cząsteczka kwasu i wyższe stężenie, tym większy potencjał drażniący.

Bezpośrednio po zabiegu kwasami twarz bywa z reguły dość wyraźnie zaczerwieniona i tkliwa, czemu może też towarzyszyć uczucie ciepła. Z czasem dochodzić mogą do tego i inne, typowe objawy podrażnienia skóry, jakie obserwuje się po użyciu kwasów: suchość i ściągnięcie skóry, pieczenie, świąd, pojawienie się drobnych zmian bez treści ropnej, a niekiedy nawet i niewielki obrzęk. Nierzadko obserwuje się także zwiększoną reaktywność skóry w kontakcie z dotychczas dobrze tolerowanymi kosmetykami.

Pielęgnacja twarzy po kwasach

Dające się zaobserwować zmiany na twarzy po zabiegu kwasami wynikają z mechanizmu ich działania. Kwasy doprowadzają bowiem do rozpuszczania wiązań między komórkami skóry – z jednej strony skutkuje to pożądaną inicjacją procesów intensywnej odnowy komórkowej, z drugiej jednak uszkodzeniem ochronnej bariery naskórkowej, złuszczaniem i ścieńczeniem warstw skóry.

Odpowiednia pielęgnacja twarzy po kwasach ma kluczowe znaczenie dla finalnych efektów oraz minimalizacji ryzyka wystąpienia powikłań. Należy traktować ją jako element zabiegu – nieodzowne i koniecznie przedłużenie całej procedury, które pozwoli nie tylko złagodzić niepożądane skutki kuracji i przyniesie ukojenie podrażnionej skórze, ale też zapobiegnie przenikaniu niepożądanych mikroorganizmów i pozwoli jej właściwie się zregenerować, przyspieszając jednocześnie proces odnowy. Należy o niej pamiętać nie tylko wtedy, gdy decydujemy się na profesjonalny zabieg w gabinecie, ale także podczas stosowania kosmetyków z kwasami w domu.

Jak pielęgnować twarz po kwasach?

W pielęgnacji twarzy po kwasach złuszczających niezbędne jest wielokierunkowe działanie. Uwrażliwiona skóra – podrażniona i pozbawiona sprawnie funkcjonujących mechanizmów obronnych – wymaga ukojenia, wparcia w regeneracji oraz ochrony. Z uwagi na zwiększoną reaktywność, pielęgnację twarzy po kwasach zaleca się opierać na produktach łagodnych – zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu. Obecnie wybierać można w wielu różnych preparatach, idealnie sprawdzających się do pielęgnacji twarzy po kwasach, a nawet gotowych już zestawach, jak np. IMAGE SKINCARE Post Treatment Trial Kit zestaw 5 mini produktów po profesjonalnym zabiegu złuszczającym. O prawidłowym dobrze kosmetyków do posiadanego typu skóry piszemy w tym artykule: Jak wybrać najlepsze produkty do pielęgnacji skóry?

Do oczyszczania warto wybierać delikatne żele i emulsje myjące zgodne z fizjologicznym pH skóry. Już na tym etapie można skórę otulić łagodzącymi i odbudowującymi składnikami – w tym celu sięgnąć można po preparaty z zawartością ceramidów, alantoiny, pantenolu czy kwasu hialuronowego. Szerzej o działaniu tego ostatniego pisaliśmy w tym wpisie: Kwas hialuronowy – jak stosować?

Aby przywrócić skórze komfort i ukoić występujące podrażnienia, rumień czy świąd, zalecamy włączenie do pielęgnacji preparatów z zawartością wspomnianych już pantenolu i alantoiny, a także colostrum czy niacynamidu w niższych stężeniach. Doskonałym rozwiązaniem, już od pierwszych dni, będzie włączenie do pielęgnacji intensywnie działających masek o właściwościach kojąco-chłodząco-nawilżających, np. CELL FUSION C Cica Cooling Mask wygładzająco – chłodząca maska w płacie 5 x 27 g.

Nieodłącznym must have pielęgnacji twarzy po kwasach jest ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli nosicie makijaż, a czujecie, że nadmiar kosmetyków ciąży Wam na skórze, zwróćcie uwagę na koloryzujące kremy z filtrem – np. DERMAQUEST SheerZinc SPF 30 Tinted – Nude ochronny krem BB z cynkiem SPF30 czy HYDROPEPTIDE Solar Defense Tinted Moisturizer SPF 30 krem koloryzujący z ochroną przeciwsłoneczną.

Najważniejsze filary codziennego dbania o skórę twarzy po kwasach to nawilżanie i regeneracja. W jej odnowie, uszczelnieniu bariery naskórkowej oraz utrzymaniu prawidłowego nawodnienia skóry sprawdzą się w szczególności ceramidy, skwalan, czynniki wzrostu, kwas hialuronowy, treahloza, mocznik, wąkrotka azjatycka czy beta glukan. Jeśli poszukujecie kosmetyku niekomedogennego, dobrze współpracującego z problematycznymi cerami, zwróćcie uwagę na DERMOMEDICA Barrier Recovery CICA Peptide Balm regeneracyjny krem wzmacniający barierę hydrolipidową 30 ml. Jeśli natomiast wolicie bardziej gęste i odżywcze formuły, polecamy MEDIK8 Ultimate Recovery krem intensywnie regenerujący 30ml.

Istnieje wiele wskazań do włączenia kwasów złuszczających do pielęgnacji. Sam zabieg to jednak nie wszystko – kluczowe znaczenie dla efektów ma właściwa pielęgnacja twarzy po kwasach. Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się dla Was pomocny i rozwiał Wasze wątpliwości!

Dodaj komentarz