Jak zanieczyszczenie powietrza niszczy naszą skórę.

Jak zanieczyszczenie powietrza niszczy naszą skórę

Bez względu na to, gdzie mieszkamy, w mniejszym czy większym stopniu zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nowe, ciągłe badania wyjaśniają, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza wpływają na wygląd, samopoczucie, a nawet starzenie się skóry.

Niektóre badania sugerują, że zanieczyszczenie jest tak samo niekorzystne dla skóry jak niebezpieczna jest ekspozycja na słońce. Potrzeba ochrony skóry przed zanieczyszczeniem środowiska – nie tylko promieniowaniem UV – jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak zanieczyszczenie powietrza szkodzi Twojej skórze.

Wiemy, jak to działa na środowisko, ale mniej znane – do tej pory – są jego negatywne skutki dla skóry. Coraz więcej słyszymy, że Słońce nie jest już jedynym złoczyńcą, ale jak naprawdę szkodliwe jest zanieczyszczenie?

Zanieczyszczenie może powodować nierówny koloryt skóry, przyspieszone starzenie się, a nawet raka skóry. Mikroskopijne drobiny dymu, sadzy, kwasu i innych zanieczyszczeń są uwalniane do atmosfery z działalności człowieka, takich jak spaliny samochodowe, procesy produkcyjne, chemiczne i w rafineriach ropy naftowej, dym papierosowy, i wiele innych. Większość zanieczyszczeń gazowych w powietrzu nie penetrują w głąb skóry w pierwszej kolejności. Zamiast tego potrafią wywołać kaskadę uszkodzenia na powierzchni skóry, aby dostać się do organizmu. Trwają regulacje o zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń, ale otaczające nas powietrze jest nadal dalekie od dziewiczego. Alarmy o emisji zanieczyszczeń pokazują skalę z jaką zmaga się cała nasza planeta i to przez cały rok – nie dotyczy to tylko zimowych dni. Musimy pamiętać, że siwa chmura unosząca się w zimny jesienny poranek to nie jedyne zagrożenie związane z zanieczyszczeniem. I uwaga – zanieczyszczenie w powietrzu zostaje i otacza nas przez cały czas.

Zanieczyszczenia często są określane jako nanocząsteczki i są tak małe, że z łatwością potrafią dostać się w głąb skóry, gdzie zostają uwięzione i powodują ciągłe uszkodzenia. Kiedy zanieczyszczenia te wejdą w kontakt ze skórą, nie tylko usiądą na jej powierzchni, ponuro, jakby to była szyba. Niewielkie rozmiary tych cząstek – czasami nawet 20 razy mniejsze niż pory na naszej skórze – pozwalają na infiltrację głębszych warstw naskórka, powodując zapalenie i odwodnienie, a także reakcję na poziomie komórkowym, która prowadzi do utraty elastyczności i jędrności. Zanieczyszczenie rozkłada kolagen i warstwę lipidową w skórze, co osłabia funkcje bariery skórnej.

Główni winowajcy.

Mimo, że zanieczyszczenie powietrza jest oczywiście gorsze w dużych miastach, mieszkanie na obszarach wiejskich, nie oznacza, że ​​jesteśmy wolni od ryzyka. Wszystkie formy ruchu zanieczyszczeń w atmosferze, wodzie i glebie osiedla się na ziemi. Z dotychczasowych badań dotyczących oddziaływania zanieczyszczeń na skórę wyłoniono 5 rodzajów, które stanowią największe zagrożenie:

 • Motoryzacja
 • Palenie papierosów
 • Ftalany z tworzyw sztucznych
 • Małe cząsteczki z lotnych związków w postaci aerozoli
 • Smog

Wszystkie formy zanieczyszczenia powodują uszkodzenia skóry, a smog jest szczególnie szkodliwy. Lekceważenie go znacząco i szybko wpływa na uszkodzenie bariery skóry, dając dostęp dla wszystkich rodzajów zanieczyszczenia powietrza. Oto lista problemów, które wywołują i nie jest to ładny obrazek:

 • Brązowe plamy
 • Nierówny, matowy odcień skóry
 • Zmarszczki i odwodnienie
 • Rozszerzone pory
 • Wypryski i trądzik pospolity
 • Wrażliwość skóry, rozszerzone naczynka, a także trądzik różowaty
 • Sucha, swędząca skóra

