Jak bezpiecznie używać retinolu w domu?

retinol zabieg w domu

Retinol to obecnie jeden z najbardziej rozsławionych składników aktywnych. Nie bez przyczyny – zapewnia wielokierunkowe działanie i wysoką skuteczność. Aby zabiegi w domu z retinolem przyniosły pożądane efekty, należy wiedzieć, jak właściwie go stosować. Rozważacie jego włączenie do pielęgnacji? Zachęcamy więc do lektury tego wpisu, w którym wyjaśniamy, jak bezpiecznie używać retinolu w domu.

Domowy zabieg z retinolem – dla kogo?

Komu w szczególności polecane są zabiegi w domu z retinolem? Retinol to jeden z tych składników, który wykazuje bardzo efektywne działanie w wielu kierunkach. Sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdej skóry i przy różnych problemach: zmarszczkach, wiotkości i utracie owalu, trądziku, łojotoku, przebarwieniach czy nierównym kolorycie i strukturze skóry.

 Regularnie wykonywany w domu zabieg z retinolem działa normalizująco i pomaga przywrócić równowagę skóry. Przynosi zauważalne efekty w zakresie odmłodzenia skóry, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej oraz jako prewencja przeciwzmarszczkowa.

Jakie efekty przyniosą zabiegi z retinolem w domu?

Jakich efektów można się spodziewać, włączając retinol do pielęgnacji? Regularne wykonywanie w domu zabiegów z retinolem ma wiele zalet. Główne korzyści to przede wszystkim:

  • wzrost zagęszczenia skóry,
  • poprawa jędrności i elastyczności,
  • redukcja zmarszczek i linii mimicznych,
  • wygładzenie struktury skóry,
  • wzmocnienie bariery naskórkowej,
  • poprawa dotlenienia i odżywienia skóry,
  • wyciszenie trądziku,
  • redukcja niedoskonałości i zaskórników,
  • regulacja aktywności gruczołów łojowych,
  • regulacja rogowacenia,
  • rozjaśnienie przebarwień różnego pochodzenia,
  • wyrównanie kolorytu skóry.

Decydujecie się na czasowe odstawienie witaminy A w sezonie letnim? Jeśli szukacie sposobów na efektywne złuszczanie martwego naskórka, sprawdźcie koniecznie ten wpis: Domowe peelingi na lato – sposób na gładką skórę twarzy!

Jak bezpiecznie używać retinolu w domu?

Decydując się na zabiegi w domu z retinolem, należy kierować się zasadą małych kroków. Zarówno w przypadku stężenia, ilości nakładanego produktu, jak i częstotliwości stosowania ważny jest umiar i stopniowe przyzwyczajanie skóry do kontaktu z nowym składnikiem. Zbyt gwałtowne wprowadzenie zabiegów w domu z retinolem najczęściej skutkuje bardzo mocnym przesuszeniem skóry, jej odwodnieniem, podrażnieniem, tkliwością i łuszczeniem naskórka. Budowanie tolerancji skóry na retinol, czyli tak zwana retynizacja, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz ich intensywność.

Jak zatem bezpieczne używać retinolu w domu, aby zabiegi przyniosły skórze korzyści, a ryzyko niepożądanych skutków ubocznych było zminimalizowane? Najważniejsze zasady zebraliśmy dla Was poniżej.

  • Jakie stężenie retinolu wybrać?

Już niewielkie dawki retinolu w zabiegach domowych mocno penetrują w głąb skóry i oddziałują na jej receptory komórkowe. Wprowadzając go do pielęgnacji, warto rozpocząć od najniższych stężeń i obserwować skórę. Dobrym rozwiązaniem na start będzie produkt zawierający nie więcej niż 0,5% retinolu. W miarę nabycia tolerancji na retinol przez skórę stężenie można stopniowo zwiększać.

 Szukacie preparatu z wyższym stężeniem retinolu? Zachęcamy więc do lektury naszego wpisu, w którym omawiamy kurację Retix C bazującą na 4% retinolu:  Retix C zabieg – retinol i witamina C – intensywna kuracja odmładzająca.

