Bakuchiol – co to jest? Jak stosować i z czym nie łączyć?

bakuchiol co to

Bakuchiol bywa czasem nazywany roślinnym retinolem lub bioretinolem ze względu na podobieństwo do tego znanego składnika kosmetycznego. Choć zapewnia podobne efekty, to jednak jest pozbawiony wielu wad typowych dla kuracji z retinolem. Czy warto włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki z bakuchiolem? Co to, w jakich produktach występuje i jak ich używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Tajemniczy bakuchiol – co to za składnik?

Bioretinol to pojęcie, które odnosi się nie do składu chemicznego, lecz do mechanizmów działania tego składnika, który – w odróżnieniu od „prawdziwego retinolu” – jest pochodzenia roślinnego.

Nazywanie bakuchiolu roślinnym retinolem jest więc pewnego rodzaju skrótem myślowym. Do jego produkcji wykorzystuje się nasiona i liście Psoralea corylifolia, czyli rośliny z rodziny bobowatych występującej również pod nazwami Bakuchi, Babchi i Bu Gu Zhi.

Jak długo stosuje się bakuchiol w kosmetykach? Produkty z nim w składzie pojawiły się na światowym rynku kilkanaście lat temu. W tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej bakuchiol jest jednak znany od setek lat i używany m.in. w roli środka łagodzącego objawy egzemy, łuszczycy lub trądziku różowatego. O tym ostatnim dowiecie się więcej z tego artykułu: Profesjonalne kosmetyki na trądzik różowaty – przegląd 4skin.pl.

Jak działa bakuchiol?

Już samo porównanie do retinolu może wskazać w dużej mierze, jaką rolę spełnia bakuchiol w kosmetykach. Stosuje się go przede wszystkim w rutynie pielęgnacyjnej, która ma na celu zatrzymać wskazówki zegara, czyli przeciwdziałać naturalnym procesom starzenia się skóry.

W kontekście profilaktyki anti-aging może stymulować syntezę kolagenu i elastyny, a w rezultacie wspierać odnowę komórkową. Efektem tego mogą być poprawa jędrności skóry oraz zmniejszenie widoczności zmarszczek i bruzd.

Możecie też wspomóc walkę z przebarwieniami, stosując kosmetyki z bakuchiolem. Co to oznacza? Jego działanie polega na zmniejszeniu produkcji melaniny przez skórę. Dzięki temu plamy stają się coraz mniej widoczne, a koloryt cery ujednolicony – przy systematycznej aplikacji.

Przy użyciu bakuchiolu możecie także łagodzić wszelkie zmiany i stany zapalne na twarzy, jak również przeciwdziałać ich powstawaniu w przyszłości. Mamy tu na myśli nie tylko wypryski, np. krosty trądzikowe lub zmiany na tle bakteryjnym.

Bakuchiol może też korzystnie wpłynąć na stan skóry, której dotyczą problemy z nadmierną produkcją sebum i z zaskórnikami. Wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się tego ostatniego problemu, znajdziecie także w tym artykule: Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych?

Retinol a bakuchiol – jak stosować i który wybrać?

Chociaż bakuchiol często porównuje się z retinolem, w rzeczywistości te dwa składniki cechują się odmiennymi właściwościami. Najważniejsze różnice między nimi zebraliśmy w poniższej tabeli.

Retinol Bakuchiol
Pochodzenie syntetyczne lub odzwierzęce roślinne, czyli wegańskie
Intensywność działania wyższa nieco niższa
Konieczność stosowania ochrony przeciwsłonecznej tak, wymaga stosowania ochrony przeciwsłonecznej w czasie kuracji nie, nie uwrażliwia skóry na słońce
Łagodzenie podrażnień nie, może podrażniać skórę tak, może działać łagodząco na podrażnienia; ryzyko podrażnienia niższe niż w przypadku retinolu
Łagodzenie stanów zapalnych tak, może łagodzić stany zapalne i wykwity trądzikowe tak, może łagodzić stany zapalne
Stosowanie w ciąży niezalecane dozwolone, o ile lekarz prowadzący ciążę nie zdecyduje inaczej
Pora aplikacji wieczór dowolna

 

Podsumowując, jeśli macie wrażliwą, skłonną do podrażnień cerę, lepszym wyborem może okazać się bakuchiol. Jeśli dopiero zaczynacie ze stosowaniem składników aktywnych o takim działaniu, najlepiej rozpocząć od bakuchiolu, a następnie ewentualnie zmienić go na retinol.

Jak stosować kosmetyki zawierające bakuchiol?

Ze względu na względnie łagodne działanie można ich używać w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej – zarówno porannej, jak i wieczornej. Znajdziecie go m.in. w kremach i serach do twarzy o działaniu od nawilżającego, przez przeciwzmarszczkowe, aż po kojące niedoskonałości.

Co prawda uznaje się go za stosunkowo bezpieczny, ale mimo wszystko warto zachować ostrożność i rozpocząć stosowanie kosmetyków z bakuchiolem od niższego stężenia tego surowca. Po zbudowaniu odpowiedniej tolerancji można zwiększać jego stężenie w zależności od indywidualnych potrzeb.

To wszystko wskazuje na dość dużą uniwersalność bakuchiolu. Z czym nie łączyć tego składnika kosmetycznego? Chociażby z kwasami o działaniu złuszczającym, które mogłyby prowadzić do podrażnień.

W kontekście samego retinolu warto też pamiętać o tym, że łatwo pomylić go z retinalem, który wykazuje podobną aktywność biologiczną. O różnicach między nimi przeczytacie tutaj: Retinol a retinal – różnice.

Bakuchiol w kosmetykach do twarzy i ciała

Jak już wspomnieliśmy, zakres zastosowania bakuchiolu w kosmetykach jest bardzo szeroki. Najczęściej spotyka się go jednak w roli składnika aktywnego w serum do twarzy. Waszej uwadze polecamy cztery produkty, które warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej.

  • MEDIK8 Bakuchiol Peptides Serum peptydowe z bakuchiolem 30 ml – bakuchiol i peptydy to idealne połączenie, jeśli szukacie kosmetyku o intensywnym działaniu anti-aging. Poza zmniejszeniem widoczności zmarszczek aplikacja serum może skutkować także złagodzeniem stanów zapalnych, uelastycznieniem skóry i wyrównaniem jej kolorytu;

Warto też zwrócić uwagę na inne zastosowania bakuchiolu. W kosmetykach do mycia twarzy (np. piankach czy żelach) może spełniać funkcję kojącą, a w kremach odżywczych, tak jak w przypadku serum.

Dodaj komentarz