Domowe peelingi na lato – sposób na gładką skórę twarzy!

domowy peeling do twarzy

Złuszczanie to jeden z nieodłącznych elementów całorocznej pielęgnacji – niezależnie od wieku i rodzaju skóry. Wbrew pozorom, skuteczne peelingi twarzy i ciała można wykonywać nie tylko z pomocą zabiegów czy gotowych kosmetyków, lecz także wielu rozmaitych produktów z kuchni. W tym artykule zebraliśmy dla Was pomysły na domowe peelingi na lato – bezpieczne i skuteczne, które w naturalny sposób zadbają o kondycję Waszej skóry.

Domowe peelingi na lato

Jak działają peelingi? Jak często należy je stosować? Jakie domowe peelingi na lato sprawdzą się najlepiej do poszczególnych rodzajów cer? I dlaczego w ogóle warto wykonywać tego typu zabiegi?

Eksfoliacja, bo właśnie tak w fachowej terminologii nazywa się peeling, to efektywny zabieg o wielokierunkowym działaniu, polegający na złuszczaniu zrogowaciałego i martwego naskórka. Zdecydowanie warto włączyć ją do pielęgnacji – również w przypadku cer wrażliwych, atopowych czy naczyniowych – niesie ona bowiem wiele korzyści dla skóry. Kluczowe z nich to:

  • oczyszczenie,
  • zmiękczenie i wygładzenie struktury,
  • rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie kolorytu,
  • przywrócenie blasku,
  • poprawa absorpcji składników i zwiększenie efektywności kosmetyków,
  • usprawnienie krążenia i lepsze dotlenienie,
  • stymulacja naturalnych procesów odnowy komórkowej skóry.

Domowy peeling na twarz

Domowe peelingi na twarz polecane są każdemu. Bazujące na łatwo dostępnych i naturalnych składnikach, pomagają skórze odzyskać równowagę w sposób łagodny i bezpieczny. Ich przygotowanie jest proste i nie zabiera wiele czasu.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu oraz jego intensywność uzależniona jest ściśle od długości cyklu odnowy komórek skóry oraz jej indywidualnych potrzeb. Osobom młodszym, niemającym większych problemów z cerą, poleca się stosowanie peelingu raz w tygodniu. W przypadku tłustych, mieszanych, trądzikowych oraz grubych skór eksfoliację warto przeprowadzać dwa razy w tygodniu – podobnie w przypadku skór dojrzałych, u których naturalna zdolność komórek do odnowy ulega stopniowemu spowolnieniu. W przypadku cer naczyniowych, wrażliwych, atopowych, domowe peelingi na twarz zaleca się stosować raz na 2 tygodnie.

Pomysły na domowe peelingi do twarzy

Do wykonania domowego peelingu do twarzy, niezależne od tego, dla jakiej cery będzie on przygotowywany, niezbędne będą produkty, które stworzą jego tzw. bazę:

  • składniki płynne – najlepiej sprawdzi się w tej roli olej roślinny o właściwościach dobranych pod potrzeby danej skóry:
    • skóra dojrzała – np. olej z czarnuszki, olej lniany, olej z awokado,
    • skóra trądzikowa, łojotokowa – np. olej konopny, olej z pestek winogron,
    • skóra tłusta, mieszana – np. olej z wiesiołka,
    • skora sucha – np. olej z pestek dyni,
    • skóra odwodniona – np. olej słonecznikowy,
    • skóra wrażliwa, atopowa – np. olej sezamowy,
    • skóra naczyniowa – np. olej z orzechów laskowych,
    • skóra z przebarwieniami – np. olej z dzikiej róży.

 

  • składniki złuszczające i ścierające – np. nawilżający drobnoziarnisty cukier, ujędrniająca kawa mielona, natłuszczające wiórki kokosowe czy zmielone orzechy. W przypadku skór wrażliwych sprawdzą się szczególnie płatki owsiane, mąka ryżowa. sproszkowane zioła oraz ananas, zawierający naturalny enzym bromelainę.

