Pielęgnacja twarzy z przebarwieniami po trądziku latem

pielegnacja twarzy z przebarwieniami po tradziku latem

Walka z trądzikiem nie jest łatwa. Nawet gdy już uda się wyregulować skórę i uporać ze zmianami zapalnymi, bardzo często nie daje on tak szybko o sobie zapomnieć. Widoczną pozostałością po niedoskonałościach są bowiem najczęściej przebarwienia potrądzikowe. Aby się ich pozbyć, nie trzeba czekać do jesieni – kurację można rozpocząć już w sezonie letnim. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy z przebarwieniami po trądziku latem? Które składniki i kosmetyki na przebarwienia na twarzy dadzą efekty? Odpowiedzi na te pytania czekają na Was w artykule.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Przebarwienia na twarzy po trądziku to powszechny problem, nieznający granicy wieku. Występuje zarówno u osób z młodą, jak i dojrzałą skórą – podobnie zresztą jak sam trądzik. W zależności od jego rodzaju, przebiegu i sposobu postępowania z nim, plamy i odbarwienia mogą przybierać różną postać, a tym samym wymagać innego podejścia i stosowania składników aktywnych o różnym mechanizmie działania. Układając letnią pielęgnację na przebarwienia na twarzy po trądziku, należy na wstępie ustalić, z jakim ich typem mamy do czynienia.

Różowe i czerwone zmiany po stanach zapalnych to przebarwienia niemające jeszcze barwnika, a tym samym najłatwiejsze do wyleczenia. Wyeksponowanie ich na promieniowanie UV bez ochrony przeciwsłonecznej, skutkuje ich stopniowym utrwaleniem w wyniku odkładającej się melaniny. Zmiany tego typu są trudniejsze do eliminacji, a niektóre z nich, tak jak blizny potrądzikowe, mogą wymagać profesjonalnych zabiegów w gabinetach. Utrwalone zmiany przybierają najczęściej postać plam brązowych lub beżowych, ale też niebiesko-szarych. Mogą mieć różną głębokość – zamykać się w obrębie naskórka, mieć charakter naskórkowo-skórny lub skórny.

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy

Wiele mówi się o roli ochrony przeciwsłonecznej w kontekście letniej pielęgnacji twarzy z przebarwieniami po trądziku. Istotnie, stosowanie kremu z filtrem jest kluczowym elementem wszystkich kuracji depigmentacyjnych, niezależnie od rodzaju występujących przebarwień. Krem z filtrem nie wyeliminuje jednak już istniejących zmian – zapobiegnie jednak powstawaniu nowych i ich utrwalaniu.

Oczywiście lato to nie czas intensywnych terapii przeciwprzebarwieniowych – kuracje oparte na mocnych eksfoliantach zdecydowanie warto pozostawić na okres jesienno-zimowy. Walkę przeciw przebarwieniom można jednak wytoczyć już teraz, włączając do pielęgnacji kosmetyki na przebarwienia na twarzy z substancjami bezpiecznymi do stosowania latem – o działaniu rozjaśniającymi i blokującymi syntezę melaniny. Będą to przede wszystkim witamina C, niacynamid, kwas azelainowy, kwas felurowy, kwas traneksamowy oraz arbutyna.

Pielęgnacja twarzy z przebarwieniami po trądziku na lato

Jak ułożyć pielęgnację twarzy z przebarwieniami po trądziku na lato? Przygotowaliśmy dla Was gotowy schemat pielęgnacji i kilka propozycji rekomendowanych przez nas produktów, odpowiadającym różnym rodzajom skóry i potrzebom.

OCZYSZCZANIE

Dobrze oczyszczona skóra to skóra lepiej przygotowana do dalszej pielęgnacji i absorpcji składników aktywnych. Już na tym etapie możemy pokusić się o aplikację produktu o działaniu delikatnie depigmentującym. Dobrze sprawdzić się może np. DERMOMEDICA Azelaic Cleanser terapeutyczny żel do mycia z kwasem azelainowym, pozostawiający na skórze fizjologiczne pH. Jeśli natomiast skóra należy do delikatnych i wrażliwych, lepiej wybrać łagodnie działający żel lub emulsję na bazie lipidów. W pielęgnacji wieczornej, przy stosowaniu makijażu lub wodoodpornego kremu z filtrem, warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry.

SERUM

Lekkie, skoncentrowane serum to znakomity produkt zarówno do porannej, jak i wieczornej aplikacji. Na dzień polecamy produkty ze składnikami o działaniu rozjaśniającym przebarwienia na twarzy po trądziku, antyoksydacyjnym i blokującym melanogenezę. W tej roli świetnie sprawdzić może się zwłaszcza połączenie witaminy C i kwasu traneksamowego. Taki duet znajdziecie np. w produkcie DERMAQUEST Advanced SkinBrite Serum niwelujące oporne przebarwienia skórne 30 ml. Ciekawym rozwiązaniem jest także booster COSMEDIX Revert Boosting Brightening Serum rozjaśniające serum z witaminą C 18 ml, ukierunkowany nie tylko na rozjaśnianie i ochronę przed wolnymi rodnikami, lecz także na mocne nawilżanie.

W pielęgnacji skóry z przebarwieniami na twarzy po trądziku bardzo ważna jest prewencja. Aby zapobiec pojawianiu się nowych zmian, które mogą doprowadzić do pojawienia się kolejnych przebarwień, warto sięgać po składniki regulujące pracę skóry, np. niacynamid. W produkcie marki MEDIK8 Clarity Peptides Serum peptydowe z niacynamidem 30ml znajdziecie go w 10% stężeniu w połączeniu z peptydami.

KREM

By nie dopuścić do zaburzenia bariery hydrolipidowej, rozjaśnianie i złuszczanie należy równoważyć odpowiednią dawką nawilżenia i regeneracji w kosmetykach. Zaaplikowane serum można domknąć odżywczym kremem z filtrem. Jeśli jednak czujecie, że skórze potrzeba czegoś więcej, dobrze sięgnąć po dodatkowy krem, który zatrzyma wodę w skórze i uszczelni barierę lipidową skóry. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów o lekkiej, nietłustej formule, znakomicie sprawdzającej się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami po trądziku na dzień, np. DOTTORE Hydratore 5% nawilżający krem z kwasem migdałowym czy DERMOMEDICA B3 TRX Cream rozjaśniający krem łagodzący.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Codzienna ochrona przeciwsłoneczna to filar pielęgnacji twarzy z przebarwieniami po trądziku latem. Nie tylko zapobiega utrwalaniu przebarwień pozapalnych, ale przede wszystkim pozwala aplikowanym produktom odpowiednio pracować i chroni skórę przed skutkami promieniowania – powstawaniem nowych zmian i wolnymi rodnikami, przyspieszającymi proces starzenia. Ważne, by wybierać kremy z wysoką ochroną, zwłaszcza, gdy przebywamy na zewnątrz np. CELL FUSION C Advanced Clear Sunscreen 100 SPF 50+ /PA+++ Set zestaw 1+1 krem przeciwsłoneczny dla skóry problematycznej. Jeśli na co dzień stosujecie makijaż, dobrym wyborem może być natomiast DERMAQUEST DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 terapeutyczny podkład kryjący SPF30. Pamiętajcie o reaplikacji filtra – co 2-3 godziny.

Kluczową sprawą w walce z potrądzikowymi przebarwieniami jest ich właściwe rozpoznanie. Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Wam właściwie zidentyfikować występujące na Waszej skórze zmiany i ułożyć odpowiadającą na nie pielęgnację.

 

Dodaj komentarz