Retinol a retinal – różnice

retinol a retinal

Retinol a retinal – czym się różnią? Czy działają tak samo? Co wybrać? W miarę zróżnicowania oferty kosmetyków z retinoidami oraz zwiększenia ich dostępności pytania tego typu pojawiają się coraz częściej. Zastanawiacie się, co będzie lepsze dla Waszej skóry? Koniecznie przeczytajcie ten wpis. Wyjaśniamy w nim, jakie podobieństwa i różnice występują między retinolem a retinalem i podpowiadamy, jaki kosmetyk z retinoidami najlepiej wybrać do swojej pielęgnacji.

Retinol a retinal – co lepsze?

Retinoidy to substancje aktywne działające efektywnie i wielokierunkowo, dzięki czemu sprawdzić się mogą w pielęgnacji skóry różnego typu. Najbardziej znane obecnie pochodne witaminy A to retinol i retinal (retinaldehyd). Obydwie te formy należą do tzw. I generacji retinoidów i wykazują zbliżoną aktywność biologiczną. Nie są jednak identyczne. Jakie różnice występują między retinolem a retinalem? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto w pierwszej kolejności pokrótce omówić, jakich efektów możemy się spodziewać, włączając je do swojej pielęgnacji.

Retinol i retinal mogą przynieść wspaniałe rezultaty w ogólnej poprawie kondycji i wyglądu skóry. Warto pomyśleć o ich włączeniu zwłaszcza w sytuacji, gdy borykamy się z kilkoma jednocześnie występującymi problemami. Retinol i retinal sprawdzą się m.in. na:

  • zmarszczki,
  • bruzdy,
  • opadający owal twarzy,
  • zmiany trądzikowe,
  • przebarwienia i niejednolity koloryt,
  • nierówności struktury,
  • nadaktywne gruczoły łojowe,
  • rozszerzone pory,
  • zaburzony proces rogowacenia.

Retinol a retinal – różnice

Jakie różnice występują między retinalem a retinolem? Obydwie formy, aby móc zadziałać w obrębie skóry, muszą ulec przekształceniu do swojej aktywnej formy – czyli tretynoiny, zwanej inaczej kwasem retinowym.

Podstawowa różnica, jaka występuje między retinalem a retinolem, dotyczy ilości przekształceń, jaka jest niezbędna do przemiany w bioaktywną tretynoinę. Aby retinol mógł działać w skórze, musi ulec dwóm przekształceniom: w pierwszej kolejności w retinal, a dopiero potem w tretynoinę. Z kolei retinal jest formą pośrednią między retinolem a kwasem retinowym, przez co polega w procesie konwersji tylko jednej przemianie.

Każda przemiana pociąga za sobą częściową utratę mocy substancji. Zależność ta wyjaśnia, skąd w kosmetykach biorą się różnice stężeń między retinolem a retinalem. Przekształcający się dwukrotnie retinol musi „nadrabiać” utratę mocy wyższym stężeniem. Jedno przekształcenie retinalu sprawia natomiast, że działa on efektywnie zastosowany już w niskich stężeniach.

Kiedy retinol, a kiedy retinal?

Retinol czy retinal? Jaki kosmetyk z retinoidami wybrać do pielęgnacji? Obydwie substancje działają podobnie – zapewniają zbliżone efekty i wykazują potencjał drażniący, przez co wymagają odpowiedniego wprowadzenia do pielęgnacji i stosowania fotoprotekcji. Stosowany w niższych stężeniach retinal minimalizuje jednak mogące pojawić się trakcie kuracji skutki uboczne. Z tego też powodu, zaleca się go przede wszystkim posiadaczom cery wrażliwej, delikatnej, naczynkowej czy reaktywnej oraz osobom źle reagującym na retinol.  Sam retinol z kolei może natomiast okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku osób ze skórą tłustą lub mieszaną.

Należy przy tym pamiętać, że efektywność działania kosmetyku z retinoidami nie zależy wyłącznie od samego stężenia. Liczy się całość formulacji – w tym zastosowane technologie, formuła, inne składniki aktywne czy nawet sam sposób aplikacji produktu na skórę.

Więcej przydatnych informacji na temat retinalu i retinolu oraz ich zastosowania w pielęgnacji znajdziecie w artykułach:

Polecane kosmetyki z retinolem i retinalem

DOTTORE Retino Forte krem odbudowujący na noc 50 ml

Kosmetyk z retinolem, który polecamy osobom ze starzejącą się, osłabioną skórą z tendencją do zanieczyszczania. Główne składniki aktywne to 0,3% retinol oraz ekoRetinol, który wykazuje zbliżone do niego działanie, ale jednocześnie niższy potencjał drażniący. Skład uzupełniają kompleks nawilżający i antyoksydanty.

MEDIK8 Crystal Retinal 6 Serum z 0,06% stabilizowanym retinolem 30 ml

Intensywnie działające serum na noc, bazujące na kapsułkowanym aldehydzie retinowym. Szybko absorbowany przez skórę, działa aż 11 razy szybciej niż standardowy retinol, jednocześnie minimalizuje praktycznie do zera ryzyko podrażnień. Świetnie sprawdzi się dla osób z wrażliwą, dojrzałą cerą i widocznymi oznakami starzenia.

PCA SKIN Intensive Clarity Treatment 0.5% Pure Retinol Night 29 g

Formuła wykorzystująca 0,5% stężenie czystego retinolu, stworzona z myślą o osobach posiadających skórę tłustą i mieszaną, które borykają się z łojotokiem, żółtym kolorytem skóry, przebarwieniami. Wzbogacony o kwas salicylowy i fitowy, glukonolakton oraz ekstrakty roślinne i niacynamid działa także antyoksydacyjne, łagodząco i przeciwzapalnie oraz wzmacnia barierę naskórkową.

DERMAQUEST Stem Cell 3D Active Retinol Repair Serum 0,6% aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów 15 ml

Bioaktywne serum naprawcze o absolutnie innowacyjnym składzie, w którym wykorzystano cztery różne formy retinoidów. Doskonałe zwłaszcza dla skór dojrzałych. Regularnie stosowane zapewnia widoczny efekt odmłodzenia i poprawia wygląd – zagęszcza i ujędrnia skórę, nawilża, wygładza, wzmacnia, wyrównuje koloryt. Sprawdzi się świetnie przy problemach z trądzikiem, skłonności do rumienia czy łojotoku.

DERMOMEDICA 0,1% Retinal Cream krem przeciwstarzeniowy z retinalem

Dobrze tolerowany krem terapeutyczny z 0,1% retinalem, który idealnie wpisze się w pielęgnację anti-age dla skóry wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej, jak również jako kosmetyk wprowadzający do retinolu dla osób rozpoczynających przygodę z retinoidami. Stymuluje skórę do przebudowy, spowalnia proces starzenia, wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje przebarwienia i zaczerwienienia.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik okazał się dla Was pomocny i już wiecie, co wybrać do swojej pielęgnacji. Jeśli natomiast wciąż nie macie pewności, co będzie lepsze dla Waszej skóry – retinol a może retinal – zapraszamy serdecznie do kontaktu. Chętnie doradzimy Wam przy wyborze najlepiej wpisującego się w Wasze potrzeby kosmetyku z retinoidami!

Dodaj komentarz