W celu uzyskania optymalnej konsystencji peelingu, składniki ścierające i płynne należy wymieszać odpowiednio w proporcji 2:1. Aby wzmocnić działanie domowego peelingu do twarzy, warto wzbogacić jego skład na przykład o:

  • miód – o działaniu nawilżającym, polecany skórom suchym, odwodnionym, dojrzałym,
  • gorzkie kakao – natłuszczenie i antyoksydacja w jednym, doskonałe dla skóry dojrzałej,
  • jabłka – o działaniu antyoksydacyjnym i rozświetlającym, polecane zwłaszcza skórom z przebarwieniami,
  • truskawki, brzoskwinie, maliny – jako bogactwo witaminy C,
  • węgiel aktywny – o działaniu oczyszczającym, znakomity dla cer trądzikowych, tłustych,
  • siemię lniane – łagodzi i nawilża, ukoi cerę wrażliwą, naczynkową, atopową,
  • skrobia ziemniaczana – peeling domowy do twarzy wzbogacony o skrobię doskonale wygładzi i oczyści skórę, polecany dla skóry mieszanej, trądzikowej i tłustej,
  • rumianek – w formie naparu lub suszu zadziała łagodząco i przeciwzapalnie.

Zamienniki domowych peelingów do twarzy

Choć przygotowanie domowych peelingów do twarzy nie jest trudne i sprawia wiele satysfakcji, niekiedy nie jest wystarczające – zwłaszcza dla skór szczególnie problematycznych lub z widocznymi, zaawansowanymi oznakami starzenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowe rozwiązania – kosmeceutyki i dermokosmetyki ze starannie opracowanymi recepturami. Oprócz substancji złuszczających, bardzo często znaleźć w nich można wiele cennych składników aktywnych, nawilżających i natłuszczających – jak np. w wielofunkcyjnym produkcie marki DERMAQUEST Mini Pumpkin Mask terapeutyczna maska dyniowa 57ml, w którym bogaty w enzymy i probiotyki miąższ z dyni uzupełniono o witaminy C i E, beta-karoten i kwas migdałowy.

Wśród oferowanych w sprzedaży produktów znajdziecie rozmaite rozwiązania – ścierające peelingi mechaniczne, bazujące na kwasach peelingi chemiczne oraz łagodne peelingi enzymatyczne polecane skórom reaktywnym i naczynkowym, wykorzystujące działanie naturalnych enzymów – np. z papai, jak CELL FUSION C Papaya Granule Peels Ultra peeling enzymatyczny.

W przypadku trądziku pospolitego, zatkanych porów, a także blizn pozapalnych, świetnym wyborem może okazać się COSMEDIX Pure Enzymes Cranberry Exfoliating Mask złuszczająca maska z enzymami z żurawiny 60g. Wyjątkowo skuteczna, a przy tym łagodna, opiera swoje działanie na enzymach żurawiny i chiralnie poprawnym kwasie mlekowym. Rozpuszcza martwy naskórek, łagodzi stany zapalne i rozjaśnia przebarwienia. Maska wzbogacona jest o wiele naturalnych składników – m.in. ekstrakt z bazylii, kurkumę, wyciąg z bakłażana, miodłę indyjską czy olej moringa.

W przypadku skór dojrzałych i z przebarwieniami, u których zachodzi potrzeba intensywnego działania, kurację na twarz domowymi peelingami warto wesprzeć zaawansowanym rozwiązaniem – np. maską OBAGI Professional-C Microdermabrasion Polish + Mask kuracja złuszczająco – rozświetlająca w masce. Starannie opracowana formuła oparta na 30% stężeniu kwasu L-askorbinowego, uzupełniona o olej sojowy, tlenek glinu i wosk z nasion słonecznika, odsłania młodą skórę i jednocześnie aplikuje potężną dawkę antyoksydantów. Wygładza, ujednolica koloryt i spłyca zmarszczki, dodając skórze niesamowitego blasku i miękkości.

Zarówno gotowe, jak i domowe peelingi do twarzy pomogą w skutecznym usunięciu martwego naskórka, oczyszczeniu skóry, rozjaśnieniu przebarwień czy stymulacji komórek do odnowy. Aby móc cieszyć się z ich korzyści konieczna jest regularność – warto o tym pamiętać i uzbroić się w cierpliwość przy ich stosowaniu. Ze złuszczaniem łatwo przesadzić, a agresywna pielęgnacja to najkrótsza droga do pojawienia się lub zaognienia skórnych problemów.

Dodaj komentarz