Przyczyny starzenia się skóry

przyczyny starzenia się skóry

Starzenie się skóry to w pełni naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Wpływ na jego przebieg oraz intensywność ma szereg różnych czynników, co sprawia, że nie odbywa się on identycznie u wszystkich. Jakie są główne przyczyny starzenia się skóry i przede wszystkim – czy da się im skutecznie przeciwdziałać, by jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry? Zapraszamy do lektury.

Objawy starzenia się skóry

Przyjmuje się, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się biologicznie w granicach 25-30 roku życia. To właśnie w okolicach tego wieku skóra zaczyna stopniowo zatracać swoją zdolność do regeneracji oraz sprawnego pełnienia innych funkcji. Pojawiają się pierwsze  oznaki starzenia się skóry:

  • drobne linie na twarzy,
  • utrata młodzieńczej sprężystości i elastyczności skóry,
  • niewielkie plamy pigmentacyjne,
  • spadek stopnia nawilżenia i zdolności ochronnych skóry.

Z czasem zmiany nasilają się, a skóra zaczyna borykać się coraz większą liczbą zmarszczek, wiotkością, suchością. Nie tylko zdecydowanie wolniej się regeneruje – jest też bardziej wrażliwa i sucha z racji osłabionej bariery naskórkowej i zmniejszonej aktywności gruczołów łojowych i potowych. Mocno odczuwalny i dostrzegalny zaczyna być także spadek gęstości i grubości skóry, wynikający ze stopniowego spowolnienia produkcji m.in. kolagenu, elastyny czy HA oraz zaniku poduszek tłuszczowych. Degradacja obejmuje stopniowo wszystkie warstwy skóry, doprowadzając do zmarszczek, bruzd, utraty owalu twarzy, opadających powiek czy kącików ust.

Dlaczego jednak u jednych osób upływający czas długo nie pozostawia śladu na skórze, z kolei u innych daje o sobie znać w stosunkowo wczesnym wieku? Jakie są przyczyny starzenia się skóry? Czy zawsze chodzi wyłącznie o upływający czas i biologicznie „zaprogramowany” proces? Niekoniecznie.

Przyczyny starzenia się skóry

Starzenie się skóry to proces złożony, postępujący w czasie. U jego podłoża leżą różne czynniki. Przyczyny starzenia się skóry dzieli się na dwie główne grupy: czynniki wewnątrzpochodne, nazywane również endogennymi, oraz zewnątrzpochodne, zwane egzogennymi lub środowiskowymi.

Wewnątrzpochodne przyczyny starzenia się skóry, w dużej mierze pozostające poza naszym wpływem, to:

  • starzenie chronologiczne – starzenie skóry związane z wiekiem,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne – przede wszystkim menopauza,
  • inne schorzenia i choroby.

Przyczyny starzenia się skóry pochodzące z zewnątrz to z kolei:

  • ekspozycja na promieniowanie – przede wszystkim z zakresu UVA i UVB (fotostarzenie), ale też światło niebieskie HEV i światło podczerwone IR,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • nieodpowiednia dieta,
  • odwodnienie organizmu,
  • niedosypianie i niewłaściwa higiena snu,
  • używki – głównie palenie tytoniu, alkohol,
  • zanieczyszczenia środowiskowe,
  • styl życia – m.in. poziom stresu, aktywność.

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Do najbardziej szkodliwych, zewnątrzpochodnych przyczyn starzenia się skóry, zalicza się promieniowanie UV. Generuje ono ogromną ilość wolnych rodników, przez co nie tylko bezpośrednio wpływa na rozkład kolagenu czy elastyny, pojawienia się zmarszczek, przebarwień, naczynek, ale też doprowadza do uszkodzenia DNA komórek skóry, znacząco przyspieszając proces starzenia się. Aby zapobiec fotostarzeniu skóry, ważna jest regularna aplikacja kremu z filtrem. Do codziennej rutyny włączyć można na przykład DERMOMEDICA Peptide Mineral Cream SPF 50 peptydowy krem przeciwsłoneczny. Kosmetyk zapewnia nie tylko wysoką ochronę przed słońcem, lecz także wielokierunkowo rozwiązuje główne problemy skóry starzejącej się – nawilża, wspiera regenerację, podnosi zagęszczenie, spłyca drobne zmarszczki.

W celu wzmocnienia ochrony przed wolnymi rodnikami warto włączyć do porannej rutyny antyoksydanty, np. witaminę C. Najlepiej szukać jej w formule ze składnikami stabilizującymi jej działanie, zwiększającymi ochronę przeciwsłoneczną, np. witaminą E czy kwasem felurowym. Takie połączenie znajdziecie między innymi w DERMOMEDICA Vitamin C + E Serum z 15% witaminą C i kwasem felurowym.

W pielęgnacji skóry, zarówno w celach prewencyjnych, jak i w przypadku już występujących oznak starzenia, świetnie sprawdzą się retinoidy – retinal i retinol. Alternatywą może być ich roślinny zamiennik, czyli bakuchiol. Składniki te zbawiennie działają na ogólną poprawę kondycji skóry – nie tylko widoczne już oznaki starzenia, lecz także przebarwienia, widoczne naczynka, nierówny koloryt, zaskórniki czy nadmiar sebum.

Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji będą peptydy. Jeśli głównym problemem jest utrata jędrności, wiotkość, spadek gęstości, warto szukać peptydów sygnałowych, które pobudzą fibrolasty do produkcji włókien podporowych, tj. kolagenu i elastyny. Gdy natomiast bolączką są zmarszczki, znakomicie sprawdzą się neuropeptydy – tzw. peptydy rozkurczające, dzięki którym skóra staje się wyraźnie bardziej wygładzona i napięta, przez co zmarszczki ulegają widocznemu spłyceniu. Niekwestionowanym liderem jest argirelina – efekty przez nią zapewniane porównuje się wręcz do botoksu.  Znajdziecie ją między innymi w takich produktach, jak DERMOMEDICA Argireline TRX Serum przeciwzmarszczkowe serum z neuropeptydami czy DERMOMEDICA Neuropeptide Cream odżywczy krem przeciwzmarszczkowy.

O ile na wewnątrzpochodne przyczyny starzenia się skóry mamy dość ograniczony wpływ, tak w dużej mierze możemy niwelować czynniki degradujące ją z zewnątrz. Bardzo ważne jest dbanie o organizm – odpowiednia dieta, nawodnienie, sen, unikanie używek, relaks – wszystko to przekłada się na wygląd skóry. Niepodważalny wpływ na jej kondycję ma również właściwa pielęgnacja. Warto o nią zadbać – zwłaszcza z uwagi na fakt, jak wiele możliwości daje nam współczesny rynek kosmetyczny.

 

Dodaj komentarz