Peptydy w kosmetykach – czym są i jak działają?

Peptydy to jedne z najbardziej efektywnych składników bioaktywnych, jakie można dziś znaleźć w ogólnodostępnych kosmetykach. Stanowią skuteczną broń nie tylko w walce z widocznymi oznakami starzenia – stosowane w pielęgnacji skutecznie poprawiają ogólną kondycję skóry i jej wygląd. Czym są i jak działają peptydy? Jakie korzyści przynoszą skórze? Kiedy szczególnie warto sięgnąć po peptydy w kosmetykach? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w artykule.

Czym są peptydy?

Peptydy to organiczne związki chemiczne powstające w drodze łączenia się ze sobą niewielkich rozmiarem reszt aminokwasowych w krótkie łańcuchy przy pomocy wiązania peptydowego. Są podstawowym składnikiem budulcowym skóry – to właśnie z ich dłuższych połączeń powstają białka ją tworzące. Jednak związki te nie tylko budują skórę. Wpływają także na pracę tworzących ją komórek, biorąc udział w wielu procesach w jej obrębie. Działanie peptydów na skórę jest bardzo szerokie. Są one niezbędne do utrzymania jej homeostazy. Wpływają na proces odnowy komórkowej, syntezę macierzy pozakomórkowej, funkcje naprawcze, przeciwzapalne i odpornościowe. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Pomagają w utrzymaniu spoistości skóry, jej prawidłowego nawilżenia. Uczestniczą w procesie melanogenezy, wspierają również walkę z wolnymi rodnikami czy drobnoustrojami.

Działanie peptydów na skórę

Jak działają peptydy? Związki te, oprócz funkcji budulcowej, pełnią rolę regulatorów i przekaźników, swoistych substancji modelujących funkcjonowanie skóry. Za sprawą sekwencji sygnałowych zlokalizowanych na końcach cząstek je tworzących, oddziałują bezpośrednio na ściśle określone komórki ze spowinowaconymi receptorami. Niosą im konkretną treść, która, zależnie od rodzaju danego peptydu, w określony sposób zmienia pracę komórek – np. stymuluje fibroblasty do wzrostu oraz wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych czy intensyfikacji procesów naprawczych. Konkretnie działanie peptydów na skórę uzależnione jest ściśle od natury tworzących je reszt aminokwasowych, sekwencji ich ułożenia, a ponadto samej liczby.

Wraz z wiekiem działanie peptydów na skórę jest coraz słabsze – maleje ich ilość, a najczęściej, w wyniku wpływu czynników środowiskowych, zaburzona zostaje także prawidłowa synteza. Przekłada się to bezpośrednio na kontrolowane przez nie procesy, uwidaczniając m.in. w postaci starzenia się organizmu. W przypadku skóry objawia się to utratą jędrności, elastyczności i owalu twarzy, pojawieniem się zmarszczek, bruzd, ale także wolniejszym gojeniem się ran czy przebarwieniami. W celu poprawy kondycji i wyglądu skóry, warto stymulować ją od zewnątrz – między innymi poprzez stosowanie peptydów w kosmetykach. Efekty, jakie można uzyskać to m.in.:

  • wzrost napięcia i jędrności,
  • poprawa spoistości i gęstości,
  • poprawa owalu twarzy,
  • redukcja zmarszczek,
  • wygładzenie struktury skóry,
  • rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie kolorytu,
  • ukojenie stanów zapalnych i podrażnień,
  • poprawa nawilżenia skóry.

Peptydy w kosmetykach

Wykorzystywane peptydy w kosmetykach to tzw. peptydy biomimetyczne – syntetycznie uzyskanie związki chemiczne, wiernie naśladujące w działaniu naturalne odpowiedniki. Podobnie jak one, dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczek, są w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry i na ich poziomie działać kierunkowo, wywołując pożądane zmiany w metabolizmie konkretnych komórek – już nawet w niewielkich dawkach. Kluczem do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest dłuższa, regularna ich aplikacja.

