Filtr przeciwsłoneczny do twarzy – jak wybrać odpowiedni?

filtr przeciwsłoneczny do twarzy

Lato to czas, kiedy o ochronie przeciwsłonecznej mówi się szczególnie dużo. O zabezpieczaniu skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV należy jednak pamiętać przez cały rok – i to nie tylko w chwili przebywania na słońcu. Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny do twarzy? Jeśli macie trudności z doborem właściwego produktu dla swojej skóry, ten artykuł jest dla Was.

Filtr przeciwsłoneczny do twarzy

Filtr przeciwsłoneczny do twarzy jest podstawą świadomej pielęgnacji. Przedwczesne starzenie się skóry, hiperpigmentacja, podrażnienia, zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu skóry – to tylko niektóre z możliwych skutków wywołanych regularnym brakiem odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Warto pamiętać, że przy wyborze kremu ważny jest nie tylko SPF – chroni on bowiem wyłącznie przed rumieniem i poparzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVB. Najważniejsze jest to, by wybrany przeciwsłoneczny filtr do twarzy zapewniał protekcję przed UVA. Choć początkowo jego działanie nie daje żadnych widocznych objawów, to jednak właśnie ono przyczynia się do m.in. przedwczesnego starzenia się skóry. Co gorsza, o ile UVB może być filtrowane przez szyby czy chmury, o tyle UVA bez problemu przez nie przenika i działa ze zbliżonym natężeniem przez cały rok.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych do twarzy

Jaki filtr przeciwsłoneczny do twarzy wybrać? Poszukiwania warto rozpocząć od poznania mechanizmu działania poszczególnych rodzajów filtrów. Wyróżniamy:

  • Filtry fizyczne – inaczej mineralne, bazujące np. na tlenku cynku (Zinc Oxide), dwutlenku tytanu (Titanium Dioxide). Działają na zasadzie lustra – nie wnikają w skórę, lecz odbijają i rozpraszają docierające do skóry promieniowanie UV. Fotostabilne, ale jednocześnie dość podatne na ścieranie. Najczęściej nieco bardziej treściwe, mogą bielić i pozostawiać tłuste wykończenie. Przyjazne dla skór reaktywnych i alergicznych.
  • Filtry chemiczne – wnikają w powierzchniową warstwę skóry, absorbują energię promieniowania i zamieniają ją w energię cieplną. Są lekkie, dobrze stapiają się ze skórą, pozostawiając transparentne wykończenie. Mogą to być m.in. Ethylhexyl Salicylate, Drometrizole Trisiloxane.
  • Filtry mieszaneprzeciwsłoneczne filtry do twarzy i ciała stworzone przez zmieszanie w jednym produkcie filtrów chemicznych i mineralnych celem zapewnienia lepszej fotostabilności, wysokiego poziomu ochrony oraz przyjemnej w użyciu formuły.

Jak wybrać filtr przeciwsłoneczny do twarzy?

Jak wybrać właściwy filtr przeciwsłoneczny do twarzy? Dobrze dobrany kosmetyk to taki, który zapewnia skórze odpowiednią ochronę, a jednocześnie współgra z nią swoją formułą – nie działa akne– lub komedogennie, nie wywołuje podrażnień, odpowiada konsystencją i wykończeniem, a co najważniejsze, pozwala na codzienną i swobodną aplikację należytej ilości produktu (ok. 1,25–1,5 ml = długość dwóch palców dłoni), zapewniającą obiecaną przez producenta ochronę.

O tym, w jakim stopniu dany filtr przeciwsłoneczny do twarzy lub ciała chroni skórę przed promieniowaniem, informują oznaczenia znajdujące się na produkcie, które przedstawiamy poniżej.

  • SPF – współczynnik fotoprotekcji przed UVB:
    • niska ochrona: SPF 10 i mniej,
    • średnia ochrona: SPF 15 – 25,
    • wysoka ochrona: SPF 30 – 50,
    • bardzo wysoka ochrona: SPF 50+;
  • PPD/PA/UVA w kółku – współczynnik fotoprotekcji przed UVA. W przypadku PA im więcej plusów, tym wyższa ochrona;
  • IR – symbol ochrony przed promieniowaniem podczerwonym;
  • HEV – symbol ochrony przed światłem niebieskim.

Polecane filtry przeciwsłoneczne do twarzy

Punktem wyjścia w doborze odpowiedniego filtru przeciwsłonecznego do twarzy powinny być przede wszystkim rodzaj skóry i jej potrzeby. Czasem okazuje się, że różne partie twarzy mogą potrzebować innego produktu. Swoją specyfiką wyróżniają się zazwyczaj okolica oczu i usta – skóra jest tu zdecydowanie cieńsza i wrażliwsza. Nie trzeba jednak od razu kupować drugiego, pełnowymiarowego produktu – dobrą opcją może być np. sztyft punktowy, np. MESOESTETIC Mesoprotech Repairing Stick 100 SPF50+ sztyft punktowy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną 4,5g.

Więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej od Mesoestetic znajdziesz w naszym wpisie Ochrona przeciwsłoneczna nowej generacji od Mesoestetic

Na uwagę zasługują także kosmetyki, w których filtry zostały zamknięte w liposomach. Takie rozwiązanie nie tylko redukuje ryzyko wystąpienia podrażnień, lecz także stopień jego przenikalności. Ponadto zwiększa fotostabilność filtru.

Jakie filtry przeciwsłoneczne do twarzy sprawdzą się dla poszczególnych rodzajów skór?

  • Skóry z przebarwieniami – podstawą w walce z przebarwieniami potrądzikowymi, hiperpigmentacją czy melasmą jest wysoka ochrona UVA + UVB. Warto wybierać przeciwsłoneczne filtry do twarzy wzbogacone o składniki antyoksydacyjne i wspomagające redukcję przebarwień oraz te o działaniu tonującym, które wyrównają koloryt, jak np. PCA SKIN Sheer Tint Broad Spectrum SPF 45 tonujący krem wodoodporny 50 ml.

Filtr przeciwsłoneczny do twarzy to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy. Odpowiednio dobrany ochroni skórę przed negatywnymi konsekwencjami szkodliwego promieniowania i pozwoli w pełni cieszyć się słońcem – bez ryzyka wystąpienia podrażnień, świądu, zapychania czy rolowania przy próbie nakładania makijażu. Warto jednak mieć na uwadze, że żaden z aktualnie dostępnych przeciwsłonecznych filtrów do twarzy nie blokuje w 100% docierającego do skóry promieniowania. W godzinach, gdy słońce świeci najintensywniej, najlepiej dodatkowo ochronić twarz kapeluszem bądź daszkiem.

Dodaj komentarz