Kosmetyki na oparzenia słoneczne – propozycje 4skin

oparzenia słoneczne czym smarować

Kiedy za oknem panuje piękna pogoda, trudno wysiedzieć w domu – zwłaszcza w czasie ciepłych, słonecznych dni. Przebywanie na świeżym powietrzu wiąże się jednak nierozerwalnie ze zwiększoną ekspozycją skóry na promieniowanie UV i ryzykiem wystąpienia oparzeń słonecznych na twarzy lub ciele. Co robić, kiedy już do nich doszło? Czym smarować oparzenia słoneczne? Jakich składników szukać, by ukoić i zregenerować skórę? Na które kosmetyki na oparzenia słoneczne warto postawić? Pytań pojawia się wiele. Odpowiedzi na nie znajdziecie w artykule!

Oparzenia słoneczne na twarzy i ciele – objawy

Oparzenia słoneczne na twarzy lub ciele to nic innego jak uszkodzenie skóry powstałe w wyniku jej nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Mowa tu przede wszystkim o promieniowaniu UVB, odpowiedzialnym za powstawanie opalenizny, rumienia i oparzeń.

Poparzoną skórę łatwo rozpoznać – w tym miejscu pojawia się mocny rumień i podnosi temperatura. Najczęściej towarzyszy temu uczucie ściągnięcia, nadmiernej suchości i odwodnienia, nierzadko pieczenie, świąd, bolesność tkliwość, obrzęk, łuszczenie. W przypadku oparzeń II stopnia charakterystycznym objawem jest pojawienie się pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Oparzenia słoneczne na twarzy lub ciele III stopnia obejmują naskórek, skórę właściwą, tkanki podskórne i nerwy. Znamiennym ich objawem jest brak czucia w miejscu poparzonej skóry. Wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Jakich składników szukać w produktach, by przywrócić skórze komfort? Czym smarować oparzenia słoneczne?  Wybierając kosmetyki na oparzenia słoneczne, warto szukać preparatów działających przeciwzapalnie, łagodząco, nawilżająco i regenerująco. Takie właściwości wykazują m.in.:

  • aloes,
  • pantenol,
  • alantoina,
  • wąkrota azjatycka,
  • ektoina,
  • beta-glukan.

Świetnym uzupełnieniem zestawu kosmetyków na poparzenia słoneczne mogą być także produkty z wodą termalną. Bardzo dobrze sprawdzą się też te wspierające naturalny mikrobiom skóry, zawierające w składzie probiotyki.

Kosmetyki na oparzenia słoneczne i przykładowa pielęgnacja

Przykładowy schemat regeneracyjnej pielęgnacji sprawdzi się nie tylko w przypadku oparzeń słonecznych na twarzy, lecz także do ogólnej odbudowy skóry po wakacjach – kiedy to częstym problemem staje się zaburzona bariera hydrolipidowa, odwodnienie i przesuszenie skóry.

Pierwsza pomoc – łagodzenie podrażnień

Poparzona skóra, zwłaszcza w pierwszych 48 godzinach po ekspozycji na słońce, jest szczególnie tkliwa i uwrażliwiona. Ból może sprawiać sam dotyk. Wybierając kosmetyki na oparzenia słoneczne, należy zwrócić uwagę nie tylko na zawarte w nich składniki, lecz także samą formułę. W roli pierwszej pomocy w łagodzeniu podrażnień znakomicie sprawdzą się zwłaszcza te o lekkiej, żelowej lub wodnistej konsystencji. Ukojenie może przynieść skórze np. DERMOMEDICA Snail B3 Serum serum naprawcze ze śluzem ślimaka. Zadziała przeciwzapalnie i łagodząco, a dzięki ekstraktowi ze śluzu ślimaka wesprze skórę do odnowy, działając na jej głębszych poziomach.

