Retinol – co to jest? Najważniejsze informacje

co to jest retinol

Retinol to jeden z najbardziej rozsławionych składników aktywnych, dostępny obecnie w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry. Jego stosowanie pozwala nie tylko na widoczne odmłodzenie skóry, jej ujędrnienie, uelastycznienie czy poprawę owalu twarzy, lecz także likwidację przebarwień czy wygaszenie zmian trądzikowych. Sezon jesienno-zimowy to jego czas – nie dziwią nas zatem spływające od Was pytania. Co to jest retinol? Jak działa? Jak go wprowadzić do pielęgnacji? Zapraszamy do lektury!

Co to jest retinol?

Retinol to związek chemiczny zaliczany do grupy retinoidów, uznawany za podstawową formę witaminy A. Zaaplikowany, bardzo dobrze wnika w głąb naskórka. W skórze retinol ulega dwóm przekształceniom – w pierwszej kolejności do formy retinaldehydu, a następnie kwasu retinowego. Docierając aż do skóry właściwej, łączy się z odpowiednimi receptorami we wnętrzu keratynocytów, dzięki czemu jest w stanie wpływać i regulować różne procesy biologiczne – od proliferacji, przez różnicowane, aż po apoptozę komórek.

Jak działa retinol?

Retinol to jeden z najbardziej aktywnych biologicznie składników o wielokierunkowym działaniu, wpływający na ogólną poprawę kondycji skóry. Jako tzw. witamina młodości jest w stanie stymulować namnażanie się fibroblastów oraz wywarzanie włókien kolagenowych różnego typu i elastyny (czyli białek tworzących tzw. rusztowanie skóry), a nawet nowych naczyń krwionośnych. Retinol potrafi jednak nie tylko cofnąć już występujące na skórze oznaki starzenia. Dobrze sprawdza się też w pielęgnacji prewencyjnej – poprzez hamowanie aktywności enzymów rozkładających kolagen, opóźnia proces starzenia się skóry i chroni przed degradacją nowe włókna.

Dzięki właściwościom normalizującym procesy dojrzewania i złuszczania retinol wspomaga prawidłową odnowę komórkową. Oddziałuje nie tylko na proliferację i różnicowanie komórek – zmniejsza przyleganie keratynocytów i przyspiesza proces złuszczania martwych komórek. Tym samym, sprawdza się przy wielu różnych problemach skórnych – przebarwieniach, trądziku i niedoskonałościach, ale też w razie występowania słabej i cienkiej skóry czy zaniżonej sprawności funkcji barierowej.

Retinol – efekty stosowania

Retinol to składnik, który szerszy rozgłos zyskał w dużej mierze za sprawą swoich przeciwstarzeniowych właściwości. Wbrew pozorom jednak nie jest on wykorzystywany wyłącznie w pielęgnacji anti-age. Szerokie spektrum działania retinolu i jego zbawienny wpływ na skórę pozwala osiągać dobre efekty w ogólnej poprawie jej kondycji – w tym w walce z różnymi dermatozami. Co ważne, retinol może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji skóry i cery różnego typu. Jakie efekty przynosi jego regularne stosowanie? Wśród korzyści wymienia się między innymi:

  • wzrost zagęszczenia i spoistości skóry,
  • poprawę napięcia i elastyczności,
  • wyrównanie i wygładzenie struktury – spłycenie zmarszczek, linii mimicznych, bruzd, zrogowaceń,
  • rozjaśnienie przebarwień różnego pochodzenia,
  • poprawę ukrwienia i wyrównanie kolorytu skóry,
  • normalizację pracy skóry – regulacja przetłuszczania, zwężenie porów,
  • redukcję niedoskonałości – zmian trądzikowych, zaskórników,
  • poprawę nawilżenia,
  • zmniejszenie widoczności cieni pod oczami, naczyń krwionośnych,
  • usprawnienie funkcji barierowych skóry – poprawa odporności i szybsze gojenie.

Jak i kiedy wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Retinol to składnik, który może sprawdzić się w pielęgnacji skóry każdego typu – włącznie z wrażliwą. Przyjmuje się, że najlepiej wprowadzać go w okolicach 25-27 roku życia. Przy wskazaniach, retinol można jednak włączyć do pielęgnacji już wcześniej – np. w razie występowania intensywnego łojotoku, fotostarzenia, przebarwień czy trądziku. Kluczową sprawą jest wybór właściwego preparatu, jego rozsądne wprowadzanie oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

W związku z tym, że retinol to składnik wysoce aktywny i mocno penetrujący skórę, bardzo ważny jest także jej odpowiedni stan wyjściowy. Zaburzona bariera hydrolipidowa, aktywne zmiany trądzikowe, stan zapalny, podrażnienia, rany czy inne uszkodzenia skóry wykluczają jego stosowanie, gdyż mogą doprowadzić do pogłębienia występującego problemu. Przeciwskazaniem do stosowania retinolu jest także ciąża i karmienie piersią.

Jak stosować retinol?

Retinol znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, takich jak sera i kremy, ale też produktach do pielęgnacji ciała, czego przykładem może być m.in. COSMEDIX A-Lift Overnight Vitamin A Body Treatment ujędrniający balsam do ciała 114g.

Do pielęgnacji włączamy go stopniowo – zwłaszcza gdy jest to pierwsze zetknięcie skóry z retinoidami i trudno przewidzieć jej reakcję. W okresie retynizacji, czyli podczas budowania tolerancji skóry na składnik, stosować go należy ze szczególną uważnością i umiarem – maksymalnie dwa razy w tygodniu, wyłącznie na noc, zaczynając od najniższych stężeń, cały czas bacznie obserwując skórę. Retinol działa z opóźnionym zapłonem – złuszczanie skóry nie musi pojawić się natychmiast.

W zależności od rodzaju skóry i formy wybranego kosmetyku retinol można aplikować w różny sposób – bezpośrednio na skórę, metodą kanapkową czy krótkiego kontaktu. Większość produktów wzbogacanych jest o dodatkowe składniki aktywne, a formuły komponowane tak, by odpowiadały na różne potrzeby skóry. Niektóre z nich, jak DERMAQUEST Stem Cell 3D Active Retinol Repair Serum 0,3% aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów 15 ml, ukierunkowane są stricte na działanie anti-age, inne celować mogą dodatkowo również w pozostałe problemy, na przykład przebarwienia, jak CELL FUSION C EXPERT Vita.CEB12 Cream krem silnie rozjaśniający przebarwienia 50 ml.

W czasie stosowania retinolu skóra jest najczęściej o wiele bardziej podrażniona i wrażliwa, przez co należy wesprzeć ją odpowiednią pielęgnacją. Szczegółowe informacje o tym, jak wprowadzić retinol do pielęgnacji i jak go stosować, znajdziecie we wpisach: Retinol – jak stosować by nie podrażniał oraz Czy można stosować retinol latem?

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu wpisowi już wiecie, co to jest retinol i jak go stosować. Regularne aplikowanie poprawi kondycję skóry – nawet przy wyraźnej wiotkości, zmarszczkach, przebarwieniach czy trądziku. Macie problem z wyborem odpowiedniego kosmetyku z retinolem? A może nie wiecie, jakie produkty wybrać do regeneracji skóry? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością pomożemy Wam w wyborze.

Dodaj komentarz