Kwas hialuronowy – jak stosować?

jak stosować kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to główny składnik macierzy komórkowej, wykazujący bardzo wysoką zdolność wiązania wody. Jest niezbędny do zachowania optymalnego nawilżenia skóry oraz jędrnej, gładkiej i elastycznej struktury. Obecnie składnik ten znajdziemy w wielu kosmetykach. Jak stosować kwas hialuronowy do twarzy – z czym łączyć i kiedy nakładać, by uzyskać jak najlepsze rezultaty? Odpowiedzi na pytania czekają na Was w artykule, a wraz z nimi kilka ciekawych propozycji kosmetycznych wartych szczególnej uwagi. Zapraszamy do lektury.

Kwas hialuronowy na twarz – działanie

Kwas hialuronowy to jeden z kluczowych składników budulcowych i nawadniających skórę. Nie może zabraknąć go w szczególności w pielęgnacji cery dojrzałej – niestety, ilość HA systematycznie maleje wraz z wiekiem, a proces ten rozpoczyna się już w okolicach 25 roku życia.

O stosowaniu kwasu hialuronowego na twarz warto jednak pomyśleć nie tylko w przypadku skóry z widocznymi oznakami starzenia. Składnik ten działa wielokierunkowo i co ważne, jest jednym z bardziej uniwersalnych składników kosmetycznych – może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji każdego typu cery, również problematycznej, na przykład trądzikowej, wrażliwej czy alergicznej. Dlaczego warto włączyć go do pielęgnacji? Jak działa kwas hialuronowy w kosmetykach i jakie efekty może przynieść jego regularne stosowanie?

 • Przywraca i utrzymuje optymalny poziom nawilżenia,
 • działa przeciwstarzeniowo, spłyca zmarszczki,
 • zwiększa napięcie i elastyczność,
 • poprawia wchłanialność i penetrację składników,
 • wzmacnia barierę ochronną,
 • zapobiega rozkładowi naturalnego HA i kolagenu,
 • działa antyoksydacyjnie,
 • koi i łagodzi podrażnienia,
 • wspomaga regenerację naskórka.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Kwas hialuronowy to składnik znajdujący szerokie zastosowanie w kosmetologii i branży kosmetycznej. Obecnie, wraz z postępem biotechnologicznym, wykorzystuje się go w różnej postaci w formułach przeróżnego typu produktów – m.in. w żelowych koncentratach (np. MESOESTETIC Ha Densimatrix Serum koncentrat hialuronowy 30 ml),

serach (np. RETIX C Hyalumagic Serum nawilżająco – regenerujące serum z kwasem hialuronowym i ektoiną 30 ml czy PHFORMULA HYDRA Serum skoncentrowane serum korygujące zmarszczki 30 ml),

esencjach, tonerach, kremach, maseczkach na dzień (np. COSMETICS 27 Mask 27 nawilżająca maseczka odnawiająca 60 ml)

czy intensywnie działających maskach na noc (np. PCA SKIN Hyaluronic Acid Overnight Mask intensywnie odmładzająca maska na noc 48 g).

To, jakie efekty przyniesie aplikacja kwasu hialuronowego na twarz, będzie w dużej mierze zależeć od jego stężenia oraz ciężaru cząsteczkowego wykorzystanego w danej formule. Ciężar ten będzie determinował stopień przenikalności substancji w głąb skóry oraz jego właściwości.

Na chwilę obecną w kosmetykach kwas hialuronowy wykorzystywany jest pod postacią wielko-, mało– oraz ultramałocząsteczkową. Pierwsza z nich działa powierzchniowo – tworzy ochronny film, ogranicza ucieczkę wody i wygładza skórę. Dwie ostatnie, z racji mniejszego rozmiaru cząsteczki, są w stanie głębiej penetrować skórę. Zależnie od wykorzystanego rodzaju kwasu hialuronowego w kosmetyku, w INCI znaleźć go możemy go pod różnymi nazwami:

 • Hyaluronic Acid,
 • Sodium Hyaluronate,
 • Sodium Hyaluronate Crosspolymer,
 • Hydrolyzed Hyaluronic Acid,
 • Hydrolyzed Sodium Hyaluronate,
 • Sodium Acetylated Hyaluronate.

Jak stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy na twarz sprawdzi się w pielęgnacji skóry każdego typu – działa łagodnie i bezpiecznie, nie podrażniając, ani nie uwrażliwiając skóry. Można go z powodzeniem stosować przy skórze suchej, tłustej i mieszanej, cerach trądzikowych, z zaburzoną barierą hydrolipidową, reaktywnych, alergicznych, u osób z oznakami starzenia, jak i w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Jak stosować kwas hialuronowy? Miejsce HA w pielęgnacyjnej rutynie i sposób aplikacji zależy w dużej mierze od rodzaju produktu i jego formuły, które należy dostosować do rodzaju posiadanej skóry i pożądanych efektów.

Kosmetyki o lekkiej, wodnistej lub żelowej konsystencji, jak np. PCA SKIN Hyaluronic Acid Boosting Serum wypełniające serum nawilżające 30 ml czy HYDROPEPTIDE HydroStem Face Serum antyoksydacyjne serum niwelujące uszkodzenia DNA, idealnie sprawdzą się w przypadku skór tłustych, mieszanych czy trądzikowych oraz w pielęgnacji warstwowej. Produkty tego typu z kwasem hialuronowym na twarz aplikujemy po etapie oczyszczania lub tonizacji (jeśli stosowana) – najlepiej na jeszcze mokrą skórę – a następnie domykamy produktem okluzyjnym lub powlekającym, który zabezpieczy naskórek i zapobiegnie odwodnieniu. Skóry suche postawić mogą na krem o intensywnie odżywczej formule, mieszane i tłuste – lekką emulsję. Produkty z fazą tłuszczową nie wymagają domknięcia osobnym produktem.

Gotowe kosmetyki z kwasem hialuronowym o bardziej złożonych, kompletnych formułach, bezpiecznej traktować jako samodzielne, końcowe produkty. Te o składzie prostym i minimalistycznym, jak np. DERMAQUEST Advanced Essential B5 Hydrating Serum nawilżające z usieciowanym kwasem hialuronowym 30 ml czy COSMEDIX Surge Hyaluronic Acid Booster serum nawilżające z kwasem hialuronowym 30ml, wykorzystać można też w roli dodatku do ulubionego kosmetyku, np. kremu, maseczki lub peelingu czy „półproduktu” do stworzenia własnego kremu – tzw. dwufazowego nawilżacza. Wystarczy połączyć w zagłębieniu dłoni porcję kosmetyku z kwasem hialuronowym z ulubionym olejkiem czy maceratem. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzić się może np. przy skórach alergicznych, reaktywnych czy źle reagujących na nadmiar składników aktywnych lub tych mocno powlekających skórę.

Regularne stosowanie kwasu hialuronowego na twarz pomoże w przywróceniu i utrzymaniu optymalnego nawilżenia i dobrej kondycji skóry. Szeroki wybór kosmetycznych propozycji pozwala łatwo włączyć go do pielęgnacji – niezależnie od typu cery czy skórnych problemów.

 

 

Dodaj komentarz