  • Jak przeprowadzić w domu zabieg z retinolem?

Domowe zabiegi z retinolem należy zarezerwować sobie na czas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Preparat z retinolem należy aplikować w niewielkich ilościach wyłącznie na suchą skórę – wilgotna zwiększy bowiem jego penetrację i potencjał drażniący.

  • Jak często wykonywać w domu zabieg z retinolem?

Rozpoczynając kurację, warto ograniczyć się do maksymalnie dwukrotnej aplikacji retinolu w tygodniu. Wraz z budowaniem tolerancji, częstotliwość będzie można stopniowo zwiększać. Czas pomiędzy aplikacjami warto przeznaczyć na intensywniejszą regenerację skóry.

  • Jak pielęgnować skórę w domu w czasie zabiegów z retinolem?

W czasie zabiegów należy w szczególny sposób zadbać o nawilżenie skóry, wsparcie bariery hydrolipidowej oraz ochronę przed zewnętrznymi czynnikami – przede wszystkim promieniowaniem UV. Warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki z zawartością np. ceramidów, NMF, kwasów tłuszczowych i cholesterolu czy wąkroty azjatyckiej. Podstawa to krem z wysokim filtrem UVA i UVB.

  • Z czym nie łączyć domowych zabiegów z retinolem?

Nie zaleca się łączenia retinolu w jednej rutynie z kwasami AHA, kwasem salicylowym oraz witaminą C w formie kwasu askorbinowego – takie połączenia mogą doprowadzić do mocnego podrażnienia skóry. Rozpoczynając zabiegi z retinolem w domu, warto jednak na pewien czas odstawić inne silnie działające substancje aktywne.

Retinol zabieg w domu – polecane kosmetyki

Zastanawiacie się, jaki kosmetyk z retinolem wybrać do zabiegów w domu? Poniżej przygotowaliśmy dla Was trzy ciekawe propozycje – każda w innej formie produktu.

IMAGE SKINCARE Total Overnight Retinol Masque nocna kuracja z 2% retinolem 48 g.

Intensywnie działająca kuracja z retinolem do nocnego zabiegu w domu, ukierunkowana na rewitalizację skóry. Zawierająca 2% kapsułkowanego retinolu formuła została wzbogacona o dodatkowe składniki pielęgnujące skórę – kolagen morski, peptydy i ekstrakty botaniczne.

COSMEDIX Elite Serum 24 Rapid Renewal Serum odżywcze serum z retinolem 30 ml

Innowacyjny preparat skomponowany na bazie unikalnej, 24% mieszanki mikrokapsułkowanego retinolu i retinalu, wzbogaconej o GAG. Serum, które polecamy dla każdej skóry – również wrażliwej – z racji praktycznie zerowego potencjału drażniącego.  Zapewnia potwierdzone badaniami efekty – wyraźnie odmładza skórę, spłyca zmarszczki i pięknie wyrównuje koloryt skóry.

DERMOMEDICA 1% Retinol Pads terapeutyczne płatki z retinolem 50 sztuk.

Ciekawa alternatywa dla płynnych preparatów z retinolem do zabiegów w domu. Bardzo wygodna forma aplikacji, niewymagająca dozowania produktu. Preparat działa wielokierunkowo – stymuluje skórę do odnowy, redukuje już istniejące oznaki starzenia, pomaga w walce z trądzikiem i hiperkeratynizacją i rozjaśnia przebarwienia.

Włączenie domowych zabiegów z retinolem do pielęgnacji może pomóc skutecznie rozprawić się z wieloma problemami skóry i wyraźnie poprawić jej kondycję. Należy jednak pamiętać, że pochodne witaminy A to silnie działające substancje aktywne. Słyną z efektywnego działania i świetnych rezultatów – jednak wyłącznie, gdy są odpowiednio stosowane.

Dodaj komentarz