Zaskórniki zamknięte to powszechny problem, dotyczący przede wszystkim osób ze skórą tłustą, mieszaną i cerą trądzikową. Najczęściej pojawia się przy współwystępującym problemie z nadmiernie wydzielanym sebum oraz zaburzeniami keratynizacji. W tym wpisie podpowiadamy, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych – co stosować i na co zwrócić uwagę w pielęgnacji.
Czym są zaskórniki zamknięte i jak powstają?
Bardzo często pytacie nas o to, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych – co stosować i po jakie produkty sięgać. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak sobie z nimi skutecznie poradzić, warto poświęcić kilka słów na wyjaśnienie podstawowych zagadnień. Zrozumienie mechanizmu powstawania zaskórników pomoże Wam skuteczniej radzić sobie z problemem i minimalizować ryzyko jego pojawiania się w przyszłości.
Zaskórniki zamknięte to niewielkie zmiany skórne przyjmujące postać białych grudek. Pojawiają się w obrębie tych partii, w których występują gruczoły łojowe. Wiele wskazówek na temat tego, jak można się pozbyć zaskórników zamkniętych można wyciągnąć właśnie ze znajomości mechanizmu ich powstawania.
Zmiany tego typu tworzą się wskutek zablokowania ujść mieszków włosów masą łojowo-rogową. Nadmierna ilość sebum zatyka pory, a zalegające martwe komórki naskórka blokują ich ujście i odcinają dostęp tlenu. W efekcie prowadzi to do zupełnego zatrzymana treści tuż pod powierzchnią skóry i powstania delikatnie wybrzuszonej zmiany w białym kolorze (nieutlenione sebum). Należy wiedzieć, że choć zmiany pierwotnie nie są groźne dla skóry, mogą prowadzić do nadkażeń i przeistaczania się w zmiany zapalne.
Problem z zaskórnikami zamkniętymi może potęgować się latem – zapraszamy więc do przeczytania pomocnych wpisów:
Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć?
Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Choć mechanizm ich powstawania wydaje się nieskomplikowany, walka z nimi wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranych substancji aktywnych. Ważna jest także systematyczność – zwłaszcza gdy skóra ma tendencję do zanieczyszczania. Niestety, zmian tego typu nie da się raz na zawsze wyeliminować – zarówno produkcja sebum, jak i rogowacenie to fizjologiczne procesy wpisane w funkcjonowanie skóry. Z pomocą regularnej i właściwie ułożonej pielęgnacji można jednak skutecznie zapobiegać pojawieniu się niechcianych zmian.
Co stosować na zaskórniki zamknięte?
Jak ułożyć rutynę pielęgnacyjną i co stosować na zaskórniki zamknięte? Pielęgnacja powinna być ukierunkowana przede wszystkim na regulację dwóch zaburzonych mechanizmów: wydzielania sebum oraz rogowacenia martwego naskórka. Trzy ważne jej elementy przedstawiamy poniżej.
- OCZYSZCZANIE – dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry to podstawa w walce z zamkniętymi zaskórnikami. Etap ten pozwoli w usunięciu nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń środowiskowych, nadmiaru sebum oraz makijażu. Bardzo dobrze sprawdzi się dwuetapowe oczyszczanie. W myśl zasady „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”, warto sięgnąć po olejek hydrofilny, a w drugim etapie po łagodnie oczyszczający żel lub piankę.
- ZŁUSZCZANIE – jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Drugi nieodzowny filar pielęgnacji to regularne złuszczanie skóry. Zabieg pomoże w usunięciu nagromadzonych na powierzchni skóry martwych komórek, co pozwoli stopniowo odblokować ujścia porów i je oczyścić. Intensywność oraz częstotliwość należy dopasować do indywidualnych potrzeb skóry. W przypadku cery tłustej optymalnym rozwiązaniem są z reguły dwa zabiegi w tygodniu, z kolei wrażliwej – jeden.
- NAWILŻANIE – aby skutecznie pozbyć się zaskórników zamkniętych, nie należy zapominać o nawilżaniu. Nie należy go pomijać również w przypadku skóry tłustej – opieranie się w pielęgnacji wyłącznie na złuszczaniu skutkować będzie uruchomieniem przez skórę mechanizmu obronnego, co doprowadzi jedynie do nadprodukcji sebum i zaostrzenia problemu.
Zaskórniki zamknięte – jaki kwas będzie najlepszy?
Zabieg złuszczania skóry można przeprowadzać w oparciu o różne substancje aktywne:
- enzymy – np. papainę, bromelainę,
- kwasy – alfa-, beta– oraz polihydroksykwasy,
- retinoidy – np. retinol, retinal.
Warto mieć na uwadze, że większość z nich, oprócz działania keratolicznego, wykazuje także dodatkowe właściwości. Co stosować na zaskórniki zamknięte? Wybierając produkt do pielęgnacji, warto pomyśleć o dodatkowych potrzebach skóry. Retinoidy świetnie sprawdzą się dla cery dojrzałej i osób pragnących zadziałać prewencyjne na starzenie się skóry. Przykładem produktu działającego złuszczająco, a jednocześnie stymulująco na skórę, jest RETIX C Professional zestaw odmładzający z 4% retinolem 5 zabiegów.
Retinoidy to jednak dobre rozwiązanie nie tylko z uwagi na działanie anti-age – wachlarz właściwości przez nie niesionych jest znacznie szerszy. Pochodne witaminy A działają rozjaśniająco, przeciwtrądzikowo i regulująco na przyczynę zaskórników – zarówno proces zaburzonej keratynizacji, jak i samą pracę gruczołów łojowych. Można je z powodzeniem stosować również na inne problematyczne partie – nie tylko twarz, lecz także dekolt czy plecy. Wygodną formą aplikacji na ciało mogą być specjalne płatki nasączone retinolem. Przykładem takiego kosmetyku jest DERMOMEDICA 1% Retinol Pads terapeutyczne płatki z retinolem 50 sztuk.
A jakie kwasy stosować na zaskórniki zamknięte? W przypadku skóry tłustej dobrze sprawdzić się może kwas glikolowy, z kolei dla mieszanej – kwas migdałowy. Dla skóry wrażliwej i naczynkowej dobrym rozwiązaniem mogą być glukonolakton i kwas laktobionowy.
W walce z zaskórnikami bardzo dobre efekty daje także kwas salicylowy – działa złuszczająco na naskórek, a dzięki właściwościom lipofilowym doskonale oczyszcza pory z zalegającego sebum, dzięki czemu dobrze radzi sobie także z zaskórnikami otwartymi. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku cery łojotokowej i skłonnej do zanieczyszczania. Efekty daje już nawet w niższych stężeniach, dzięki czemu może być stosowany również w przypadku cer wrażliwych.
Chociaż walka z zaskórnikami nie jest łatwa, można ją wygrać. Klucz to cierpliwość, systematyczna dbałość o skórę i odpowiednie zaplecze kosmetyczne. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego wpisu wiecie już, jak się pozbyć zaskórników zamkniętych. Jeśli wahacie się, jaki kwas na zaskórniki zamknięte wybrać lub na jaki produkt do nawilżania postawić – zapraszamy do kontaktu!