Nutraceutyki – co to jest i jak je stosować?

nutraceutyki co to jest

Nutraceutyki to bioaktywne związki wspomagające zdrowie i urodę, które zyskują coraz większą popularność. Czym dokładnie są i jak działają? W jakim celu się je stosuje? Jakie efekty mogą przynieść i kiedy warto pomyśleć o ich włączeniu? Gdzie ich szukać? Pytań pojawia się wiele. Najważniejsze informacje na temat nutraceutyków zebraliśmy dla Was w tym artykule.

Nutraceutyki – co to jest?

Nutraceutyki to środki spożywcze pochodzenia naturalnego, które łączą w sobie wartości odżywcze oraz cechy preparatów farmakologicznych i wykazują korzystny wpływ na organizm. Za nutraceutyki uznaje się zarówno poszczególne substancje bioaktywne, jak i zawierające je składniki i produkty spożywcze czy specjalnie opracowane suplementy diety. Nutraceutyki występują naturalnie w niewielkich ilościach w żywności. Najczęściej pozyskuje się je z surowców roślinnych, czasem również z produktów pochodzenia zwierzęcego lub mikrobiologicznego.

Jak działają nutraceutyki?

Nutraceutyki mogą wpływać korzystnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, a nawet minimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Dostarczane w odpowiedniej ilości, mogą m.in.

  • spowalniać procesy starzenia się,
  • wspierać pracę układu pokarmowego,
  • wzmacniać odporność,
  • wspomagać układ sercowo-naczyniowy,
  • wspomagać pracę układu nerwowego,
  • działać antyoksydacyjnie,
  • poprawiać stan skóry, włosów i paznokci,
  • poprawiać jakość snu,
  • wpływać korzystnie na samopoczucie,
  • wspierać odchudzanie.

Dla kogo przeznaczone są nutraceutyki?

Nutraceutyki stosuje się zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i w celach terapeutycznych. Zaleca się je przy niedożywieniu, osłabionym układzie immunologicznym, chorobach cywilizacyjnych. Wartość prozdrowotna nutraceutyków znakomicie wspiera także procesy fizjologiczne zachodzące w obrębie skóry, włosów czy paznokci, dzięki czemu może stanowić nieoceniony element ich holistycznej pielęgnacji – np. w ramach działania anti-age, po zabiegach kosmetologicznych, medycyny estetycznej czy trychologicznych czy w przypadku występujących problemów trądzikiem, łuszczycą, atopowym zapalaniem skóry, nadmierną suchością.

Przykłady nutraceutyków

Nutraceutyki mogą być pozyskiwane z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mikrobiologicznego. Na liście cenionych związków bioaktywnych znajdują się m.in.:

  • Witaminy – witamina A, witamina E czy witamina D,
  • Minerały – cynk, selen, miedź,
  • Cholina,
  • Alicyna,
  • Koenzym Q10,
  • Astaksantyna,
  • Likopen,
  • Beta glukan,
  • Kwas askorbinowy,
  • Lecytyna,
  • Kwasy tłuszczowe – kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas gamma-linolenowy (GLA),
  • Bakterie probiotyczne – np. Bifidobacterium bifidum czy Saccharomyces boulardii.

 Jak stosować nutraceutyki?

Nutraceutyki można znaleźć w mniejszych ilościach w powszechnie dostępnych produktach spożywczych – np. produktach fermentowanych, owocach leśnych, tłustych rybach morskich, czosnku, warzywach krzyżowych czy orzechach. Gdy jednak celem jest wsparcie odżywcze lub terapeutyczne organizmu, warto rozważyć włączenie nutraceutyków pod postacią suplementu diety. Dobry preparat, dzięki odpowiednio skomponowanej formule i skoncentrowanej zawartości bioaktywnych związków o dobrej przyswajalności, zapewni bezpieczeństwo stosowania i przyniesie realne korzyści – czy to w zakresie poprawy kondycji skóry, włosów, pracy jelit czy ogólnego funkcjonowania organizmu. Pomimo tego, że nutraceutyki nie są lekami, w trakcie ich przyjmowania należy zachować ostrożność – stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać sugerowanych dawek.

Suplementy diety Hush and Hush

Jeśli nie wiecie, na jaki suplement diety postawić, zwróćcie koniecznie uwagę na propozycje HUSH & HUSH. To znana, amerykańska marka luksusowych produktów z nutraceutykami, dedykowana osobom, które pragną holistycznie zadbać o kondycję skóry, a przy tym wspomóc swój organizm. Autorskie formuły opierają się na organicznych i wystandaryzowanych surowcach roślinnych i biozwiązkach z czystych, naturalnych źródeł. W ich składach nie znajdziemy sztucznych dodatków, aromatów i barwników, substancji wypełniających czy żelatyny. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych propozycji.

Suplement wspierający skórę suchą, odwodnioną, spierzchniętą, z zaburzoną barierą hydrolipidową. Autorski kompleks składników, oparty na wysokiej zawartości kwasu hialuronowego, wodzie kokosowej, witaminie C, wzbogacony komórkami macierzystymi, resweratrolem i koncentratem z liści aloesu, doskonale nawadnia i odżywia skórę od środka. Ponadto, stymuluje ją do produkcji ceramidów i korzystnie wpływa na szczelność bariery naskórkowej.

Preparat dedykowany kobietom i mężczyznom borykającym się ze słabą kondycją włosów lub ich wypadaniem. Wykazuje wielotorowe działanie – zaopatruje mieszki włosowe w kluczowe składniki budulcowe i ogranicza ich miniaturyzację. Stwarza sprzyjające warunki do wzrostu włosów i hamuje ich wypadanie.

Oparty na wegańskiej formule nutraceutyk, wspomagający od środka walkę z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry. Zawarte w niej składniki wspomagają równomierne rozkładanie melaniny w skórze i regulują proces jej syntezy. Ponadto, wzmacniają naturalne mechanizmy skóry – zdolność do regeneracji i walki z wolnymi rodnikami.

Nutraceutyk stworzony z myślą o osobach zmagających się z problemem trądziku różnego typu, w tym pospolitego, różowatego, młodzieńczego, wieku dorosłego. W składzie znajdziemy między innymi cynk, witaminę A, selen, antyoksydanty oraz surowce o silnym działaniu przeciwzapalnym – czyli najbardziej skuteczne związki bioaktywne przy problemach z trądzikiem. Jego stosowanie reguluje zaburzony proces rogowacenia i zmniejsza ilość wydzielanego sebum.

Nutraceutyki wspierają organizm na wielu poziomach. Sprawdzą się zarówno w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i profilaktyce schorzeń oraz jako dopełnienie terapii leczniczych, gabinetowych i medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że nie są one zamiennikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Dodaj komentarz