Jak już wspomniałam, gdy powierzchnia skóry zostaje upośledzona zanieczyszczenia dostają się do organizmu. Dlatego utrzymanie bariery ochronnej w stanie nienaruszonym i zdrowym jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia oraz wyglądu. Oczywiście oddychanie pozostaje najbardziej bezpośrednią drogą dla zanieczyszczeń powietrza, ale na szczęście tu można pomóc zmniejszyć te szkody. Prawidłowa pielęgnacja skóry i dieta bogata w antyoksydanty to ważne kroki w celu ograniczenia szkód środowiskowych na skórę.

Jak zatrzymać uszkodzenia skóry.

Nie można całkowicie chronić skórę przed skutkami zanieczyszczeń. To po prostu zbyt wszechobecne zagrożenie, aby całkowicie zatrzymać jego skutki. Co można zrobić? Proste zmiany w rutynie urody, takie jak właściwe oczyszczenie i codzienne stosowanie produktów do pielęgnacji, wypełnione po brzegi składnikami ograniczającymi emisję zanieczyszczeń, mogą mieć duży, pozytywny wpływ na skórę. Oto moje rozwiązania w trzech krokach:

1. Właściwe oczyszczanie.

Dokładne mycie twarzy każdego dnia jest kluczowym elementem zmniejszania obciążenia, jakie zanieczyszczenia wywierają na skórę.

Rano i wieczorem

Poranne mycie skóry stanowi podstawę prawidłowej pielęgnacji. Dobrze oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie składników, które będą chronić Cię przez cały dzień. Delikatne produkty do codziennego stosowania będą idealne w Twojej rutynie.

SESDERMA Hidraven pienisty krem do mycia bez mydła 300ml

Pienisty krem, który skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i makijażu. Nie zawiera mydła, dlatego jest idealny nawet dla skóry wrażliwej. Idealnie przygotuje i otworzy skórę do przyjęcia składników pozostałych produktów.

Peelingi

Czasem proste mycie może nie wystarczyć, dlatego warto dodać delikatny peeling do nocnej rutyny. W naszej ofercie znajdziesz kilka propozycji produktów złuszczających, które zasługują na szczególną uwagę. Nie tylko złuszczają skórę i przygotowują do przyjęcia pozostałych produktów, także oddziałują na skórę, dzięki dobroczynnym składnikom aktywnym zatrzymującym starzenie się skóry.

Mesoestetic Brightening Peel Booster peeling żelowy o działaniu rozjaśniającym 50ml

Wygodny, żelowy peeling pomoże rozjaśnić ciemne plamy i spłycić zmarszczki. Redukuje niedoskonałości i zwiększa nawilżenie skóry. Może być stosowany codziennie!

Sesderma ACGLICOLIC 20 ampułki złuszczające 5 x 2ml

Dogłębne złuszczanie w praktycznej formie ampułek spowoduje lepszą wchłanialność i skuteczniejsze działanie produktów pielęgnacyjnych. Zawartości wyselekcjonowanych składników aktywnych idealnie złuszczą martwy naskórek usuwając tym samym zanieczyszczenia oraz odżywią i ujędrnią skórę. Peeling chemiczny w domowym zaciszu – brzmi świetnie.

2. Neutralizacja.

Kiedy zanieczyszczenie dostaje się do skóry, tworzy wolne rodniki, wysoce niestabilne cząsteczki, które mają niesparowane elektrony. Te molekuły działają jak piłeczki ping-ponga – odbijają się w skórze w poszukiwaniu elektronu zdrowej komórki i kradnąc go. Dosłownie dziurkują kolagen, w efekcie skóra traci jędrność. Całe to zniszczenie objawia się również jako przebarwienia i drobne linie. Wolne rodniki mogą nasilać stan zapalny, co pogarsza trądzik i trądzik różowaty. I to nie wszystko. Najpoważniejszą rzeczą, jaką może spowodować zanieczyszczenie powietrza, jest uszkodzenie DNA i mutacja komórkowa, które z kolei mogą prowadzić do raka. Jednak nie jest tak źle, jak się wydaje, jest na to rozwiązanie: przeciwutleniacze. Te składniki odżywcze mogą przekazywać elektron w razie potrzeby, skutecznie neutralizując wolne rodniki i zmniejszając ich niszczące działanie na skórę. Aby pomóc chronić skórę, nakładaj skoncentrowane produkty o działaniu antyoksydacyjnym po oczyszczeniu rano i rób to samo na noc, aby wzmocnić proces naprawy. Ponadto, spożywaj pokarmy bogate w antyoksydanty, takie jak jagody, liściaste warzywa i fasola. (post: Przeciwutleniacze)

