Skóra naczynkowa – jak dbać o nią latem?

pielęgnacja skóry naczynkowej

Cera naczynkowa to cera charakteryzująca się czasowym bądź utrwalonym występowaniem zmian rumieniowych o różnym nasileniu – plam naczyniowych, rumienia czy teleangiektazji. Do ich nasilenia dochodzi zwłaszcza latem, w czasie zwiększonego promieniowania i upałów. Jak dbać o skórę naczynkową? Jeśli zmagacie się z problemem rumienia, pajączków czy trądziku różowatego – ten wpis jest dla Was.

Skóra naczynkowa – charakterystyka

Skóra naczynkowa może występować u obu płci – z reguły częściej jednak u kobiet z racji zwiększonej aktywności estrogenów. Działają one na mięśnie naczyń w sposób rozluźniający – a to prowadzi do większej ich podatności na rozszerzanie. Do skóry naczynkowej predysponować mogą genetyka, zaburzenia hormonalne czy nadciśnienie. Wśród głównych czynników zewnętrznych, wywołujących i zaostrzających zmiany wskazuje się przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację skóry naczynkowej (stosowanie źle dobranych kosmetyków, tj. drażniących lub nietolerowanych przez skórę), promieniowanie UV, wahania temperatur, duży wysiłek fizyczny, pikantne potrawy i alkohol oraz mechaniczne tarcie skóry.

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Skóra naczynkowa wykazuje zwiększoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz tego, ma również tendencję do odwadniania i przesuszania, którym towarzyszy najczęściej uczucie ściągnięcia, pieczenia czy kłucia. Niewłaściwa pielęgnacja skóry naczynkowej oraz nadmierna ekspozycja na bodźce drażniące prowadzi do stopniowego pogarszania kondycji skóry – utrwalania zmian rumieniowych, pojawiania się zmian zapalnych i obrzęków oraz trądziku różowatego.

Jak pielęgnować skórę naczynkową, by temu zapobiec? Przede wszystkim warto lepiej ją poznać – dowiedzieć się, co zaognia zmiany rumieniowe, a co sprzyja poprawie kondycji skóry. Dobór odpowiednich składników i kosmetyków pomoże ją wyciszyć i nawilżyć, wzmocnić kruche naczynka i barierę lipidową skóry. Usprawni zaburzone mikrokrążenie, a przy tym zapobiegnie pojawianiu się nowych zmian.

Czego unikać w produktach kosmetycznych? Niewskazane są:

  • wysokie stężenia kwasów AHA,
  • alkohol,
  • zasadowe mydła,
  • środki zapachowe,
  • olejki eteryczne,
  • składniki rozgrzewające skórę.

Na jakie składniki w kosmetykach przy pielęgnacji skóry naczyniowej warto zwrócić uwagę?

  • Łagodzące, nawilżające, przeciwzapalne – np. wąkrotka azjatycka, pantenol, alantoina, trehaloza, beta glukan;
  • Wzmacniające barierę i mikrobiom skóry – probiotyki, prebiotyki, ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, peptydy;
  • Uszczelniające naczynia i ograniczające rumień – np. witamina C, kasztanowiec, arnika, rutyna, dzika róża.

Polecane kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej

Układając pielęgnację cery naczynkowej, warto pamiętać, że jest ona jedynie podtypem skóry. Oznacza to, że problem zmian rumieniowych dotyczyć może zarówno posiadaczy skór suchych, jak i tłustych lub mieszanych, a ponadto współwystępować z innymi problemami skórnymi. Wszystkie te parametry należy oczywiście uwzględnić podczas doboru kosmetyków do cery naczynkowej. Poniżej prezentujemy kilka rekomendowanych propozycji do pielęgnacji skóry naczynkowej.

OCZYSZCZANIE SKÓRY

Delikatne, niezaburzające mikrobiomu i bariery hydrolipidowej skóry, bez tarcia. Płatki kosmetyczne i szczoteczki soniczne warto zamienić na dwuetapowe oczyszczanie skóry z użyciem olejków emulgujących lub masełek oraz łagodnych emulsji lub pianek. Ciekawe propozycje znajdziecie np. w linii Medik8 Redness czy Dermomedica Azelaic.

TONIK/ESENCJA

Dobrym sposobem na przemycenie dodatkowych składników w jednej rutynie może być użycie toniku lub esencji. Jest to etap opcjonalny, dobrze sprawdzający się, gdy w pielęgnacji skóry naczynkowej trzeba uwzględnić również inne potrzeby.

SERUM

Silnie skoncentrowane serum to doskonały sposób na dostarczenie skórze dużej dawki niezbędnych składników. Przy jego pomocy można także zadziałać intensywniej na inne potrzeby skóry, np. zmarszczki, oznaki fotostarzenia, zaburzony mikrobiom czy nadaktywne gruczoły łojowe.

Jednym z bardziej uniwersalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej z tej kategorii jest MESOESTETIC Skin Balance serum łagodzące dla skóry z rumieniem 30 ml. Produkt ten przeznaczony jest do każdej cery nadwrażliwej. Dzięki zawartości Tetrapeptydu-2 działa antyoksydacyjnie, przez co świetnie sprawdzi się zwłaszcza na dzień. Z wolnymi rodnikami znakomicie rozprawiać będzie się także PCA SKIN Anti – Redness Serum kojące serum do cery naczyniowej 29.5 ml. Serum jest lekkie – doskonale wpisze się więc w potrzeby skóry tłustej i mieszanej.

Inne polecane przez nas kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej z tej kategorii to:

  • PHFORMULA CR Recovery aktywny koncentrat dla skóry naczyniowej 30 ml – działa wielokierunkowo: wycisza skórę, uszczelnia naczynia, wzmacnia funkcje obronne skóry i stymuluje odnowę komórkową. Mogą go stosować również skóry tłuste, mieszane i trądzikowe – serum nie powoduje zatykania porów, działa przeciwbakteryjnie i regulująco na sebum.

KREM

Krem przeznaczony do pielęgnacji cery naczynkowej powinien działać wielokierunkowo – dbać o utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, wzmacniać barierę hydrolipidową skóry, wyciszać skórę i łagodzić zmiany rumieniowe. W tej kategorii polecamy kilka sprawdzonych produktów:

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Ma znaczenie przez cały rok – jednym z głównych czynników pogłębiających zmiany rumieniowe jest bowiem promieniowanie UV. Do pielęgnacji skóry naczynkowej wskazane jest stosowanie produktów z wysokim faktorem SPF i PPD. W przypadku tych wyjątkowo reaktywnych zaleca się filtry mineralne, mniej podrażniające, zawierające w składzie tlenek cynku i dwutlenek tytanu. W przypadku mniej uwrażliwionych skór, dobrym rozwiązaniem mogą być filtry mieszane – np. RETIX C Fotoprotector 50+ krem o szerokim spektrum ochrony SPF 50+, 45ml lub CELL FUSION C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ Set zestaw 1+1 krem przeciwsłoneczny 35 ml + 35 ml.

Umiejętnie ułożona pielęgnacja skóry naczynkowej pomoże wyciszyć skórę, wzmocni kruche naczynka i samą skórę. Tym samym zapobiegnie pojawianiu się nowych zmian rumieniowych czy stanów zapalnych. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli doszło już do utrwalenia teleangiektazji, sama pielęgnacja nie pomoże w ich usunięciu – w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie konsultacja z profesjonalistą, który oceni aktualny stan skóry i dobierze odpowiednią kurację w gabinecie.

 

 

Dodaj komentarz