Mikrobiom skóry twarzy – co to jest? Poznaj kosmetyki z probiotykami

mikrobiom skóry

Skóra pełni wiele ważnych funkcji. Jednym z głównych jej zadań jest ochrona organizmu przed działaniem otaczających nas zewsząd drobnoustrojów. Prawidłowa praca skóry, jej kondycja i wygląd zależą od wielu czynników – w tym stanu jej mikrobiomu. Czym jest mikrobiom skóry? Jakie pełni funkcje? Czy można o niego zadbać przy pomocy kosmetyków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule!

Co to mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to całość bytujących na skórze drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby, roztocza czy glony. Szacuje się, że 1 cm2 skóry kolonizuje blisko milion mikroorganizmów. Pozostają one ze sobą w złożonych relacjach, a razem tworzą swoisty ekosystem – tzw. mikrobiotę. Ich obecność jest nie tyle pożądana na skórze, co wręcz niezbędna do utrzymania jej w dobrej kondycji.

Zdrowy mikrobiom skóry stanowi silne wsparcie dla jej barierowych funkcji. Stanowi pierwszą linię obrony przeciwko szkodliwym drobnoustrojom. Przez produkcję bakteriocyn i enzymów przeciwdziała patogennej kolonizacji skóry. Oprócz tego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się patogenów. Jest też niezbędny do zachowania dobrej kondycji płaszcza hydrolipidowego oraz utrzymania homeostazy naskórka.

Zaburzony mikrobiom skóry

Mikrobiom skóry, by spełniał swoje zadanie, musi pozostawać w równowadze – ilościowej i jakościowej. Ważna jest zarówno odpowiednia liczba „dobrych” drobnoustrojów, jak i ich zróżnicowanie. Czasem jednak, w wyniku działania różnych czynników – zbyt agresywnej pielęgnacji, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków, stresu czy złej diety – może dojść do jego zaburzenia. Dysbioza mikrobiomu skóry naraża ją na patogenną kolonizację, pojawienie się stanów zapalnych czy rozmaitych schorzeń, takich jak np. egzema czy łuszczyca.

Wśród objawów zaburzonego mikrobiomu skóry można wyróżnić:

  • uczucie ściągnięcia,
  • suchość i odwodnienie,
  • zaczerwienienie,
  • podrażnienia,
  • swędzenie,
  • wysypka,
  • zaostrzenie zmian zapalnych i chorób skórnych.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Jak odbudować mikrobiom skóry i odzyskać zdrowy balans między dobrymi mikroorganizmami a patogenami? Z pomocą przychodzą probiotyki i prebiotyki w kosmetykach – składniki mające na celu nie tylko przywrócenie, lecz także utrzymanie równowagi mikrobiomu skóry. Przeznaczone do pielęgnacji każdego typu skóry i cery, sprawdzą się przede wszystkim w przypadku tych problematycznych – tj. tłustych, suchych, trądzikowych, nadwrażliwych – u podłoża których bardzo często leżą właśnie zaburzenia w obrębie mikrobiomu skóry. Czym są probiotyki i prebiotyki w kosmetykach, jak działają i gdzie ich szukać?

Probiotyki w kosmetykach

Wykorzystywane w kosmetykach probiotyki to szczepy pożytecznych i niepatogennych drobnoustrojów dla mikroflory skóry. Działają wielokierunkowo:

  • chronią skórę przed patogenami,
  • stymulują barierę skóry do odnowy,
  • utrzymują kwaśne pH,
  • działają przeciwzapalne,
  • przyspieszają gojenie.

Stosowane probiotyki w kosmetykach to substancje mikrobiologicznie czyste, tj. bez żywych drobnoustrojów. Oparte są na fermentach lub lizatach – czyli fragmentach komórek bakteryjnych, które wykazują aktywność, lecz nie są w stanie się namnażać. W kosmetykach probiotyki znajdziecie m.in. pod takimi nazwami, jak np.:

  • Bacillus Ferment Filtrate,
  • Bifida Ferment Lysate,
  • Cannabis Sativa Callus Lysate,
  • Hydrolized Yeast Protein,
  • Lactobacillus,
  • Saccharomyces Ferment.

Prebiotyki w kosmetykach

Prebiotyki to substancje odżywcze będące pożywieniem dla dobrych mikroorganizmów. Stymulują szczepy probiotycznych bakterii do prawidłowego wzrostu i aktywności oraz dbają o rozwój zbalansowanej mikroflory. Stosowane prebiotyki w kosmetykach to przede wszystkim poli- i oligosacharydy, np:

  • Alpha-Glucan Oligosachaccharide,
  • Inulin,
  • Fructose,
  • Glucose,
  • Lactitol.

W sprzedaży znajdziecie także kosmetyki z synbiotykami. Są to produkty łączące w swojej formule synergistyczne działanie obu składników aktywnych – probiotyków i prebiotyków.

Polecane kosmetyki z probiotykami i prebiotykami

Podejrzewacie u siebie problem zaburzonego mikrobiomu skóry? Jeśli chcecie włączyć kosmetyki z probiotykami i prebiotykami do swojej pielęgnacji, koniecznie sprawdźcie poniższe propozycje!

Nawilżający krem o lekkiej formule. Oparty na składnikach pochodzenia naturalnego – m.in. ekstrakcie z wąkroty azjatyckiej, resweratrolu czy solach mineralnych. Odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Chroni przed szkodliwym działaniem lotnych zanieczyszczeń środowiskowych. Wspiera odbudowę mikrobiomu i wzmacnia barierę hydrolipidową.

Odmładzająca esencja ukierunkowana na przywrócenie równowagi mikroflory skóry. Wzmacnia jej funkcje obronne, nawilża i reguluje pracę. Dzięki zawartości kompleksu antyoksydacyjnego, znakomicie sprawdzi się na dzień, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników.

Intensywna terapia naprawcza odpowiednia dla skóry dojrzałej z oznakami starzenia. Serum bogate w składniki aktywne i promotory przenikania, dzięki czemu działa wielokierunkowo na kilku warstwach skóry. Silnie regeneruje i stymuluje skórę do odnowy, a dzięki zawartości substancji antyoksydacyjnych chroni ją przed uszkodzeniami.

Lekka mgiełka przywracająca balans skórze z zaburzonym mikrobiomem. Dzięki zawartości alteromonasu oraz fermentowanych drożdży dba o odbudowę zdrowej mikroflory. Świetnie sprawdzi się dla skór odwodnionych i poszarzałych – kompleks oparty na niacynamidzie, cynku i pullulanie intensywnie nawilża i zapobiega utracie wody.

Odżywczy krem nawilżający przeznaczony dla osób z zaburzonym mikrobiomem skóry. Oparty na naturalnym probiotyku Lactococcus Ferment Lysate wspomaga i stymuluje odbudowę mikroflory. Skutecznie wzmacnia funkcje bariery ochronnej, pozostawiając skórę ukojoną i nawilżoną.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach stanowią wsparcie w procesie odbudowy naturalnej mikroflory skóry i jej mikrobiomu. Warto jednak pamiętać, że są one jedynie elementem szerszej układanki dbania o skórę – jej zdrowie zaczyna się bowiem od środka.

 

 

Dodaj komentarz