Jak dbać o suchą cerę jesienią?

jak dbać o cerę suchą

Nadejście jesieni pociąga za sobą nie tylko zmiany w pogodzie, lecz także w pielęgnacji skóry. Z jednej strony pozwala zadbać o cerę po lecie, z drugiej – przygotować ją do trudów nadchodzącej zimowej aury. W przypadku gdy skóra zmaga się z nadmierną suchością, dwutorowe działanie nierzadko może sprawiać trudności. Jak zaplanować pielęgnację dla wymagającej, niemal nieustannie ściągniętej i spiętej skóry na okres przejściowy? Podpowiadamy, jak dbać o suchą cerę jesienią.

Jak dbać o suchą skórę twarzy?

Skóra sucha charakteryzuje się osłabioną i nieprawidłowo działającą barierą naskórkową. Ma problem z utrzymaniem odpowiedniego nawodnienia – wspomniana dysfunkcja sprawia, że znacznie bardziej reaguje na czynniki środowiskowe, w tym pogodę. Przyczyny suchej skóry mogą być różne – od uwarunkowań genetycznych, przez występowanie zaburzeń hormonalnych i dermatoz osłabiających barierę naskórkową, aż po nieprawidłową pielęgnację uszkadzającą mikrobiom i warstwę ochronną skóry. Lato i zima to czas najbardziej dla niej wymagający, dokładający swoją „cegiełkę” do i tak już słabej bariery naskórkowej. Okres przejściowy warto więc wykorzystać zarówno na jej naprawę, jak i wzmocnienie. Jak dbać o suchą skórę twarzy jesienią?

Jak dbać o cerę suchą jesienią?

Uczucie ściągnięcia i napięcia, łuszczenie, szorstkość, matowa, lekko zaróżowiona cera, zwężone pory, drobne linie i zmarszczki – wszystkie te objawy, tak charakterystyczne dla suchej skóry, mogą ulec zaostrzeniu po lecie, bądź być wywołane przez trudne warunki pogodowe. Aby nie dopuścić do pogłębienia problemu, naprawić szkody i odpowiednio wzmocnić skórę przed zimą, warto wiedzieć, jak dbać o cerę suchą w warunkach jesiennych – przy sezonie grzewczym, spadku wilgotności i znacznie częstszym przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach.

Niezależnie od przyczyny występowania suchości skóry, działania będą ukierunkowane na ten sam cel – intensywne nawilżanie, uszczelnienie bariery naskórkowej i ochronę skóry. W przywracaniu optymalnego nawodnienia świetnie sprawdzą się składniki wiążące wodę w naskórku – przede wszystkim kwas hialuronowy, NMF, mocznik czy gliceryna. Dobrym sposobem na „przemycenie” dodatkowej dawki nawilżenia jest stosowanie tonerów czy esencji. Chcąc jak najlepiej dbać o cerę suchą jesienią, w porannej rutynie warto wybierać produkty, które oprócz substancji nawilżających będą również miały te o właściwościach antyoksydacyjnych.

W celu uszczelnienia bariery naskórkowej warto wybierać kosmetyki o bogatszym składzie, zawierające w składniki lipidowe. W odbudowie cementu międzykomórkowego przydadzą się w szczególności ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol. Do pielęgnacji warto też włączyć kwasy PHA, np. kwas laktobionowy czy glukonolakton – nie tylko pomogą w nawilżeniu, lecz także zadziałają łagodząco na skórę i pomogą w jej wzmocnieniu.

Jak dbać o suchą skórę twarzy jesienią, gdy występuje problem z nadmiernym rogowaceniem? Dobrym rozwiązaniem może być włączenie do pielęgnacji delikatnego peelingu enzymatycznego, na przykład na bazie papainy lub bromelainy – 1 lub 2 razy w tygodniu.

O tym, jak dbać o cerę suchą przez cały rok, możecie przeczytać również w tym wpisie: https://www.4skin.pl/skora-sucha-pielegnacja-i-wybor-odpowiednich-skladnikow/. W artykule znajdziecie między innymi informacje na temat polecanych składników w pielęgnacji cery suchej, zwiększającej wytwarzanie naturalnych cząsteczek nawilżających skóry.

Sucha skóra twarzy – polecane produkty do jesiennej pielęgnacji

Mówiąc o tym, jak dbać o cerę suchą jesienią, nie należy zapominać, że postępowanie będzie nieco się różnić w zależności od przyczyny osłabionej bariery naskórkowej, a co za tym idzie – suchości. Jeśli wynika ona na przykład z niskiej aktywności gruczołów łojowych, w pielęgnacji bardzo dobrze powinny sprawdzić się bardziej odżywcze kremy. Dla skór odwodnionych, zmagających się z suchością, ale jednocześnie np. mających tendencję do zanieczyszczenia, będą one zdecydowanie zbyt obciążające – konieczne będą wówczas lżejsze formuły.

Aby dobrze zadbać o suchą skórę twarzy jesienią, nie należy też zapominać o innych potrzebach skóry – suchość może współwystępować z wieloma innymi problemami, np. trądzikiem, zmarszczkami, rozszerzonymi naczynkami czy wrażliwością.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji kosmetycznych, na które warto zwrócić uwagę przy układaniu jesiennej pielęgnacji.

Intensywnie nawilżający i regenerujący balsam o lekkiej formule, znakomicie sprawdzający się w przypadku skóry suchej mającej skłonność do zanieczyszczenia. W składzie m.in. izoflawony sojowe, ekstrakt z owoców niepokalanka czy bisabobol.

Luksusowy krem polecany skórom dojrzałym zmagającym się z utratą nawilżenia i oznakami starzenia. Bogata konsystencja przyjemnie otula skórę, działając wielokierunkowo – wzmacnia integralność strukturalną i funkcje ochronne, stymuluje skórę do odnowy, wspiera ją w procesach naprawczych i redukuje drobne oznaki starzenia.

Resweratrol, wyciąg z owocu słodkiej wiśni, kasztanowiec, masło shea, kwas migdałowy – to główne składniki aktywne tego produktu. Intensywnie odżywczy, a jednocześnie mający lekką formułę, znakomicie nawilża, koi i regeneruje, bez pozostawiania tłustego filmu.

Nieocenione serum w pielęgnacji skóry: przesuszonej, odwodnionej, zmagającej się z uwrażliwieniem, uszkodzeniami, skłonnej do zaczerwienienia, stanów zapalnych i trądzikowych. W składzie m.in. usieciowany kwas hialuronowy, prowitamina B5, ekstrakt z arniki i ogórka czy probiotyki wspierające mikrobiom i funkcje barierowe.

Mamy nadzieję, że wpis ten okazał się dla Was pomocny i wiecie już, jak dbać o skórę suchą jesienią. Pamiętajcie, że pielęgnacja to nie wszystko – ważne jest także odpowiednie nawodnienie i odżywcza dieta. Jeśli natomiast wciąż macie problem z wyborem właściwych kosmetyków, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy Wam w ich doborze.

Dodaj komentarz