Jak używać kwasów na twarz?

Jak używać kwasów na twarz?

Jak używać kwasów na twarz? Jaki rodzaj wybrać do pielęgnacji? W jakiej ilości aplikować je na skórę oraz jak często nakładać? Stosowanie kwasów wzbudza wiele wątpliwości. W tym wpisie odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych przez Was pytań. Co dają kwasy na twarz, jak prawidłowo ich używać oraz kiedy faktycznie warto włączyć je do pielęgnacji? Zapraszamy do lektury!

Jak używać kwasów na twarz?

Kwasy to bardzo obszerna i zróżnicowana grupa związków chemicznych o charakterze kwasowym. Substancje te znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry – również w domowym użytku. Co dają kwasy na twarz? Choć najczęściej bywają one kojarzone z chemoeksfoliacją, stosowane są nie tylko do złuszczania, lecz także kondycjonowania i odnowy skóry. Należy pamiętać, że ten sam kwas może zadziałać inaczej – zależnie od tego, w jaki sposób został wykorzystany w danej formule, jak i ogólnej pielęgnacji. Nie należy również zapominać, że nie wszystkie kwasy złuszczają – choć nazwy mogą sugerować inaczej.  Przykładem tego może być chociażby silnie wiążący wodę kwas hialuronowy czy działające odżywczo i regeneracyjnie kwasy tłuszczowe.

Co dają kwasy na twarz? Efekty

Jednym z częściej zadawanych przez Was pytań jest to, kiedy i jak używać kwasów na twarz. Tak naprawdę, kwasy mogą znakomicie sprawdzić się w pielęgnacji skóry i cery każdego typu – tłustej, suchej, dojrzałej, trądzikowej, naczyniowej, z przebarwieniami czy nawet wrażliwej. Zależnie od rodzaju kwasu i towarzyszących mu parametrów, będzie on odznaczać się różnym stopniem penetracji skóry oraz właściwościami.

 Co mogą dać kwasy na twarz? Ich działanie może być różne:

  • nawilżające,
  • przeciwstarzeniowe,
  • wygładzające,
  • oczyszczające,
  • antybakteryjne,
  • obkurczające pory,
  • wybielające,
  • antyoksydacyjne,
  • rozjaśniające,
  • przeciwzapalne.

Używane kwasy na twarz w pielęgnacji mogą pomóc w usuwaniu martwego naskórka i regulacji skóry, a jednocześnie mogą działać na nią kondycjonująco i stymulować jej odnowę. Mogą również wykazywać wyłącznie działanie pielęgnacyjne bez efektu złuszczania warstwy rogowej – co w wybranych przypadkach pozwala korzystać z ich cennych właściwości nawet w sytuacji, gdy skóra jest odwodniona, z uszkodzoną barierą naskórkową, objęta AZS czy ŁZS. Regularnie stosowane mogą pomóc przy wielu skórnych problemach – na przykład zmarszczkach, przebarwieniach, trądziku, łojotoku czy hiperkeratynizacji.

Jak używać kwasów na twarz?

O tym, co dadzą kwasy na twarz, decyduje wiele czynników. Wpływ na uzyskane efekty, ale często też samo stosowanie, ma rodzaj wybranego kwasu – determinuje on wielkość cząsteczki oraz pH. Im mniejszy rozmiar cząsteczki i niższe pH, tym wyższa penetracja i potencjał drażniący. Oczywiście ważnym aspektem jest też stężenie kwasu.

Przełożenie na właściwości i to, jak używać kwasów na twarz, będą miały oczywiście także inne parametry kwasu i samej formuły – rodzaj kosmetyku, jego skład, odczyn czy zastosowane technologie. Kwestie te będą miały znaczenie nie tylko dla efektów – wpłyną też na wykorzystanie produktu.

Jak właściwie używać kwasów na twarz? Punktem wyjścia powinien być odpowiedni dobór kwasu do rodzaju i wyjściowego stanu skóry oraz jej potrzeb.

