Zabiegi na twarz latem – jakie można, a jakich nie warto robić?

zabieg na twarz latem

Zabiegi kosmetyczne stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Czy jednak można je spokojnie kontynuować wraz z nadejściem lata czy może lepiej odłożyć na czas jesieni? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli jesteście ciekawi, jakie zabiegi na twarz latem można robić, a z jakich lepiej zrezygnować – koniecznie przeczytajcie ten wpis.

Czy można robić zabiegi na twarz latem?

Bardzo często radzicie się nas, czy dany zabieg na twarz latem można wykonywać, czy lepiej go sobie odpuścić i zaczekać do jesieni. Pytań tego typu pojawia się wiele, co tylko pokazuje, jak na niejednoznaczne informacje można natrafić. Z racji tego, że ostatnie, co należy robić, to eksperymentować na skórze, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje i stworzyć ten wpis.

Letnie zabiegi kosmetyczne, zarówno te dedykowane twarzy, jak i naszemu ciału, mogą świetnie uzupełniać codzienną pielęgnację – wspomagać walkę z konkretnymi problemami skórnymi czy wzmacniać i przedłużać efekty rozmaitych kuracji gabinetowych.  Aby jednak tak się stało, ważne jest, by były odpowiednio dobrane – również do występującego sezonu. Istnieje wiele zabiegów, które można wykonywać bezpiecznie latem, jednak warto pamiętać, że są także i te, które lepiej odpuścić na tych kilka najbliższych, słonecznych miesięcy.

Zabieg na twarz latem – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że potrzeby skóry zmieniają się w ciągu roku. W sposób istotny zależą też od warunków środowiskowych, które determinują w dużej mierze pielęgnację i zakres możliwych do przeprowadzania letnich zabiegów kosmetycznych.

W okresie silnego nasłonecznienia skóra narażona jest bowiem nie tylko na wyjątkowo mocne promieniowanie UV, ale także wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. I choć posiada ona naturalne mechanizmy obronne, w obliczu tak wielu drażniących czynników mogą one być po prostu niewydolne – zwłaszcza, kiedy już wyjściowo były osłabione. Wykonywanie silnie działających zabiegów na twarz latem, może nie tylko nie dać oczekiwanych rezultatów, ale wręcz doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Nie jest to jednak regułą – skóry w dobrej kondycji ze zdrową, sprawnie działającą barierą, objęte odpowiednio dobraną pielęgnacją i fotoprotekcją, mogą bardzo dobrze znosić różne zabiegi w tym okresie. Warto jednak mieć świadomość, że silnie działające substancje aktywne nie pozostają obojętne dla skóry i jak zawsze kluczowa jest rozwaga oraz świadoma pielęgnacja.

Zabiegi na twarz latem – czego nie robić?

Jakie zabiegi na twarz latem nie są wskazane? Szczególnie wysokim ryzykiem objęte są terapie gabinetowe bazujące na wysokich stężeniach substancji o działaniu keratolitycznym – retinoidach i kwasach złuszczających. Mowa tu przede wszystkim o takich substancjach, jak:

  • retinol,
  • kwas pirogronowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas trójchlorooctowy,
  • kwas askorbinowy,
  • kwas salicylowy.

Z ostrożnością należy podchodzić również do ogólnodostępnych kosmetyków z zawartością tego typu substancji. Choć teoretycznie, przy stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, domowe zabiegi na twarz latem z ich wykorzystaniem są bezpieczne, jak już wspomnieliśmy – z racji tego, że skóra o tej porze roku jest dosyć mocno obciążona, może zdecydowanie gorzej znosić tego typu procedury czy dłużej się regenerować.

Warto też mieć na uwadze, że jeśli stosujemy tego typu substancje już dłuższego czasu, a skóra wyrobiła sobie tolerancję, najczęściej nie ma potrzeby, aby z nich rezygnować w okresie letnim. Fotoprotekcja jest jednak bezwzględną podstawą. Należy ją stosować oczywiście przez cały rok, jednak w takim wypadku nie można o niej absolutnie zapominać w codziennej pielęgnacji.

Jakie zabiegi na twarz latem można robić?

Lato to czas mocno obciążający skórę. Jego nadejście nie oznacza konieczności zupełnej rezygnacji z kosmetycznych kuracji. Jakie zabiegi na twarz latem można wykonywać?

Choć okres dużego nasłonecznienia nie jest najlepszym momentem na rozpoczynanie przygody z retinoidami czy też silnymi peelingami chemicznymi, substancji złuszczających nie należy zupełnie demonizować. Istnieje wiele tzw. bezpiecznych kwasów, które można stosować latem. Należą do nich między innymi kwas migdałowy, ferulowy i azelainowy. W związku z tym, że kwasy mogą działać nie tylko keratoliczne, ale też mieć inne właściwości, najlepiej dobierać je do indywidualnych potrzeb skóry. Warto pamiętać, że kwasy mogą też świetnie sprawdzić się też do pielęgnacji ciała. Uniwersalnym kosmetykiem, który możecie stosować na różne partie jest np. DERMAQUEST Algae Polishing Scrub peeling oczyszczająco – wzmacniający do twarzy, ust i ciała 113 ml.

Eksfoliacyjny zabieg na twarz latem można przeprowadzić również przy udziale kwasu laktobionowego lub mlekowego. Ten ostatni, w stężeniach poniżej 10% nie tylko delikatnie złuszcza martwy naskórek, ale również nawilża skórę. Jednym z naszych ulubieńców z jego zawartością jest HYDROPEPTIDE Polish & Plump Face Peel dwu – etapowy peeling ujędrniająco regenerujący 2 x 30 ml.

Właściwości nawadniajace posiada także kwas laktobionowy. Oprócz tego, działa wzmacniająco na naskórek i jest bardzo silnym antyoksydantem. Doskonale sprawdzi się więc w letniej pielęgnacji – i to dla każdego rodzaju skóry. Znajdziecie go między innymi w preparacie PHFORMULA DERMABRASION Cream kremowy peeling do mikrozłuszczania skóry 50 ml.

W sezonie wakacyjnym nie należy zapominać o nawilżaniu skóry. Niska wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą i promieniowaniem sprzyja osłabieniu bariery naskórkowej i odwodnieniu. Warto więc raz na tydzień (lub częściej, jeśli wymaga tego cera) zaserwować skórze intensywniejszą kurację. Do domowego zabiegu na twarz latem świetnie sprawdzić się mogą skoncentrowane ampułki i maski, takie jak np.:

Letnie zabiegi kosmetyczne powinny być szczególnie rozważnie dobrane do skóry – również te, które wykonujemy w domowych warunkach przy pomocy ogólnodostępnych kosmetyków. Mamy nadzieję, że wpis ten okazał się dla Was przydatny – w razie pytań służymy pomocą.

Dodaj komentarz