Niacynamid to jeden z tych składników aktywnych, który warto włączyć do pielęgnacji niezależnie od typu skóry. Wykazuje on szerokie i wielokierunkowe działanie – wspomaga walkę z trądzikiem, przebarwieniami, łagodzi stany zapalne, a także działa wzmacniająco i przeciwstarzeniowo. Jak stosować niacynamid w pielęgnacji? Jak go wprowadzić, jak często stosować i jaki produkt wybrać? Zapraszamy do lektury.
Kiedy i jak stosować niacynamid?
Niacynamid to pochodna niacyny, czyli witaminy B3. Jest to wyjątkowo cenny składnik aktywny – wykazuje szerokie spektrum wielokierunkowego działania, a jednocześnie jest bardzo uniwersalny i dobrze tolerowany przez większość skór. Kiedy warto stosować niacynamid? Składnik ten znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry różnego typu. Sprawdzi się w przypadku:
- cery suchej, odwodnionej,
- cery trądzikowej, łojotokowej, łatwo zanieczyszczającej się,
- skóry z zaburzoną barierą naskórkową, rozregulowanej,
- cery o kolorycie nierównym, ziemistym, zażółconym,
- cery z przebarwieniami posłonecznymi, pozapalnymi,
- cery dojrzałej,
- cery wrażliwej, atopowej, z łuszczycą.
Niacynamid – działanie na skórę
Wielokierunkowe działanie niacynamidu na skórę sprawia, że znajduje on zastosowanie w wielu różnych recepturach kosmetycznych. Jakie efekty może przynieść włączenie go na stałe do pielęgnacji? Stosowany w kosmetykach niacynamid:
- chroni skórę przed wolnymi rodnikami i skutkami stresu oksydacyjnego – jest silnym antyoksydantem,
- działa seboregulująco – normalizuje pracę gruczołów, zmniejsza ilość sebum, zwęża pory,
- normalizuje syntezę melaniny – wyrównuje koloryt i rozjaśnia przebarwienia pozapalne, posłoneczne, hormonalne,
- wzmacnia barierę naskórkową – bierze udział w syntezie ceramidów, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy,
- działa przeciwstarzeniowo – bierze udział w syntezie aminokwasów, poprawia napięcie i jędrność skóry,
- działa regenerująco, kojąco i łagodząco – na podrażnienia, zaczerwienie skóry, stany zapalne,
- ma właściwości antybakteryjne.
Jak stosować niacynamid?
Niacynamid może przynieść korzyści każdej skórze. Jak włączyć go do pielęgnacji? Choć na tle wielu innych składników aktywnych niacynamid jest stosunkowo bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość skór, warto wprowadzać go stopniowo do pielęgnacji. Reakcja na poszczególne substancje jest zawsze kwestią indywidualną. Stosowanie niacynamidu warto rozpocząć od niższych stężeń, a dopiero w dalszej kolejności, przy dobrej tolerancji, przechodzić do bardziej skoncentrowanych preparatów. Pozwoli to uniknąć ewentualnego podrażnienia. W kosmetykach niacynamid stosuje się najczęściej w stężeniach 5-15 %. Efekty można zobaczyć jednak nawet już przy 2% stężeniu.
Jak często stosować niacynamid i kiedy go nakładać? Kosmetyki z niacynamidem można z powodzeniem włączyć zarówno do porannej, jak i wieczornej rutyny. Niacynamid nie uwrażliwia skóry na słońce, co więcej – jest silnym antyoksydantem, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się nałożony na dzień pod krem z filtrem, na przykład w formie lekkiego serum.
Z czym łączyć niacynamid?
Niacynamid jest przyjazny nie tylko skórze. Składnik ten dobrze współgra z większością popularnych substancji aktywnych. W jednej rutynie można połączyć go między innymi z witaminą C w stabilnej formie, np. tetraizopalmitynianem askorbylu. Wystrzegać należy się z kolei łączenia niacynamidu z kwasem l-askorbinowym – składniki działają w różnym pH, przez co nałożone po sobie w pielęgnacji zneutralizują swoje działanie. Z uwagi na odczyn środowiska, w którym niacynamid działa – a jest to pH w okolicach 6/7 – wystrzegać należy się także jego łączenia w tej samej rutynie z kwasami AHA/BHA.
Niacynamid można z powodzeniem łączyć natomiast z retinoidami. W takim połączeniu będzie on sprawdzać się doskonale jako składnik wzmacniający barierę naskórkową i poprawiający tolerancję na retinoidy. Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w produkcie DERMAQUEST Stem Cell 3D Active Retinol Repair Serum 1% aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów 15 ml. W sposób komplementarny niacynamid działa również z NAG, czyli N-acetyloglukozaminą, wykorzystywaną np. w kosmetykach depigmentacyjnych.
Niacynamid w kosmetykach – co wybrać?
Niacynamid to składnik aktywny szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Znajdziemy go w wielu różnych produktach do pielęgnacji skóry, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Jak wspomnieliśmy, działanie niacynamidu zależne jest nie tylko od stężenia, lecz także formuły – bardziej wodniste sera o niższym stężeniu mogą być równie skuteczne, co stężenia wyższe, lecz aplikowane w kremach. Znaczenie mają oczywiście również pozostałe składniki zastosowane w danej recepturze.
Oferta kosmetyków z niacynamidem jest obecnie bardzo szeroka. Co wybrać? Jednym z bardziej uniwersalnych produktów jest DERMOMEDICA Healing B3-La Serum przeciwzapalne serum na dzień i na noc. Serum przeznaczone jest do każdego rodzaju skóry – w szczególności sprawdzi się jednak dla osób poszukujących wsparcia w regeneracji, działania przeciwzapalnego i kojącego. To bardzo dobra opcja na start – stężenie niacynamidu w kosmetyku wynosi 3%.
W przypadku skóry rozregulowanej, borykającej się z łojotokiem, nadmiarem sebum czy tendencją do zanieczyszczania, dobrym rozwiązaniem może być MEDIK8 Clarity Peptides Serum peptydowe z niacynamidem 30ml. Serum działa delikatne oczyszczająco i redukująco na niedoskonałości. Ponadto wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej ogólną kondycję.
Chcąc włączyć niacynamid w celu wzmocnienia bariery naskórkowej skóry, poprawy jej nawilżenia i ukojenia, warto zwrócić uwagę np. na produkt pod postacią kremu marki PHFORMULA VITA B3 Cream 24h krem nawilżający, łagodząco-odmładzający z niacynamidem. Łączy on w sobie działanie 5% witaminy B3, mocznika, kwasu mlekowego i gliceryny.
Niacynamid to składnik, który do pielęgnacji można włączyć w dowolnym momencie – niezależnie od występującej pory roku, przeprowadzanych aktualnie kuracji i stosowanych składników aktywnych, wieku skóry, jej kondycji czy występujących problemów. Kluczowa sprawa to wybór odpowiedniego produktu – jeśli macie z tym problem, zapraszamy do kontaktu.