Świetnym rozwiązaniem S.O.S. przynoszącym natychmiastowe ukojenie przekrwionej, mocno zaczerwienionej skórze może być intensywnie działająca maska. Polecamy np. MESOESTETIC ANTI-STRESS Mask Maska Regenerująca 100 ml. Działa przeciwzapalne, kojąco i regenerująco – doskonale sprawdzi się jako łagodząco-wyciszający kompres na spieczoną skórę objętą stanem zapalnym.

Dogłębne nawilżanie

Nawilżanie to nieodłączny element pielęgnacji zarówno w przypadku oparzeń słonecznych na twarzy, jak i powakacyjnej regeneracji skóry, której często towarzyszy uczucie przesuszenia i odwodnienia. W dogłębnym nawilżeniu pomoże krem i skoncentrowane serum, np. DERMAQUEST Advanced Essential B5 Hydrating Serum nawilżające z usieciowanym kwasem hialuronowym 30 ml. Zaawansowana formuła łagodzi stany zapalne, pomaga przywrócić optymalne nawodnienie skóry na kilku poziomach, a ponadto wzmacnia barierę ochronną skóry.

Wybierając krem na oparzenia słoneczne na twarzy, który domknie pielęgnację, warto zwrócić uwagę np. na HYDROPEPTIDE Soothing Balm regenerujący balsam kojący do twarzy. Krem jest uniwersalny i odpowiedni dla każdego typu cery. Zawiera cenne antyoksydanty, emolienty i kwasy tłuszczowe. Chroni przed wolnymi rodnikami, dba o nawilżanie i odbudowę płaszcza hydrolipidowego.

Dobrym rozwiązaniem na oparzenia słoneczne na twarzy może być też PCA SKIN Apres Peel Hydrating Balm kojący balsam do twarzy 48 g. Dzięki lekkiej konsystencji idealnie sprawdza się na dzień.

Intensywna regeneracja

Noc warto wykorzystać na intensywniejszą regenerację podrażnionej skóry. Jakie kosmetyki na oparzenia słoneczne warto stosować w pielęgnacji wieczornej? W tej roli sprawdzą się w szczególności bogate odżywczo kremy, olejki i maski. Tuż po oczyszczeniu skóry warto zaaplikować nieco bardziej skoncentrowany preparat. W odnowie skóry pomóc może np. pHformula SOS Rescue Oil dwufazowy olejek intensywnie regenerujący 30 ml, zawierający m.in. olej arganowy z kwasem ferulowym, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, jojoba, witaminy C+E czy heksapepyd-8.

Niezawodny w przyspieszaniu regeneracji jest preparat DOTTORE S.O.S. krem intensywnie regenerujący do twarzy 75 ml. W składzie znajdziemy m.in. 2% trehalozy i 2% Myramaze, która odżywia membrany komórkowe i zabezpiecza je przed odwodnieniem, a ponadto wzmacnia skórę i chroni jej lipidy przed utlenianiem.

Ciekawą opcją jest także COSMEDIX Rescue Intense Hydrating Balm & Mask intensywnie nawilżający krem i maska 50g. Możecie go stosować zarówno w roli kremu, jak i maski. Szeroki wachlarz składników aktywnych wielokierunkowo wspiera skórę – wycisza ją i zmniejsza rumień, wspomaga regenerację, chroni przed wolnymi rodnikami, a nawet sprzyja uszczelnianiu naczyń.

Pamiętajcie, że aby doszło do oparzenia słonecznego twarzy lub ciała, nie zawsze jest potrzebna długa i intensywna ekspozycja na słońce – czasem wystarczy zaledwie kilkanaście minut. Kluczowa sprawa to prewencja.

Oparzenia słoneczne na twarzy lub ciele wymagają zastosowania produktów ukierunkowanych na łagodzenie podrażnień, nawilżanie skóry i jej regenerację. Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Wam w doborze odpowiednich kosmetyków. Jeśli jednak macie trudności z ułożeniem pielęgnacji – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością doradzimy i pomożemy w wyborze!

Dodaj komentarz