  • Kwasy AHA – m.in. kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy – to szeroka grupa różnych związków, wśród których znaleźć można odpowiednie rozwiązanie niemal dla każdej skóry. Bardzo skuteczne zwłaszcza w walce z różnymi problemami – starzeniem się skóry, trądzikiem, łojotokiem czy przebarwieniami różnego typu i nierównomiernym kolorytem skóry.

Przykładem kosmetyku z kwasami AHA ukierunkowanym na redukcję barwnikowych zmian są ampułki MESOESTETIC Glycolic+E+F Ampoules redukuje niedoskonałości rozświetla i ujednolica koloryt skóry 10 x 2 ml. Dzięki zawartości kwasu glikolowego, witaminy E i F, w widoczny sposób wyrównują koloryt i fakturę skóry, a ponadto stymulują ją do odbudowy.

Kwas glikolowy jest także głównym składnikiem aktywnym NEOSTRATA Glycolic Microdermabrasion Polish peeling złuszczający z 10% AHA 75g, czyli kosmetyku przeznaczonego do mikrodermabrazji domowej. W 10% stężeniu znajdziemy go także w wielokierunkowo działającym produkcie z portfolio MEDIK8 Sleep Glycolic peeling z opóźnionym uwalnianiem kwasów AHA 30 ml. Zastosowana tu specjalna technologia kapsułkowania cząsteczek kwasu, zapewnia jego stopniowe uwalnianie i minimalizuje ryzyko podrażnień.

Ciekawą propozycją z zastosowaniem kwasów AHA jest także HYDROPEPTIDE Polish & Plump Face Peel dwu – etapowy peeling ujędrniająco regenerujący 2 x 30 ml. Tym razem zestaw bazuje na kwasie mlekowym. Łączy w sobie efekty mikrodermabrazji i chemoeksfoliacji. Polecamy go przede wszystkim dla osób z widocznymi oznakami starzenia na skórze, nierówną fakturą lub pigmentacyjnymi zmianami.

  • Kwasy BHA – czyli kwas salicylowy – w sposób niezawodny radzi sobie w uporczywymi zaskórnikami i nadmiarem sebum. Polecany jest przede wszystkim dla skóry tłustej i trądzikowej.
  • Kwasy PHA – przede wszystkim kwas laktobionowy i glukonolakton – z uwagi na większy rozmiar cząsteczki, działają skutecznie, lecz bez wywoływania podrażnień i nadmiernego wysuszenia. Sprawdzą się i do regulacji, i do pielęgnacji skóry. Rekomendowane przede wszystkim dla cer wrażliwych i naczyniowych. Przykładem kosmetyku z zawartością kwasów PHA jest CELL FUSION C Pore Tox Pad oczyszczające płatki 60 szt. Kosmetyk sprawdzi się świetnie dla cer wrażliwych, a jednocześnie skłonnych do zanieczyszczania.

Chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat domowej pielęgnacji? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Jak nakładać kwasy na twarz?

Działanie kwasów może być różne, stąd też zawsze należy kierować się zaleceniami producenta. Używanie kwasów na twarz może przynieść świetne efekty – jednak tylko, gdy stosujemy je właściwie.

Jak nakładać kwasy na twarz? Kwasy aplikujemy w małej ilości wyłącznie na suchą skórę – wilgotna zwiększy penetrację i potencjał drażniący. Z uwagi na uwrażliwiające skórę działanie większości kwasów, z reguły stosujemy je w rutynie wieczornej (chyba, że producent wskaże inaczej) – zwłaszcza, gdy są to mocno skoncentrowane peelingi. Należy pamiętać o umiarze w częstotliwości aplikacji tego typu produktów. To, że dany kosmetyk nie daje widocznego efektu łuszczenia się skóry, nie oznacza, że kwas nie działa. Podczas stosowania kuracji z kwasami, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji – nawilżaniu, regeneracji skóry i przeciwsłonecznej ochronie. Zachowanie równowagi skory to podstawa i klucz do jej zdrowia oraz dobrej kondycji.

Dodaj komentarz