Po kosmetyki z peptydami warto sięgać nie tylko w przypadku skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia. Włączenie ich do pielęgnacji w przypadku cer młodszych pozwoli na skuteczne wyhamowanie procesu starzenia. Ponadto związki świetnie sprawdzają się w terapiach przeciwprzebarwieniowych, przy kuracjach silnie złuszczających, odwodnieniu skóry i jej nadmiernej suchości, cerze ziemistej, a ponadto przy problemach z cellulitem i nagromadzoną tkanką tłuszczową czy wypadaniem włosów. Warto dodać, że w parze z efektywnością peptydów w kosmetykach idzie łagodne działanie – składniki te są dobrze tolerowane przez różne typy skór, nie wywołują podrażnień, świądu czy łuszczenia.

Rodzaje peptydów w kosmetykach

Efekty aplikacji kosmetyków z peptydami są różne i zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanego związku. W kosmetologii i medycynie estetycznej wykorzystywanych jest obecnie ponad 300 biomimetycznych peptydów. Każdy z nich, niezależnie od rodzaju, wykazuje się charakterystyczną dla tych związków, specyficzną strukturą, umożliwiającą dotarcie w głębsze warstwy skóry i kierunkowe działanie – dokładnie tam, gdzie tego chcemy, wywołując pożądane zmiany w procesach metabolicznych komórek.

Obecnie w produktach znaleźć można:

Peptydy sygnałowe

Inicjują procesy wewnątrzkomórkowe. Docierają w głębsze warstwy skóry, prowadząc do namnażania się fibroblastów oraz intensyfikacji syntezy białek skóry właściwej, w tym włókien kolagenowych i elastynowych. Efektem jest poprawa wyglądu skóry i owalu twarzy, wzrost elastyczności i jędrności, ale także szybsze gojenie się ran. W kosmetykach peptydy te znajdziecie w INCI pod takimi nazwami, jak Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5.

Peptydy transportujące

Pomagają przenikać innym substancjom aktywnym zawartym w kosmetykach przez naskórek, transportując je w głąb skóry, zwiększając tym samym efektywność stosowanej pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się jako wsparcie w trakcie kuracji złuszczających. Oprócz tego, wykazują także działanie antyoksydacyjne oraz stymulujące produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Najlepiej poznane, transportujące peptydy w kosmetykach to te na bazie jonów miedzi, np. Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate. Znajdziecie je m.in. w kosmeceutyku MEDIK8 Liquid Peptides intensywnie nawilżające serum peptydowe.

Peptydy rozkurczające

Inhibitory neuroprzekaźników, in. neuropeptydy, nazywane potocznie „bezinwazyjnym botoksem”, blokują impuls płytki nerwowo-mięśniowej, prowadząc do wygładzenia zmarszczek. Zapewniają efekt zbliżony do toksyny botulinowej, jednak bez toksyczności. Peptydy w kosmetykach, które wykazują takie działanie, to m.in. Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8. Jeśli szukacie kosmeceutyków zapewniających efekt „botox-like”, koniecznie sprawdźcie DERMOMEDICA Argireline TRX Serum przeciwzmarszczkowe serum z neuropeptydami 30 ml oraz HYDROPEPTIDE Power Lift Face Moisturizer liftingujący krem nawilżający

Aby dodatkowo ułatwić peptydom z kosmetyków przenikanie przez kolejne warstwy skóry, zamyka się je w liposomach lub dołącza do nich łańcuch kwasu tłuszczowego. Lipopetydy, in. „peptydy IQ”, znajdziecie m.in. w takich kosmeceutykach, jak DERMAQUEST Nourishing Peptide Rich krem ujędrniająco-nawilżający 57 ml czy MEDIK8 Copper PCA Peptides antyoksydacyjne serum z peptydami 30 ml.

Peptydy w kosmetykach, zastosowane w odpowiednim stężeniu i formule, to skuteczny sposób na odmłodzenie skóry oraz poprawę jej ogólnego wyglądu. Naśladujące naturalne związki są bezpieczne, dobrze tolerowane i nieinwazyjne, a jednocześnie bardzo efektywne w działaniu. Przyniosą korzyści każdej skórze. Szczególne jednak warto włączyć je do pielęgnacji w przypadku skór dojrzałych oraz tych z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Można zrobić to pod postacią różnych preparatów – m.in. kremów, serów, boosterów czy ampułek.

Dodaj komentarz