3. Pielęgnacja ukierunkowana na zanieczyszczenia.

Najnowsze formuły w innowacyjnych preparatach, oparte na walce z uszkodzeniami skóry spowodowane zanieczyszczeniem powietrza powinny stanowić codzienną pielęgnację. Polska marka Dottore, wywodząca się z medycyny estetycznej stworzyła produkty ukierunkowane specjalnie do tego zadania. Odpowiedzią jest linia CITY, oparta na dobroczynnej fermentacji chroniąca przed szkodliwymi czynnikami miejskiego środowiska. Dottore wychodząc naprzeciw życiu miejskiemu i związane z nim zagrożenia, których nie da się uniknąć (spaliny, smog, klimatyzacja) opracowało produkty by zminimalizować to ryzyko. Formuła oparta jest na fermentacji specjalnego gatunku drożdży – Galactomyces, która w naturalny sposób reguluje procesy przebudowy komórek. Jest bogata w aminokwasy, witaminy, minerały, enzymy i antyoksydanty, czyli składniki niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania skóry. Produkty dedykowane są dla każdego rodzaju skóry. Idealnie sprawdzą się także w męskiej pielęgnacji :-)

DOTTORE City Day Cream krem antyoksydacyjny na dzień 50ml

Jedwabisty krem idealny dla osób aktywnych, zabieganych czy pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. Szybko się wchłania pozostawiając skórę miękką, gładką i rozświetloną.

DOTTORE City Night Cream krem odżywczo – nawilżający na noc 50ml

Ten delikatnie złuszczający krem na noc skutecznie naprawia uszkodzenia związane z zanieczyszczeniem środowiska. Formuła została wzbogacona o kompleks prorewitalizujący, aby zwiększyć wchłanialnosć składników aktywnych.

DOTTORE City Essence serum antyoksydacyjne do twarzy 100ml

Prawdopodobnie jedyny preparat dostępny na rynku, który w swoim składzie zawiera aż 96% składników aktywnych. Totalna bomba odżywcza dla skóry.

DOTTORE Eye Cream krem pod oczy 15ml

Delikatna skóra w okolicy oczu zasługuje na szczególną pielęgnację. Z uwagi na dużo cieńszą skórę wokół oczu, miejsca te są bardziej narażone na uszkodzenia i szybciej się starzeją, dlatego idealnie wpasuje się w codzienną rutynę. Zaspokoi nawet najbardziej wymagających!

Prawdopodobnie używasz już kremu z filtrem, gdy jest słonecznie, ale słońce nie jest już jedynym powodem, aby stosować dodatkową ochronę. Smog to kolejny powód, by nakładać go codziennie: zanieczyszczone powietrze nie tylko uszkadza skórę bezpośrednio, ale także przyczynia się do erozji warstwy ozonowej, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Fotoprotekcja to szansa na uniknięcie oparzeń słonecznych, a stosowana codziennie będzie jak tarcza ochronna.

Na koniec najnowszy produkt w rodzinie linii City, czyli krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną chroniącą przed promieniowaniem UVA, UVB i Blue Light oraz szkodliwym czynnikom środowiskowym:

DOTTORE City SUN krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF50+ 50ml

Szukając rozwiązania na szereg zagrożeń związanych zarówno z promieniowaniem UV oraz emisją promieniowania przez urządzenia jak również zanieczyszczeń powietrza City Sun będzie idealnym wyborem. Jest lekki, nie pozostawia białego filmu i zawiera wszystko czego nasza skóra najbardziej potrzebuje.

Jeżeli chcesz zachować młodą, piękną i zdrową skórę zapraszam Cię do śledzenia wpisów. Myślę, że jeszcze nie raz temat antyoksydacji, ochrony i naprawy skóry będzie brany pod lupę.

Dodaj komentarz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.