Jak dbać o cerę trądzikową latem?

Jak dbac o cere tradzikowa latem

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa. Wymaga ona bowiem nie tylko wielokierunkowego podejścia, lecz także doboru współgrających z nią kosmetyków. Najczęściej niestety, metodą prób i błędów – cera tego typu jest bowiem wyjątkowo kapryśna. Jak sprostać jej wymaganiom w czasie intensywnych upałów i dużego nasłonecznienia? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej latem!

Cera trądzikowa

Jak dbać o cerę trądzikową latem? Jej pielęgnacja to niestety nieustanna walka – i to przez cały rok. Trądzik pospolity diagnozowany jest bowiem jako przewlekła dermatoza, czyli choroba skóry przebiegająca z okresami zaostrzeń oraz remisji. Sama cera trądzikowa określana jest natomiast jako ta mająca tendencję do powstawania zmian skórnych. Zaskórniki, zmiany ropne, grudki, nadmiar sebum, roszerzone pory, a nierzadko blizny i przebarwienia to najbardziej charakterystyczne zmiany występujące w jej obrębie.

Zmiany te mogą się nasilać w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej latem i podczas innych pór roku z racji niewłaściwej diety i higieny snu, stosowanych leków, stresu, kolonizacji skóry przez Propionibacterium acnes czy z racji występowania zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Pielęgnacja skóry trądzikowej latem

Ułożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej na lato wymaga jednak nie tylko identyfikacji przyczyny problemu, lecz także zrozumienia samego procesu tworzenia się zmian. W dużym skrócie, ich pojawianie się to efekt sprzężenia ze sobą dwóch elementów – nadaktywności gruczołów łojowych oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Zgrubiała warstwa rogowa skóry blokuje odpływ sebum, co doprowadza do zaczopowania ujść gruczołów, rozwoju beztlenowych bakterii, a finalnie pojawienia się zmian trądzikowych.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja skóry trądzikowej latem ma szczególne znaczenie. Nadmierna ekspozycja na słońce, brak dostatecznej ochrony przeciwsłonecznej czy nawilżenia może doprowadzić do zaostrzenia problemu. Początkowe złagodzenie zmian, wyrównanie kolorytu skóry i ograniczenie wydzielania sebum to jedynie „cisza przed burzą”. Wstępna faza remisji jest bowiem wyłącznie zarzewiem zaognienia zmian w wyniku uruchomienia przez skórę mechanizmów obronnych.

Jak dbać o cerę trądzikową latem?

Pielęgnacja wymaga kompleksowego działania. Powinno być ono ukierunkowane na wyciszenie stanów zapalnych i prewencję przed pojawianiem się nowych zmian. Kluczowa sprawa to utrzymanie balansu między oczyszczaniem, nawilżaniem i regulacją skóry. W pielęgnacji skóry trądzikowej latem nie można zapominać także o indywidualnych potrzebach. Cera trądzikowa mylnie bywa utożsamiania ze skórą tłustą – choć oczywiście może taka być. Jak już jednak wspomnieliśmy, trądzik jest jednostką chorobową i dlatego też równie dobrze objąć może skórę suchą czy mieszaną oraz współwystępować z innymi problemami skórnymi – przebarwieniami, popękanymi naczynkami, nadreaktywnością, zmarszczkami, utratą jędrności czy wiotkością.

Poniżej znajdziecie przykładowy schemat pielęgnacji skóry trądzikowej latem, z propozycją dedykowanych produktów. Możecie go oczywiście modyfikować wedle potrzeb swojej skóry.

  1. Oczyszczanie

Fundament pielęgnacji skóry trądzikowej latem. Szczególne znaczenie ma wieczorem, kiedy po całym dniu na twarzy zalega nie tylko nadmiar łoju czy makijaż, lecz także złuszczony naskórek, pot, kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia z powietrza. Do pielęgnacji skóry trądzikowej latem warto wybierać produkty na bazie łagodnych substancji myjących lub delikatnie złuszczających kwasów (przede wszystkim migdałowych, salicylowych, mlekowych, glikolowych, pirogronowych), uzupełnionych o składniki regulujące i kojące, które łagodnie usuną zrogowaciały naskórek.  Dobrym wyborem może być np. Hydropeptide Purifying Cleanser marki Hydropeptide.

W przypadku, gdy na twarzy znajduje się makijaż, warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie – olejkiem i produktem myjącym. Pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej mogą być gotowe już zestawy, np. zestaw Tea Tree Oil Cleanse + Azelaic Cleanser marki Dermomedica.

  1. Tonizacja

Tonizacja w pielęgnacji skóry latem pomoże przywrócić jej właściwe pH, co uczyni ją mniej podatną na powstanie zmian zapalnych i zaskórników. Produkty powinny być wolne od alkoholu. Zależnie od wybranego produktu mogą one wykazywać dodatkowe działanie – np. antybakteryjne, seboregulujące, łagodzące czy wyciszające stany zapalne. Dobrym przykładem może tu być chociażby propozycja marki PCA skin: https://www.4skin.pl/produkt/pca-skin-nutrient-toner-antybakteryjny-tonik-do-twarzy-130-1-ml/.

  1. Serum

Skoncentrowane serum dostarcza skórze wielu składników aktywnych i może znacząco przyczynić się do poprawy jej kondycji.  Na dzień warto celować w te o działaniu antyoksydacyjnym i normalizującym pracę gruczołów łojowych, na noc w te ukierunkowane na indywidualne potrzeby danej skóry – np. przeciwstarzeniowe czy wzmacniające naczynka. Wśród składników znakomicie sprawdzających się w pielęgnacji trądzikowych skór, latem i nie tylko, znajdują się m.in.  niacynamid, retinol, bajkalina, ekstrakt z zielonej herbaty, lawendy, żeń-szenia, rozmarynu czy olejki z cedru czy drzewa herbacianego. Świetnym wyborem może być np. produkt marki Dermomedica https://www.4skin.pl/produkt/dermomedica-healing-b3-la-serum-przeciwzapalne-serum-na-dzien-i-na-noc-30ml/.

  1. Nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna

Nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna to filary świadomej, letniej pielęgnacji skóry trądzikowej. Wymieniamy je w jednym punkcie – dostępne obecnie kremy z filtrami są bardzo często produktem 2 w 1 – nie tylko chronią przed szkodliwym promieniowaniem, lecz także dostarczają skórze odpowiedniej dawki nawilżenia. Poszukując produktów odpowiednich do cery problematycznej, warto wystrzegać się kosmetyków zawierających w składzie na początkowych miejscach tzw. komodogennych substancji, czyli prowadzących do zapychania porów skóry. Zaliczają się do nich m.in. olej kokosowy czy ze słodkich migdałów, masło kakaowe i kokosowe, woski, a nawet ekstrakty z alg. W sprzedaży nie brakuje jednak produktów z tzw. przyjaznym skórom trądzikowym składem – przykładami może tu być chociażby zestaw CELL FUSION C Advanced Clear Sunscreen 100 SPF 50+/PAA+++ czy krem BB z cynkiem DERMAQUEST SheerZinc SPF 30 Tinted – Nude.

Pielęgnacja skóry trądzikowej latem nie jest łatwa. Sekretem jej wyciszenia jest utrzymanie balansu pomiędzy oczyszczaniem, nawilżaniem i regulacją. Kropką nad „i” – dbałość o zapewnienie przeciwsłonecznej ochrony każdego dnia.

Dodaj komentarz